نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از احضار" نعمت زاده" ، وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد رضا پور ابراهیمی داورانی نماینده مردم کرمان و راور با انتقاد از حذف" طرح ایران کد" از سیستم بازرگانی کشور، گفت: ممکن است ایرادای بر این طرح وارد باشد و بعضی ها اعتقاد دارند که این طرح سرعت کار را به شکلی تحت تاثیر قرار می دهد و باعث کندی فعالیت ها می شود، اما این طرح نسبت به شفاف سازی و سالم سازی فعالیت ها در بخش ورود، توزیع و صادرات کالا می تواند تعریف شفافی داشته باشد که این قضیه در دنیا نیز کاملا رایج است.

وی در ادامه افزود: متاسفانه بعضی افراد در کشور یا به دلیل عدم علاقه به شفافیت در حوزه مباحث اقتصادی یا به دلیل عدم پیگری مشکلات اجرایی، به جای آن که اصلاح این طرح را در دستور کار قرار دهند حذفش را در دستور کار قرار داده اند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه که قطعا مجلس با حذف این طرح مخالف است، گفت: به نظر می رسد این موضوع مبنای منطقی ندارد، لذا ما هم خواهان اجرای دقیق این طرح البته با رفع اشکالات احتمالی هستیم، ضمن آن که وزیر صنعت را برای توضیح این مسئله به کمیسیون اقتصادی فرا می خوانیم.

لازم به ذکر است؛ تمامی دولت ها برای مبارزه با پدیده قاچاق راهکارهایی طراحی و اجرا می کنند. از این راهکارها در داخل کشور می توان به کنترل شدید مرزها، طرح ایران کد، طرح شبنم و امثال آن اشاره کرد.
طرح شبنم یا همان طرح شبکه بازرسی و نظارت مردمی به پیشنهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط وزارت صنعت، معدن، تجارت برای نشان دادن اصالت کالاهای وارداتی و با کیفیت بودن کالاهای تولید داخل طراحی و توسط نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، شورای اصناف و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال اجرا و پیگیری است.

کالای بدون کد شبنم قاچاق محسوب می شود و اعطای لفظ قاچاق تنها برای کالاهای وارداتی نیست و کالاهای تولید داخل که کیفیت مطابق استاندارد را نداشته باشند نیز قاچاق محسوب می شوند.

این در حالیست که اخیرا مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت از حذف طرح شبنم و ایران کد از فرآیند ثبت سفارش کالا به صورت الزامی خبر داد ه اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات