در جلسه روز گذشته کارگروه تخصصی ستاد تظیم بازار مقرر شد با تسویه نهاده های معوقه دامداران به قیمت های مصوب سال گذشته و ادامه این روند، قیمت شیر در سال جاری ثابت بماند که قرار است این تصمیم رسما در جلسه امروز این ستاد ابلاغ شود.

به گزارش افکارنیوز ، قیمت گذاری شیر در سال جاری متفاوت از سال های گذشته بود چرا که از سویی دامداران علوفه های معوقه سال گذشته و ماههای ابتدایی امسال را دریافت نکرده اند و تصمیم گیری برای تجدید نظر در قیمت این محصول از ابتدای امسال چندین بار دستخوش تغییر و تحول شد.

سه ماهه اول سال دامداران شیر تولیدی دامداری هایشان را تحویل می دادند اما خبری از اجرای تفاهم نامه و قیمت جدید افزایش یافته بر اساس هزینه های سال جاری نبود، تیرماه نیز تفاهم نامه با شرکت پشتیبانی منعقد شد اما بازهم خبری از نهاده به قیمت مصوب نشد اما دامداران شیر رابه قیمت مصوب و با شرایط تعیین شده به کارخانه های لبنی تحویل می دادند.

در این میان آنچه بیش از هر چیز دیگری برنامه ریزی این دسته از تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرد حذف ناگهانی ارز مرجع بود که به اعتراض دامداران منجر شد چرا که آن ها معتقدند با چنین نرخ ارزی هزینه های تولیدشان افزایش یافته که باید این هزینه ها جبران شود یا اجازه افزایش قیمت به آن ها داده شود.

در میان نظرات و مباحث گوناگون دامداران که غالبا نمی خواستند قیمت محصولشان را افزایش دهند توانستند نظر رییس جمهور را برای ثابت ماندن قیمت شیر و جبران مابه التفاوت هزینه های افزایش یافته جلب کنند؛ و این دقیقا پایان خبرها و اظهارنظرها شد چرا که گویا حرف های کارشناسان به گوش رییس جمهور رسیده بود که اگر قیمت شیر افزایش یابد مصرف آن بیش از پیش کاهش می یابد و این برای سلامت مردم خطرناک است.

بنابراین مقرر شد قیمت شیر ثابت بماند و هزینه های افزایش یافته دامداران ناشی از تغییر نرخ ارز جبران شود و این تصمیم پس از کش و قوس های مختلف در جلسه روز گذشته کارگروه تخصصی ستاد تنظیم بازار مصوب شد و قرار است امروز در صورت تشکیل جلسه ستاد تنظیم بازار این مصوبه ابلاغ شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران، دامدارانی که شیر را به کارخانه های لبنی تحویل داده اند و قرارداد آن ها به تایید اداره صنعت و معدن و تجارت استان رسیده است با تامین اعتبار، علوفه سهمیه ای خود را دریافت می کنند.

 بر اساس مصوبه ۲۸ خرداد جلسه تنظیم بازار، قیمت هر کیلوگرم شیرخام ۳.۲ درصد چربی با بار میکروبی کمتر از ۱۰۰ هزار ۱۵.۶درصد افزایش یافت و از کیلویی ۹۶۰ تومان به ۱۱۱۰ تومان رسید که این قیمت تا پایان سال ثابت می ماند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات