در حالی که ادامه خرید طلا از سوی سرمایه گذاران چینی و هندی مانع از کاهش شدید قیمت این فلز گرانبها شده به نظر می رسد سرمایه گذاران غربی هنوز تمایلی برای خرید طلا و سرمایه گذاری در این بازار ندارند.

به گزارش افکارنیوز ، موسسه تحقیقاتی سیتی در گزارش چشم انداز بازار طلا در سال ۲۰۱۴ میلادی پیش بینی کرد، تا زمانی که تقاضای طلا از سوی بازار آسیا ادامه داشته باشد روند نزولی قیمت این فلز گرانبها طی سال آینده محدود خواهد بود ولی رفتار سرمایه گذاران غربی در عدم تمایل برای خرید طلا در کوتاه مدت تغییر نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش نخستین علت عدم تمایل سرمایه گذاران غربی برای فعالیت در بازار طلا کاهش فشارهای تورمی در آمریکا و اروپا است.

گزارش می افزاید، علی رغم اجرای سیاست های انبساطی پولی از سوی بانک های مرکزی اروپا و آمریکا نرخ تورم در اقتصاد جهانی همچنان پایین است و این مساله تاثیر زیادی بر کاهش تقاضای طلا در کشورهای غربی داشته است.

به اعتقاد تحلیلگران موسسه سیتی تا زمانی که فشارهای تورمی در کشورهای اروپایی و آمریکا با افزایش روبرو نشود دلیلی برای خرید طلا توسط سرمایه گذاران غربی وجود نخواهد داشت.

علت دیگری که مانع از سرمایه گذاری غربی ها در بازار طلا شده عملکرد خوب و مثبت بازار سهام بوده است.
افزایش شاخص سهام در بازارهای آمریکا و اروپا از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی موجب شده تا سرمایه گذاران زیادی برای خرید سهام اقدام به فروش ذخایر طلای خود کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات