در دیدار وزیر اقتصاد با مراجع عظام تقلید مطرح شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تشرف به حرم نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) با تعدادی از علما و مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

به گزارش افکارنیوز ، وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با آیت الله سبحانی ضمن اشاره به اینکه از دوران نوجوانی آثار ارزشمند ایشان را با علاقه و جدیت دنبال می کرده است و تأکید بر اینکه آثار ماندگار آیت الله سبحانی در تقویت اندیشه دینی در دوران ستمشاهی نقشی موثر و بی بدیل داشته است، افزود: امروز نیز این نگاه عالمانه و هوشمندانه همچنان، پرفروغ تر از گذشته در روشنگری جامعه نقش آفرین است.

وی سپس به تشریح وضعیت کنونی اقتصاد کشور پرداخت و ابراز امیدواری کرد که در سایه همدلی و تأکید دولت بر بهره گیری از خرد جمعی صاحبنظران به تدریج شاهد به بار نشستن آثار مثبت رویکردهای اقتصادی دولت یازدهم در گره گشایی از معضلات موجود باشیم.

سپس حضرت آیت الله سبحانی ضمن ابراز خوش آمد و تبریک به وزیر امور اقتصادی و دارایی به جهت برخورداری از بالاترین میزان رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب به دورانی اشاره کرد که برای تدوین نخستین قانون اساسی جمهوری اسلامی به اتفاق بسیاری از شخصیتهای طراز اول انقلاب به محضر حضرت امام رسیده بودند و اینکه از همان موقع امام راحل بر ضرورت توجه به اقتصاد اسلامی تأکید داشتند.

وی افزود: بسیاری از مردم، موضع اسلام را نسبت به اقتصاد نمی دانند و فکر می کنند، اسلام فقط جنبه فردی دارد و کار با اقتصاد ندارد.

آیتالله سبحانی سپس ضمن بیان حدیثی از پیامبر گرامی اسلام (ص) که در آن بر خشنودی پروردگار از شنیدن صدای سریر نخ ریسی زنان در خانه تأکید شده است، این امر را یکی از نشانه های اهمیت اقتصاد از منظر اسلام برشمرده و افزود: اگر به دنیای مردم بی توجهی شود، بی تردید آخرت آنان نیز تباه خواهد شد.

وی تأکید کرد: علاوه بر این توجه به معیشت مردم نقشی اساسی در حفظ استقلال کشور اسلامی نیز خواهد داشت.

آیت الله سبحانی همچنین تصریح کرد که پرداخت یارانه به بخشی از جامعه که صاحبان درآمدهای بالا هستند و تأثیری در زندگیشان ندارد، اقدامی بی فایده و زیانبار است.

وی تصریح کرد: این امر صرفاً باید به طبقات کارگر و کارمند و اقشار آسیب پذیر جامعه تعلق پذیرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در موقعیت خطیر کنونی در گره گشایی از معضلات اقتصادی کشور با همدلی و همفکری و همراهی، دولت را در تحقق وعده های خود یاری کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه سفر به قم با آیت الله شبیری زنجانی دیدار و گفتگو کرد.

طیب نیا در این دیدار با اشاره به رویکرد دولتهای گذشته در حوزه اقتصاد داخلی و سیاست خارجی، تشدید وابستگی اقتصادی ایران از طریق واردات فزاینده کالاها به کشور و ایجاد نقدینگی بی سابقه در اقتصاد را از جمله مهمترین عناصری دانست که دولت جدید در همین نخستین ماه ها درصدد آسیب شناسی و چاره جویی آن برآمده است.

آیت الله شبیری زنجانی نیز در آغاز ضمن ابراز سلام خالصانه به رئیس جمهوری، دکتر روحانی را شخصیتی دانست که همواره و در تمام مسئولیتهای خود صادقانه و دلسوزانه و با اتکاء به ایمان الهی و باور به اهمیت خدمت به مردم گام برداشته و برای رییس جمهور و دولت یازدهم آرزوی توفیق کرد.

وی سپس به اهمیت ایجاد روح امید در جامعه پس از برگزاری انتخابات اخیر اشاره و تأکید کرد: اگر مشکلات امروز کشور فراوان است اما اجر و پاداش خدمت در چنین شرایطی نیز به همان اندازه بالاتر و بدست آوردن رضای الهی پر بهاتر و ارزنده تر است.

وی سپس بر اهمیت و فضیلت برآوردن حوائج اساسی مردم بویژه در حوزه اقتصاد تأکید و در خاتمه تصریح کرد: مسوولان دولت در عین تلاش مجدانه، با توسل به اولیاء الهی و درخواست عنایت و تفضل الهی بی تردید در عمل به وظایف خود با توفیق الهی روبرو خواهند بود.

آیت الله شبیری زنجانی در خاتمه برای توفیق دولت دعا و بر حمایت خود از مسوولان اجرائی کشور تأکید کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این سفر همچنین با آیت الله موسوی اردبیلی دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در آغاز این دیدار با اشاره به اینکه وی از نخستین دوران راه اندازی دانشگاه مفید قم (که با همت ایشان پایه ریزی شده است) در این دانشگاه به تدریس اشتغال داشته است از نقش برجسته آیت الله اردبیلی در اهتمام به تبیین مبانی اقتصاد اسلامی از ابتدای انقلاب تاکنون تقدیر کرد.

وی همچنین گزارشی از شاخصهای اقتصادی کشور در بخشهای مختلف ارائه و ابراز امیدواری کرد که دولت جدید با توجه به اهتمام همه جانبه ای که بر بهره گیری کامل از ظرفیت متخصصان و دانشمندان کشور دارد بتواند مسیر تازه ای از رشد و شکوفایی و توسعه متوازن کشور را برای ایران اسلامی رقم بزند.

آیت الله موسوی اردبیلی نیز در این دیدار ضمن ابراز قدردانی از خدمات علمی دکتر طیب نیا به مجموعه دانشگاه مفید قم و با توجه به شخصیت علمی ایشان و آشنایی وی در سه دهه اخیر با معضلات حال حاضر اقتصادی کشور تصریح کرد: ما به آینده خوشبین هستیم.

وی افزود: بعید می دانم کسی ذره ای حب وطن داشته باشد و متوجه خطرات و توطئه های کنونی که از همه جهات کشور را تهدید می کند نباشد.

وی در ادامه تأکید کرد: البته ما به لطف خداوند سبحان به این مملکت و نظام اسلامی اطمینان داریم و محور این امیدواری به مردم، هوشمندی، زمان سنجی و آگاهی مردم ماست.

وی افزود: امروزه همه ما وظیفه داریم که بر امید مردم به نظام و انقلاب بیفزائیم و با همه توان و ظرفیت در حل کردن مشکلات کشور بکوشیم.

وی همچنین حمایت کامل همه علما و مراجع از دولت یازدهم و اینکه این بزرگان همواره خدمتگزاران اجرائی کشور را دعا می کنند، سرمایه ای ارزشمند و پشتوانه ای گرانسنگ بر شمرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین ضمن شرکت در مراسم عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین که در بیت حضرت آیت الله جوادی آملی برگزار شده بود، با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این دیدار نیز ضمن ارائه گزارشی از اوضاع اقتصادی امروز کشور و تشریح ابعاد مختلف مشکلات برجای مانده از گذشته و ارائه برخی از راهکارهای دولت یازدهم، بروز برخی نشانه های نویدبخش در مهار تورم را نشانه آن دانست که می توان به تدریج شاهد به بارنشستن ثمره تلاشها بود.

آیت الله جوادی آملی نیز در ابتدای سخنان خود با اشاره به اهمیت پیاده سازی عالمانه اقتصاد اسلامی بر این نکته تصریح کرد که تأکید قرآن کریم آن است که مال خود را دست سفها ندهید و منظور از سفیه کسی است که سفاهت اقتصادی دارد و اگر دین این مال را عامل قوام، پایداری و تکیه گاه می داند از آنروست که ملت و قومی که مال ندارد، دستش همیشه بالا و همواره محتاج است.

وی افزود: رویکرد اقتصاد مقاومتی فقط با فهم درست شرایط و تکیه برنگاه عالمانه امکانپذیر است.

آیت الله جوادی آملی گفت: قرآن در سوره نساء مال را عامل قیام دانست و در سوره حشر هم راهگشایی کرده و آن را به مثابه خونی تشریح می کند که در تمام کالبد بدن جریان می یابد.

آیت الله جوادی آملی افزود: با نگاه کمیته امدادی نمی شود کشور را اداره کرد.

وی ناکارآمدی رویکرد قبلی در اجرای هدفمندی یارانه ها را که در نتیجه آن معضلات بسیاری به بار آمد ناشی از آن دانست که این درآمد بجای آنکه در خدمت تولید و رونق اقتصادی قرار گیرد از مسیر اصلی خود دور شد.

وی رویکرد عاطفی و احساسی بجای نگرش علمی و خرد ورزانه را موجب به بار آمدن لطمات و ضایعات فراوانی به اقتصاد کشور دانسته و افزود: دین ما دین شرف است و استحکام اقتصادی منجر به قوام و پایداری نظام و مملکت خواهد شد.

وی افزود: در هر حال باید توجه به کرامت مردم محور قرار بگیرد.

ایشان با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید منشاء انتظارات مبارکی در جامعه شده است اظهار امیدواری کرد که دولت به یمن اتکاء به پشتوانه عظیم حمایت مردمی و لطف الهی در مقطع کنونی برای کشور سربلندیهای پی در پی بیافریند.

وی در خاتمه بر اهمیت توجه به منابع خدادادی همچون نفت به عنوان سرمایه هایی که نباید کشور را با اتکاء به آن اداره کرد و باید این سرمایه ها را در مسیر تولید و اشتغال هدایت کرد، تأکید کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات