عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر لزوم اقدام فوری دولت برای بهبود فضای کسب وکار پیشنهاد کرد این اقدام با حمایت دولت از صنایع رقابت پذیر و صنایع دارای فناوری بالا شروع شود و با اعتماد سازی و اصلاح قوانین ادامه پیدا کند.

به گزارش افکارنیوز ، چندی پیش بانک جهانی آخرین آمار را در خصوص فضای کسب و کار منتشر کرد که شاهد نزول جایگاه ایران در این آمار بودیم.

سید حاتم میر اسماعیلی اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد نکاتی را در خصوص این آمار و بهبود شرایط کسب و کار در ایران داشت که موجب شد خبرنگار تسنیم با وی گفت وگویی کوتاه را در این خصوص انجام دهد.

سوال: فضای کسب و کار چیست و شامل چه شاخص هایی می شود؟

فضای کسب و کار به آن دسته از عوامل مؤثر بر عملکرد بنگاههای اقتصادی گفته می شود که مدیران و مالکان بنگاهها نمی توانند آنها را تغییر دهند یا بهبود بخشند و خارج از کنترل آنهاست. فضای کسب وکار در ایران بر اساس نتایج حاصل از گزارشهای داخلی و خارجی به ویژه در سالهای اخیر، دائماً نزول یافته است که دلایل متعددی از قبیل عدم شفافیت و تعدد قوانین، تصدی گری های روزافزون دولت، ضعف سیستم بانکی، ناکارایی در سیاستهای اقتصادی دولت، نوسانات تورم و کاهش ارزش پول ملی و نیز تحریم های بین المللی، از جمله این عوامل هستند.

فضای کسب و کار از جمله شاخصهای تعیین کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است و می توان اذعان داشت که بخش قابل توجهی از مقتضیات رشد اقتصادی هر کشور در گرو فضای مناسب کسب و کار در آن کشور است.

سوال: شرایط فضای کسب و کار در ایران چگونه است؟

در سالهای اخیر، قوه مقننه با تصویب چند قانون، تلاش چشمگیری برای بهبود محیط کسب و کار و به ویژه تسهیل ورود فعالان اقتصادی به کسب و کارها و صدور مجوزهای سرمایه گذاری به عمل آورده است؛ به طوری که در برخی موارد، با پدیده اشباع یا تورم احکام قانونی و تصویب احکام قانونی موازی مواجه هستیم. در خصوص اهمیت محیط کسب و کار در برنامه های پنجساله توسعه نیز موارد متعددی در دستورکار سیاستگذاری کلان اقتصادی قرار گرفته است.

همان طور که بیان شد، بخش قابل توجهی از مقتضیات رشد اقتصادی هر کشور در گرو فضای کسب و کار مناسب در آن کشور است. این در حالی است که بر اساس گزارشهای منتشرشده از سوی مرکز پژوهشهای مجلس و نیز بانک جهانی در سالهای اخیر نه تنها به اهداف سند چشم انداز نزدیک نشدیم، بلکه رتبه کشور در بخش فضای کسب و کار نسبت به سالهای قبل، سقوط چشمگیری داشته است.

سوال: آیا آماری در این خصوص وجود دارد؟

بله. همانطور که گفتم طی سالهای اخیر نتوانستیم به رشد متوسط هشت درصدی و نرخ بیکاری تک رقمی دست یابیم و رشد نقدینگی به جای مهار از ۹۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۸۴، به ۴۳۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

همچنین میزان سرمایه خارجی، به رغم مزیتهای فراوان، به ویژه در حوزه نفت و گاز، در مقایسه با برخی از کشورهای منطقه، از جمله عربستان، با جذب ۴۰ میلیارد دلار و ترکیه با ۲۷ میلیارد دلار، در حد پایینی قرار دارد. این در حالی است که تنها در بخش نفت و گاز کشور طی برنامه پنجم توسعه سالانه ۵۰ میلیارد دلار و برای تحقق اهداف برنامه، از جمله ایجاد حداقل یک میلیون شغل با درآمد کافی، سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است که در شرایط فعلی، امکانات داخلی کمتر از نصف آن است.

سوال: هرسال بانک جهانی عددی را به عنوان رتبه کشورها در فضای کسب و کار معرفی کند. هم اکنون رتبه ایران در فضای کسب و کار چگونه است؟

پروژه بررسی فضای کسب و کار در کشورهای مختلف، از سال ۲۰۰۴ در دستور کار بانک جهانی قرار گرفته است. این طرح که توسط مؤسسه «IFC» راهبری می شود، قوانین و مقررات کشورها را با هدف یافتن گلوگاهها، محدودیتها و موانع رتبه بندی می کند. بر طبق این گزارش، رتبه ایران در سال ۱۳۸۴، یعنی سال نخست گزارش بانک جهانی، ۱۰۸ بود و در سال ۱۳۹۲ به رتبه ۱۵۲ در میان ۱۸۹ کشور جهان تنزل یافته است که این به معنای تنزل ۴۴ پله ای جایگاه ایران از بابت شاخص سهولت کسب وکار در میان کشورهای جهان بوده و نشان می دهد که از ۹ سال گذشته، رتبه ایران به جز یک مقطع، دائماً تنزل یافته است.

همچنین ایران بر اساس دیگر آمارهای مرکز پژوهشهای مجلس، در میان ۱۸ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز رتبه ای بهتر از ۱۶ به دست نیاورده است. این در حالی است که عربستان سعودی با رتبه جهانی ۲۲، در صدر کشورهای منطقه قرار دارد.

همچنین شاخص بررسی محیط کسب وکار بانک جهانی، در قالب ۹ شاخص جزئی تر به صورت جداگانه، فضای کسب وکار کشورهای مختلف را از شروع یک فعالیت تا انتها و نیز شرایط کلان حاکم بر اقتصاد را، مورد بررسی قرار می دهد.

سوال: این ۹ شاخص که می فرمایید چه شاخص هایی هستند؟

این شاخصها عبارتند از شاخص سهولت شروع کسب وکار، سهولت دریافت مجوزهای لازم، سهولت ثبت مالکیت، سهولت کسب اعتبار، میزان حمایت دولت از سرمایه گذاران، میزان و نحوه دریافت مالیاتها، سهولت صادرات و واردات، ضمانت اجرایی قراردادها و نیز سهولت تعطیل کردن کسب وکار.
البته ناگفته نماند که تا سال ۲۰۱۰ شاخص کسب وکار، در قالب ۱۰ زیرشاخص اندازه گیری می شد، ولی در رتبه بندیهای مربوط به سالهای بعد از ۲۰۱۱ زیرشاخص «استخدام و اخراج نیروی کار» به دلیل ساده سازی محاسبات، لحاظ نشده است.

به طور کل، با مرور این شاخصها درمی یابیم که به لحاظ وجود نهادهای کارآمد و موافق بازار، فضای کسب وکار در کشور بسیار نامناسب و بازدارنده است. به جز شاخصهای «شروع کسب وکار» ، «اجرای قراردادها» و «دریافت اعتبارات» ، که در آنها ایران شرایط متوسطی در مقایسه با دیگر کشورها دارد، تمام شش شاخص دیگر وضعیت بسیار نامناسبی را نشان می دهند که متأسفانه اقدامی در خور توجه در جهت بهبود آنها در سالهای اخیر انجام نشده است.
اما با نگاهی گذرا به شرایط موجود، نکته ای که بیش از هر چیز دیگری نگران کننده می نماید، این است که کشور ما با وجود اصلاح اصل ۴۴ در ارتباط با خصوصی سازی شرکتهای دولتی، نتوانسته است شرایط و محیط کسب وکار را، که مهمترین شاخص در موفقیت یا عدم موفقیت بخش خصوصی است، آن طور که باید و شاید، اصلاح نماید و با ارائه آزادیهای لازم برای فعالیتهای اقتصادی، زمینه را برای خصوصی سازی هموار سازد.

سوال: برای آنکه بتوانیم این ۹ شاخص را بهبود ببخشیم باید به تمام این ۹ شاخص باهم نگریسته شود یا اولویت بندی در این خصوص وجود دارد؟

آنچه که مهم است بهبود فضای کسب وکار است که نقش تعیین کننده ای در رشد و توسعه اقتصادی و فراهم نمودن بستر مناسب برای ورود مؤثر بخش خصوصی در اقتصاد کشور ایفا می کند، اما متأسفانه رتبه ایران در سالهای اخیر، برابر گزارشهای فوق، دائماً تنزل داشته و فضای کسب وکار در ایران سخت تر شده است. به نظر می رسد مسئولان باید یک نگاه کلی به فضای کسب وکار داشته باشند و اگر در برخی از شاخص ها عقب ماندگی وجود دارد آنها را به دیگر شاخص ها نزدیک کند.

بدون تردید، فضای ناامیدکننده کسب وکار در ایران می تواند بر عملکرد مدیران بنگاههای تولیدی، سرمایه گذاران اقتصادی، روند تولید و رقابت در عرصه های داخلی و جهانی تأثیرات منفی بر جای گذارد. از طرف دیگر، به نظر می رسد که این عدم توجه به فضای کسب وکار، سایر اصلاحات اقتصادی نظیر خصوصی سازی را نیز ناکام گذاشته است.

بنابراین برای رسیدن به اهداف عالیه اقتصادی، بیش از هر اصلاح دیگری باید نسبت به اعطای آزادیهای اقتصادی و تسهیل فرآیند کسب وکار آحاد مردم اهتمام ورزید و در عین حال، با خصوصی سازی، به تصدی گری های دولتی پایان داد؛ چرا که هیچ یک از این دو بدون دیگری، سیاستی معطوف به رشد و توسعه ی اقتصادی سریع نخواهد بود.

سوال: پیشنهادتان در خصوص بهبود شرایط ورود حداکثری بخش خصوصی به فضای اقتصادی چیست؟

چند پیشنهاد به ذهنم می رسد که می توان در مدت باقی مانده از دولت یازدهم این فعالیت ها را انجام داد که اول حمایت سازنده دولت از صنایع رقابت پذیر و صنایع دارای فناوری بالا است. اما اقدام دیگر بحث اعتماد سازی است زیرا می توان با ایجاد این حس شرایط را از نظر روانی بهبود بخشید.

نکته مهم دیگر ثبات سیاسی از نظر قوانین است. در محیطی که ثبات سیاسی بر آن حاکم باشد، تغییرات غیرمنتظره سیاستها و قوانین اندک است. نکته بعد بحث اصلاح قوانین است زیرا به طور حتم گامهای ضروری و اصلاحات تکمیلی برای بهبود فضای کسب وکار در گرو اصلاح قوانینی مانند قانون کار و تأمین اجتماعی، قوانین مالیاتی و به ویژه قانون تجارت است.

در پایان عرضم باید خاطرنشان کنم امیدوارم شرایط برای ارتقای جایگاه ایران در فضای کسب و کار بهبود بخشیده شود زیرا در این صورت به جای آنکه سرمایه گذاران ایرانی در کشورهای عربی سرمایه گذاری کنند می توانند در ایران این کار را انجام دهند که هم به منافع ملی کمک خواهند کرد و هم می توانند از این سرمایه گذاری راضی باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات