یک پژوهشگر آسیب های استفاده از تلفن همراه به بررسی ابعاد پنهان تلفن همراه و تهدیداتی که از ناحیه این وسیله متوجه زندگی فردی و اجتماعی انسان هاست پرداخت.

به گزارش افکارنیوز ، سعید بخشی زاده سخن خود را با پرسشی در خصوص اینکه امنیت از منظر شما چیست آغاز کرد و گفت: در واقع نمی توان گفت ما به صددرصد امنیت می رسیم، آنچه ما با آن سروکار داریم احساس امنیت است؛ یعنی هر چقدر آگاهی مبتنی بر اطلاعات بیشتری داشته باشیم احساسمان، قابل اعتمادتر است. ما باید آگاهی و شناخت لازم را نسبت به محصولی که در پیرامون مان بیشترین کاربرد را دارد داشته باشیم.

وی ادامه داد: برای استفاده وسایل یا فناوری های نوین به خصوص تلفن همراه باید با نحوه و چگونگی استفاده از آشنایی داشته باشیم؛ یعنی بدانیم این ابزار مخابراتی علاوه بر امکان برقراری مکالمه چه قابلیت های دیگری دارد.

بخشی زاده ضمن اشاره به پارامترهایی چون عکاسی، فیلمبرداری، ضبط صدا و اتصال به شبکه جهانی در تلفن همراه افزود: در فضای مجازی و سایبر هیچ حد و مرزی وجود ندارد و ما می توانیم اطلاعات خود را همواره مطابق دانش روز درآوریم. با این همه همین فضای مجازی، با ویژگی ناملموس خود مضرات نامحسوسی برای کاربران دربردارد.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه دیگر در تمایز این وسیله در مقایسه با سایر ابزار ارتباطی، مدت زمان استفاده از آن است. در واقع تلفن همراه وسیله ای است که در تمام مدت شبانه روز همراه ماست و به نوعی در کاربران وابستگی روانی ایجاد می کند.

بخشی زاده با تاکید براینکه فرهنگ کاربری این وسیله را به درستی فرا نگرفته ایم، بیان کرد: الگوی مصرف ما نه تنها در نخوردن مواد مضر مثل نمک، شکر و نوشابه و… بهم ریخته است بلکه ما در استفاده از تلفن همراه نیز از الگوی نادرستی پیروی می کنیم و بدون توجه به اثراتی که این وسیله بر بخش های مختلف زندگی دارد از آن استفاده می کنیم.

این پژوهشگر که در همایش دشمن شناسی در فرهنگسرای خاوران صحبت میکرد افزود: تلفن همراه یک وسیله چندمنظوره است و یک حافظه قابل حمل حساب می شود که قابلیت های فراوان و به تبع آن جذابیت بسیاری برای ما ایجاد کرده است. اما آیا این شناخت و آگاهی باعث شده تا به درستی از آن استفاده کنیم؟

وی متذکر شد: تلفن همراه رابطه مستقیم با سلامتی دارد زیرا که تشعشعات آن روی پروتئین های مغز تاثیر مخرب دارد. همچنین براساس برخی آزمایش های انجام شده این تشعشعات برای کسانی که زیاد از تلفن همراه استفاده می کنند سرطان زاست.

بخشی زاده افزود: البته تشعشعات بلوتوث ۱۴/۲ مگاهرتز است که توان تشعشع پایینی است و در حدی نیست به ما ضرر بزند ولی به طور کلی براساس آخرین یافته های علمی کودکان کمتر از ۱۲ سال نباید بیشتر از فاصله یک متری به گوشی های تلفن همراه نزدیک شوند. افزایش آب دهان، داغی سر، وزوز گوش، ریزش مو، سردرد، حالت تهوع، کاهش تراکم استخوان، مشکلات بینایی و پرخاشگری از جمله آسیب هایی است که در خصوص استفاده بدون آگاهی از تلفن همراه اثبات شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به دو رویکرد خوشبینانه و واقع گرایانه به مضرات تلفن همراه گفت: پیروان نگاه خوشبینانه می گویند همه استفاده می کنند ما هم استفاده می کنیم و پیروان نگاه واقع بینانه معتقدند برای استفاده از تلفن همراه باید تمام حسن ها و زیان های آن شناخته شود تا آسیب به حداقل برسد؛ به گمان من این نگاه درستی باشد.

بخشی زاده همچنین به برخی راهکارهای کاهش آسیب تلفن همراه اشاره کرد و گفت: حداکثر زمان صحبت با تلفن همراه باید بین ۱ تا ۲ دقیقه باشد؛ استفاده از هندزفری استاندارد، توزیع زمان مکالمه با گوشی درهر دو طرف سر، اجتناب از آلودگی های گوشی تلفن همراه، توجه به روش حمل درست گوشی، پرهیز از مکالمه با تلفن همراه در زمان شارژ کردن و استفاده از کیف های ضد تشعشعات هنگام حمل از جمله راهکارهای کاهش آسیب تلفن همراه است.

به گفته بخشی زاده، استفاده از تلفن همراه در دنیا در میان افراد ۴۰ سال متداول است که در کشور ما جامعه آماری ۱۶ تا ۴۵ سال از آن استفاده می کنند. وابستگی روانی، کاهش مهارت های ارتباطی، بحران هویت و هویت کاذب و اعتیاد به تلفن همراه از جمله عواملی است که استفاده زیاد از تلفن همراه به همراه دارد و اگر استفاده از این فناوری ها بومی نشود از نظر روابط انسانی آسیب جدی به جامعه وارد می کند

بخشی زاده در بخش دیگری از گفته های خود با اشاره به استفاده از بلوتوث در تلفن های همراه گفت: متاسفانه به دلیل عدم آگاهی کاربران، استفاده از بلوتوث خطرات و عواقب تلخی به همراه دارد. روشن بودن بلوتوث و تایید پیام های مشکوک زمینه نصب برنامه هایی در تلفن همراه فراهم می کند که صاحب تلفن همراه از آن بی خبر است؛ نرم افزاری که باعث می شود یک نسخه از پیام های گوشی شما به تلفن کنترل کننده ارسال شود که بنا به گفته برخی کارشناسان در صورت بروز چنین مشکلی باید تا برد ۱۰ متر از منبع مزاحم دور شد که البته تفنگ های بلوتوثی دسترسی به اطلاعات را کیلومترها فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: تبدیل تلفن همراه به دستگاه شنود و دوربین از جمله قابلیت های این برنامه است.

این کارشناس الکترونیک افزود: در بسیاری از موارد پس از ورود برنامه های ذکر شده هیچ راهی برای حذف مزاحم، نیست. خاموش کردن یا بیرون آوردن باطری، تنظیم کارخانه، بیرون کشیدن اطلاعات، عوض کردن سیم کارت در این باره چاره ساز نیست و در صورت تعویض سیم کارت، گوشی با یک پیام شماره سیم کارت جدید شما را به کنترل کننده می دهد.

بخشی زاده در پایان بهترین راه جلوگیری را پیشگیری دانست و گفت: بلوتوث هایتان را خاموش کنید، برای تعمیر و خرید گوشی های دست دوم به افراد مطمئن مراجعه کنید، در هنگام هدیه گرفتن گوشی تلفن همراه، به فرد هدیه دهنده اطمینان داشته باشید. فراموش نکنید تلفن همراه وسیله ای شخصی است که حتی برای مدت کوتاه هم نباید آن را به کسی امانت دهید چرا که ممکن است بی خبر از شما برنامه ای روی آن نصب کند و برای شما دردسر و مشکلات فراوانی ایجاد شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات