جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران شامل ماجراهای مختلفی از دخالت میلیاردر معروف در پروژه صدر تا جدال لفظی رئیس شورا و دبیر و بستن آب به روی اعضای شورا بود.

به گزارش افکارنیوز ، بیست و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور ۲۸ عضو در محل تالار شورا برگزار شد.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز شهرداری را مکلف به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در مورد گورستان های تهران کردند. همچنین شورای شهر امروز در جلسه علنی خود دو فوریت و متن طرح الزام شهرداری تهران به ارائه گزارش جامع از اقدامات انجام شده در مورد حسن اجرای مصوبات شورا در ارتباط با ساماندهی گورستان های جدید شهر تهران و وضعیت گورستان های قدیمی را به تصویب رساندند.

علاوه بر این، اعضای شورا به استماع گزارش کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا درباره حادثه رانش زمین در خیابان ایران زمین پرداختند و نظرات خود را در این خصوص مطرح کردند.

همچنین بررسی لایحه نحوه مدیریت و بهره برداری از مجموعه باغ پرندگان و تعیین بهای خدمات بازدید از آن، بررسی لایحه اصلاحیه نحوه محاسبه تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک، و پیشنهاد و معرفی یکی از کارکنان شهرداری تهران به عنوان قائم مقام ذی حساب ۲ در منطقه ۵ شهرداری تهران، دستور جلسات بعدی شورای شهر بود که بررسی نشد.

شورای شهر امروز بر خلاف روال همیشگی خود، در آستانه تعطیلات عزاداری سیدالشهدا (ع) استماع گزارش عملکرد شورایاری ها را در دستور کار نداشت.

پروژه ایران زمین متوقف نشود

در این جلسه رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا با اشاره به حادثه رانش زمین در خیابان ایران زمین واقع در منطقه ۲ شهرداری تهران اظهار داشت: اعضای شورای شهر و به خصوص کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا پس از اتفاقات رخ داده در این منطقه، اقدام به جمع آوری گزارش ها و همچنین علت بروز این حادثه کرد.

احمد دنیا مالی گفت: در پی حادثه ریزش دیواره گودبرداری در شهرک غرب در تاریخ ۱۱ مهر ۹۲ و ارائه گزارش معاونت شهرسازی و معماری در شورای اسلامی شهر تهران، در روز یکشنبه به تاریخ ۱۴ مهر ۹۲، کمیسیون عمران و حمل و نقل موظف شد که موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد.

وی افزود: در این راستا بازدیدهایی در روز یکشنبه ۱۴ مهر ۹۲ با حضور بنده و همچنین روز سه شنبه ۱۶ مهر ۹۲ با حضور اعضای کمیسیون عمران و حمل و نقل و تشکیل جلسه در سالن مدیریت عمران منطقه ۲ برگزار شد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در تاریخ ۱۱ آبان ۹۲ جلسه ای با حضور نمایندگان ساکنان اطراف گودبرداری انجام و اظهارات آنها مورد بررسی قرار گرفت و پیرو این جلسه بازدیدی در روز سه شنبه ۱۴ آبان ۹۲ از منازل مسکونی اطراف گودبرداری (املاک آقایان رمزی و بقایی در ضلع جنوبی گودبرداری و املاک آقایان ایمانی، بهرامی، ارفعی و جلیل زاده در ضلع شمالی گودبرداری) انجام شد و متعاقب آن با حضور اعضای کمیسیون عمران و حمل و نقل جلسه ای در محل شهرداری منطقه ۲ برگزار شد.

وی در ادامه به مشخصات ملکی و پروانه ساختمانی پروژه اشاره کرد و گفت: مساحت ملک ۱۶ هزار و ۲۴۳ مترمربع است و مالک اولیه بنیاد مستضعفان و جانبازان بوده و در سال ۸۹ ملک مذکور را به شرکت سرمایه گذاری ایرانیان اطلس واگذار نموده و این شرکت ملک مورد نظر را در سال ۹۰ به شرکت اس سی تی بانک رزکیش منتقل می کند.

دنیامالی افزود: کاربری ملک طبق طرح تفصیلی قدیم تجاری و بر اساس طرح تفصیلی جدید در زیر پهنه R۲۳۱ واقع شده است و در تاریخ ۲۹ فروردین ۹۱ پروانه تخریب و نوسازی به شماره ۲۰۰۲۵۳۰۱ برای ۵ طبقه زیرزمین و ۳ طبقه تجاری صادر می شود و بر اساس شماره ۱۲۷۰۶۱ به تاریخ ۳۰ اسفند ۹۰ شروع عملیات تخریب و گودبرداری قبل از صدور پروانه توسط مهندس ناظر پروژه (مؤسسین مشاور آبادی و طرح و تدبیر) بلامانع اعلام می شود.

وی اظهار داشت: در تاریخ ۲۲ مهر ۹۲ درخواست مالک به انضمام نظر شورای معماری منطقه مبنی بر احداث مجموعه تجاری، اداری، فرهنگی و هتل در ۳۱ طبقه روی همکف به کمیسیون ماده ۵ ارسال می شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: طبق بند ۶ صورتجلسه شماره ۵۱۴ کمیسیون ماده ۵ در تاریخ ۲ بهمن ۹۱ با احداث ۸ طبقه زیرزمین و ۲۷ طبقه روی آن در ۲ بلوک مجزا به صورت تجاری، اداری و هتل موافقت می کند مشروط به تأییدیه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی.

دنیامالی گفت: پروانه ساختمانی پلاک مذکور جهت احداث ۲ بلوک ۲۷ طبقه و ۸ طبقه زیرزمین در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۱ صادر و متعاقب آن پروانه تغییر نقشه در تاریخ ۱۲ مرداد ۹۲ جهت احداث ۱۰ طبقه زیرزمین، همکف و ۲۷ طبقه روی آن صادر شده است.

وی در ادامه گزارش خود به خلاصه بررسی فنی ریزش گودبرداری اشاره کرد و افزود پیرو جلسات برگزار شده در کمیسیون عمران و حمل و نقل مقرر شد که کمیسیون ویژه رسیدگی به ریزش گودبرداری خیابان ایران زمین به ریاست معاونت شهرداری و معماری و تمامی عوامل دخیل در پروژه تشکیل شود. پس از تشکیل، این کمیسیون اقدام به برگزاری ۴ جلسه و کارگروه فنی کمیسیون با محوریت سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان تهران اقدام به برگزاری ۸ جلسه کرده است.

دنیا مالی بیان داشت: خلاصه مراحل علل گسیختگی دیوار گودبرداری پروژه خیابان ایران زمین واقع در شهرک غرب عبارتند از نفوذ آب از داخل خاک دستی - سست شدن قسمت هایی از خاک طبیعی و افزایش فشار جانبی خاک- تغییر شکل اضافی لوله اصلی آب و فاضلاب و شکستن آن - گسیختگی کششی انکرها و همچنین پانچ شدن برخی از آنها -گسیختگی دیواره گود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به نتایج بررسی ریزش گودبرداری خیابان ایران زمین در کمیسیون عمران و حمل و نقل اشاره کرد و گفت: با توجه به روند اقدامات اداری طی شده در پروژه مذکور و شواهد موجود در خاک منطقه از ماه های گذشته به نظر می رسد این حادثه به دلیل سهل انگاری عوامل دخیل در پروژه پدید آمده است و در این خصوص مکاتبات انجام شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۲ و ۲۴ شهریور ۹۲ بود شرکت آب و فاضلاب منطقه یک شهر تهران در تاریخ ۲۰ آذر ۹۱، شکواییه ساکنین پلاک های اطراف گود در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۲ و بررسی گزارشات مرحله ای مهندسین ناظر و اخطارهای صادره توسط شهرداری ناحیه حاکی از این موضوع است.

وی گفت: پروانه ساختمانی اولیه برای احداث ۵ طبقه زیرزمین و ۳ طبقه روی آن صادر شده و متعاقباً مجوز به ۱۰ طبقه زیرزمین و ۲۷ طبقه روی آن تبدیل گشته و لذا روند اجرایی و شروع فعالیت مشاورین و پیمانکاران نیز متناسب با این رویه عملیاتی شده است و نظام فنی و اجرایی حاکم بر کارگاه و پروژه در خور پروژه و شرایط خاص اجرایی آن نیست.

دنیامالی تصریح کرد: آزمایشات انجام شده اولیه و نتایج مبنای محاسبات پایدارسازی صحیح نبوده و به نظر می رسد فرضیات اولیه طراحی، خوشبینانه در نظر گرفته شده است و روش پایدارسازی، فواصل انکرها و ضخامت بتون پاششی مناسب نبوده است و به نظر می رسد مطالعات با ساده انگاری و بر اساس تجربیات گذشته انجام پذیرفته و اعتماد بیش از اندازه پیمانکار طرح و اجرا به سطح علمی و سوابق کاری خویش، مانع از بررسی دقیق شرایط طرح شده است.

وی ادامه داد: رها نمودن و پر کردن محل گودبرداری با توجه به مدت زمان مورد نیاز و هزینه های مترتب آن فاقد ملاحظات فنی و ایمنی لازم است لذا ضروری است که سریعاً تحکیم دیواره ها و خاک گودبرداری انجام و سازه پروژه اجرا شود.

دنیا مالی با اشاره به تصمیمات مقرر در کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اظهار داشت: ساماندهی نگرانی ساکنین و مردم در اولویت اول قرار داشته و لذا در این راستا مالک متعهد شد نسبت به رسیدگی به وضعیت یک به یک مجاورین خیابان گلستان و خیابان ایران زمین و همچنین کسبه مستقر در واحدهای تجاری خیابان گلستان جنوبی و درخواست های آنها اعم از بازسازی، نوسازی و یا توافق طرفین خرید واحدهای خسارت دیده و نیز پرداخت خسارت های مالی وارده در چارچوب سازوکار قانونی و تا پایان آذر ماه سال جاری اقدام کند ضمناٌ مقرر شد کارگروه رسیدگی به مباحث اجتماعی از جمله رسیدگی به امور همسایگان مجزا از کارگروه فنی بر این فرایند نظارت کند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گود بیش از اندازه پایین رفته و ارتفاعی که در پاشنه گودبرداری اجرا شده مبنای عمل قرار گرفته و عمیق تر نشود و لذا ضروری است اصلاحات پروانه صادر شده در مدت زمان معین انجام و ارائه شود.

وی در ادامه به دیگر تصمیمات انجام شده در کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر اشاره کرد و افزود: مقرر شد مطابق اعلام نظر کارگروه فنی جهت تصویب و مقاوم سازی جداره های گود، تقویت و افزایش تعداد انکرها و کنترل مستمر آنها و نیز کنترل و افزایش زهکش ها و همزمان اجرای شمع هایی تا عمق ۴۸ متر و ادامه آنها تا کد ۱۵- و تثبیت خاک های دستی ضروری است.

دنیا مالی ادامه داد: اضافه نمودن انکرها و زهکش ها و نظارت بر عملکرد آنها شروع شده و مقرر شده است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه اجرای شمع ها و ستون های پیرامونی پایان یابد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: یکی دیگر از تصمیمات کمیسیون این است که تمهیدات فنی و بازگشایی موانع ترافیک خیابان های گلستان ایران زمین ظرف مدت ۵۰ روز آینده انجام پذیرد.

وی اظهار داشت: جهت کنترل مستمر انکرها نسبت به نصب ابزار دقیق در جداره های گود اقدام شود و پایش اطلاعات استخراجی از آنها و انطباق آنها با شاخص های استاندارد جابه جایی جداره گود تا نقطه هشدار و لزوم اقدام احتمالی به طور مستمر در حال انجام است.

دنیا مالی بیان داشت: جدول زمان بندی پروژه و تمهیدات ریزش گود که شامل تمامی مباحث فنی و اجتماعی است تهیه و در اسرع وقت ارائه می شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: در این مدت هماهنگی خوبی بین شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی پدید آمده و پیگیر خواهیم بود که این تداوم در جهت بهبود به وضعیت ساخت و ساز در شهر تهران ادامه داشته باشد.

دنیا مالی تصریح کرد: مطابق گزارش سازمان آتش نشانی شهرداری تهران میزان تلفات ناشی از حوادث گودبرداری در ظرف ۶ ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۱ کاهش پیدا کرده است به طوری که تعداد آوار ۶ ماهه ابتدای سال ۹۱ حدود ۱۸۷ عدد بوده که این تعداد در ۶ ماهه سال ۹۲ به ۱۰۶ عدد رسیده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: تعداد فوتی ۶ ماهه ابتدای سال ۹۱ حدود ۲۱ نفر بوده که این آمار در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۲ به ۱۹ نفر رسیده است و با کاهش حدود ۱۰ درصدی روبه رو بوده است.

وی در پایان به آمار تعداد مجروحین ۶ ماهه ابتدای سال ۹۱ اشاره کرد و گفت: تعداد مجروحین در این مقطع زمانی ۶۱ نفر بوده که در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۲ به ۴۰ نفر رسیده و در واقع با کاهش ۳۴ درصدی روبه رو بوده است.

پروژه ایران زمین در قبال پروژه صدر به میلیاردر معروف واگذار شده است

پس از ارائه گزارش روسای کمیسیون های عمران و حمل و نقل و معماری و شهرسازی شورا درباره حادثه رانش زمین در خیابان ایران زمین، اعضا به بیان نظرات خود درباره این گزارش و حادثه پرداختند.

در این راستا، احمد حکیمی پور با انتقاد از عملکرد دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ مستقر در شهرداری در روند صدور مجوز ساخت و ساز گفت: کمیسیون ماده ۵ رای خود درباره این پروژه را زودتر از موعد قانونی صادر کرده است. باید به تصمیم این کمیسیون اعتراض کنیم و ببینیم چگونه به این تصمیم رسیده اند. آیا کمیسیون ماده ۵ به همه موضوعات اینگونه رسیدگی می کند؟ پس چرا بسیاری از مردم دو سال در نوبت رسیدگی به درخواست صدور پروانه می مانند؟

وی ادامه داد: باید دید آیا درباره درخواست مالک مبنی بر افزایش سطح اشغال و عمق گودبرداری و تعداد طبقات، استعلامات لازم صورت گرفته و اساسا چطور این موضوع توسط دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ در دستور کار قرار گرفته است؟

حکیمی پور افزود: شورای شهر سوم مصوبه ای داشت که شهرداری را ملزم به نظارت بر رعایت ضوابط گودبرداری می کرد. در ماده پنج این مصوبه، چند پیوست فنی وجود دارد، از جمله اینکه مهندس ناظر باید همواره در پروژه های مهم حضور داشته باشد که درباره این پروژه این اتفاق نیفتاده است. بنابراین تاکید دارم که شورای شهر نسبت به این موضوع دقیقا رسیدگی کند. چرا که اگر همین یک مورد هم دقیقا بررسی شود، از وقوع بسیاری از حوادث مشابه جلوگیری می کند.

مسعود سلطانی فر نیز گفت: باید با تخلفات در سطوح مختلف رسیدگی و برخورد صورت گیرد. نکته مهمی که به آن توجه نشده، این است که این پروژه بر اساس تفاهم ۳-۲ جانبه بین شهرداری، مالک و شرکت سرمایه گذاری در قبال تامین تجهیزات پروژه صدر به صورت تهاتری واگذار شده که موضوع این تهاتر باید جداگانه بررسی شود.

وی ادامه داد: برای این پروژه یک پروانه در ابتدای سال ۹۱ صادرشده که بر اساس آن، سطح اشغال ۶۰ درصد و ۱۵ متر گودبرداری مجاز دانسته شده است. سپس در مهرماه همان سال، مالک طرح توسعه پروژه را با تقاضای افزایش طبقات و سطح اشغال ۱۰۰ درصد و گودبرداری ۳۰ متر ارائه می کند که در بهمن ۹۱، کمیسیون ماده ۵ با این تقاضا موافقت می کند و اسفند ماه ۹۱ شهرداری پروانه جدید را صادر می کند.

سلطانی فر افزود: در خلال صدور پروانه اول و دوم، مالک درخواست توسعه را قبل از موافقت کمیسیون و صدور پروانه جدید به اجرا گذاشته بود که شهرداری هیچ ممانعتی از این کار به عمل نیاورد و در این زمینه باید به تخلفات شهرداری منطقه و احیانا بخش هایی از شهرداری مرکز که در ماجرا دخیل بوده اند، رسیدگی شود.

وی تاکید کرد: ما در پهنه R ۲۳۱ به عنوان بافت ارزشمند مسکونی باید تراکم ۱۰۰ درصد در دو طبقه و با ۵۰ درصد سطح اشغال را مجاز بدانیم، اما به این ضوابط طرح تفصیلی عمل نشده و مجوز قابل توجهی برای این پروژه صادر شده است.

این عضو شورای شهر اضافه کرد: هیچ یک از اعضای شورای چهارم مخالف مشارکت بخش خصوصی در پروژه های بزرگ شهری نیستند، اما این کار باید با رعایت ضوابط و مقررات صورت گیرد. علاوه بر این، جبران خسارت همسایگان این ملک بر اساس احکام قضایی باید مورد توجه قرار گیرد.

محمدمهدی تندگویان نیز گفت: دو کمیسیون شورای شهر درگیر این موضوع هستند و طبق گزارش کمیسیون عمران، تشخیص کلی این بود که این ملک باید حفظ شود و تخریب صورت نگیرد. اما نحوه تصاحب این ملک شبهاتی را ایجاد کرده که چنانچه این واگذاری در قبال پیمانکاری در پروژه های دیگر شهرداری صورت گرفته، این موضوع باید بررسی شود.

وی ادامه داد: ابعاد حقوقی حکم کمیسیون ماده ۵ باید در کمیسیون ذیربط بررسی شود. گود مذکور هم باید بر اساس پروانه صادر شده پر شود، اما باقی ماجرا بعد از گود باید در شورای شهر بررسی شود. علاوه بر این، نوع برخورد مالک با قضیه اصلا درست نبوده و اینکه شخصی به صرف داشتن امکانات مالی با مردم اینگونه برخورد کند، صحیح نیست که بگوید می خرم و پولش را هم می دهم! تا کنون هیچ نوع عذرخواهی از سوی مالک نسبت به همسایگان صورت نگرفته که این کار باید انجام شود.

تندگویان افزود: علاوه بر این، باید توجه داشته باشیم که کاهش آمار ریزش که در گزارش آقای دنیامالی به آن اشاره شده بود، تابعی از کاهش فعالیت های عمرانی در شهر است و نشانگر این نیست که ما تدبیری برای این مشکل اندیشیده ایم.

معصومه آباد نیز گفت: تا کی می توانیم با گفتن اینکه «خدا را شکر روز بوده یا شب بوده و تلفاتی نداشته» و… کار خود را راه بیندازیم؟ همین امروز یک گودبرداری دیگر در بزرگراه بعثت فرو ریخت و دوباره گفته شد خوشبختانه مصدوم نداشته ایم. در حالی که ما در این سال ها ۱۰۶ مورد ریزش داشته ایم و این عدد نشانگر خلاء حقوقی و ایمنی و… است.

وی افزود: ما قبل از این حادثه هشدارهای مردم را درباره این گود دریافت کرده بودیم که زنگ خطر خوبی برای ماست. چرا که مردم ذی نفع نیستند و به عنوان چشم نگهبان شهر عمل می کنند. اما وقتی مردم زنگ می زنند و می گویند دیوارمان ترک برداشته، بعد که از شهردار منطقه موضوع را پیگیری می کنیم، می گویند رفته اند و همسایه ها را راضی کرده اند‍!

آباد ادامه داد: ما در شورای سوم برای پروژه ها پیوست فرهنگی و اجتماعی داشتیم که از کل محتوای آن، صرفا یک پلاکارد عذرخواهی از همسایگان بابت آزار و اذیت پیش آمده اجرایی شد. در حالی که این مفهوم پیوست اجتماعی نیست. باید به هشدارهای مردم بها بدهیم؛ تا جایی که اگر لازم شد، پروژه را متوقف کنیم.

مجتبی شاکری نیز گفت: اگر ما به این حادثه به صورت نقطه ای نگاه کنیم، یک بیماری را رفع کرده ایم. اما اگر نگاه فرایندی داشته باشیم، می توانیم برای حوادث آتی هم راهکاری بیندیشیم و از آن جلوگیری کنیم. باید توجه داشته باشیم که بسیاری از بلندمرتبه سازی ها هم هست که موجب رانش زمین نشده، اما موجب آزار و اذیت مردم و ایجاد مشکل برای آنان شده است.

وی تاکید کرد: وقتی نظارت بر ساخت و سازها بر عهده سازمان نظام مهندسی قرار دارد و این سازمان نحوه کار در یک ملک را تایید می کند، دیگر دست شهرداری منطقه بسته است و نمی تواند به موضوع ورود کند.

اقبال شاکری نیز گفت: مدیریت ذی نفعان را نمی توان از مدیریت فنی و عمرانی پروژه ها جدا کرد. اولین ذی نفعان در پروژه های شهری هم مردم هستند و باید کاری کنیم که پیمانکاران متوجه وظیفه بزرگ خود در قبال مردم شوند و بدانند که کارشان صرفا جنبه های فنی ندارد.

وی افزود: آیین نامه ضوابط گودبرداری در حال تدوین است و هفته آینده در کمیسیون عمران با مسئولان ذیربط جلسه داریم.

محسن سرخو نیز گفت: یکی از سرمایه گذاران پروژه صدر در پروژه ایران زمین مالک است که کمیسیون ماده ۵ برای بررسی درخواست توسعه پروژه این شخص، سه بار در یک سال مصوبه صادر می کند و بدون در نظر گرفتن منافع مردم، خواسته های این فرد را تصویب می کند و موجب تخریب خانه های مردم و انسداد خیابان می شود.

وی افزود: ما نفهمیدیم چرا ۱۱۸ هزار متر مربع زیربنا به ۳۱۸ هزار متر مربع افزایش یافت. ظاهرا اولویت شهرداری منافع مادی و نه امنیت مردم است. وگرنه بعد از دریافت اولین اخطار خطرناک بودن گود در اردیبهشت ماه، گودبرداری باید متوقف می شد، نه اینکه مجوز گودبرداری عمیق تر هم صادر شود.

سرخو ادامه داد: مردم برای تاسیس یک درمانگاه خیریه باید دو سال منتظر صدور مجوز بمانند، بعد برای یک فرد سه بار در یک سال مجوز صادر می شود. چرا؟ چون این فرد امکانات مالی خاصی دارد.

احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر نیز گفت: به رغم کاهش ریزش ها بر اثر گودبرداری، لازم است آیین نامه تعیین ضوابط گودبرداری تدوین شود و ما قانون مشخصی در این زمینه داشته باشیم. ضمنا باید مشخص شود که جایگاه حقوقی آرای کمیسیون ماده ۵ چیست و از این پس چگونه باید در این خصوص عمل شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در شهرداری این است که ما در شورا یک چیزی تصویب می کنیم و در کمیسیون ماده ۵ طور دیگری تصمیم گیری می شود و شهرداری هم نمی تواند خلاف حکم این کمیسیون عمل کند. بنابراین در کمیسیون حقوقی باید تکلیف این ماجرا روشن شود و راهکاری برایش در نظر گرفته شود. اما در وضعیت فعلی، کمیسیون ماده ۵ جایگاه قانونی برای تصمیم گیری دارد و این کار را هم انجام می دهد.

مسجدجامعی افزود: ما برای پروژه های شهری پیوست فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی داریم، اما این پیوست ها متاسفانه منشا اثر قرار نمی گیرد. در نتیجه یک بنای ۴۰ طبقه وسط یک بافت ویلایی ساخته می شود که تمام منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد و ناراضی های اجتماعی را به دنبال دارد. به همین جهت، این پیوست ها نیاز به بازبینی و شفاف سازی دارند؛ چرا که ما در شهر انسان گرا بیشتر از هر چیزی باید به دنبال منافع شهروندان باشیم.

پس از صحبت های اعضای شورا، محمد تقوی، معاون حقوقی شهرداری از اعضا خواست گزارش و انتقادات خود را به صورت مکتوب به شهرداری ارائه دهند تا شهرداری بتواند مکتوب و مستدل به آن پاسخ دهد.

در جلسه امروز شورا، مهدی چمران، علیرضا دبیر، حسین رضا زاده، احمد مسجد جامعی، حبیب کاشانی، پرویز سروری، رضا تقی پور، عباس شیبانی، الهه راستگو، اسماعیل دوستی، احمد دنیامالی، محمد مهدی تندگویان، محمد سالاری، احمد حکیمی پور، رحمت الله حافظی، مجتبی شاکری، محمد حقانی، اقبال شاکری، ابوالفضل قناعتی، عبدالحسین مختاباد، معصومه آباد، ولی اله شجاع پوریان، عباس جدیدی، حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی، محسن پیرهادی و محسن سرخو حضور داشتند.

در این جلسه فاطمه دانشور همانند جلسات گذشته غایب بود؛ ضمن اینکه هادی ساعی، مرتضی طلایی و غلامرضا انصاری از غایبین جلسه امروز بودند.

جلسه امروز راس ساعت ۹: ۱۵ دقیقه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط حجت الاسلام ناصحی آغاز شد.

در ابتدای جلسه معصومه آباد متنی را به مناسبت ایام شهادت سالار شهیدان قرائت کرد که در ادامه برخی از اعضای شورای شهر به دلیل طولانی بودن نطق پیش از دستور و همچنین صحبتهای رئیس شورا انتقاداتی را عنوان کردند.

علیرضا دبیر که به هنگام صحبت کردن احمد مسجد جامعی رئیس شورا در حال گفت وگو با عباس جدیدی بود مورد انتقاد رئیس شورا قرار گرفت و مسجد جامعی خطاب به دبیر گفت: بفرمائید سرجایتان بنشینید!

دبیر که از انتقاد و صحبت مسجد جامعی به شدت ناراحت شد خطاب به رئیس شورا گفت: لابی کردن و صحبت کردن در صحن شورا براساس قوانین و مقررات مشکلی ندارد.

در ادامه جلسه عبدالحسین مختاباد نیز خطاب به رئیس شورا گفت: متاسفانه برخی از نطق های پیش از دستور جلسه طولانی بوده و این در حالی است که در دستورات جلسه این موارد ذکر نمی شود.

احمد مسجد جامعی رئیس شورای شهر تهران نیز در پاسخ به انتقادات دبیر و مختاباد، گفت: صحبت کردن رئیس شورا در هر زمان براساس قوانین و مقررات منعی ندارد.

حبیب کاشانی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز که در جلسه امروز حضور داشت خطاب به رئیس شورا گفت: تذکری که آقای مختاباد دادند مبنی بر این نیست که ما با بیان مسائل دینی و تکایا مشکلی داریم، مسئله این است که اینگونه موارد باید در دستور شورا قرار گیرد تا از وقت شورا به نحو بهینه استفاده شود.

همچنین در میانه جلسه یکی از کارکنان خدماتی شورا مشغول قرار دادن لیوان روی میز اعضا بود که مسجدجامعی مانع آن شد. کاشانی در پاسخ به مسجدجامعی گفت: حاج آقا آب را از شب هفتم در آنجا (کربلا) بستند، شما چرا اینجا آب را به روی ما بسته اید؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات