پس از منتفی شدن پرداخت وام ۵۰۰ میلیون دلاری دولت ایران به پاکستان برای ساخت لوله گاز در خاک این کشور همسایه توسط وزیر نفت، بخشی از این وام صرف ساخت و راه اندازی پتروشیمی گلستان بزرگترین مجتمع تولیدکننده اوره و آمونیاک در شمالشرق کشور شد.

به گزارش افکارنیوز ، شهید خاقان عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان پس از مذاکره با وزیر نفت ایران روز گذشته از منتفی شدن پرداخت وام حدود ۵۰۰ میلیون دلاری از سوی دولت ایران برای ساخت و تکمیل خط لوله انتقال گاز طبیعی در خاک این کشور خبر داد.

همزمان با اظهار نظر وزیر نفت پاکستان، علی ماجدی معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت با بیان اینکه ایران هیچ گونه کمک مالی برای ساخت خط لوله صادراتی در خاک پاکستان نمی تواند به این کشور بکند، گفت: با توجه به تحریم ها نمی توانیم بودجه خط لوله یک کشور دیگر را تامین کنیم.

این مقام مسئول وزارت نفت با اعلام اینکه ساخت خط لوله صادرات گاز در خاک پاکستان بر عهده این کشور است اظهار داشت: آنچه که از سوی پاکستانی ها در مورد تاخیر در ساخت این خط لوله مطرح می شود تحریم بودن ایران است که این موضوع تنها یک بهانه است.

ماجدی با اشاره به این که پاکستانی ها برای ساخت خط لوله در خاک باید حدود ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار هزینه کنند، تبیین کرد: زمانی آن ها تقاضای کمک ۲۵۰ میلیون دلاری از ایران برای ساخت این خط لوله داشتند که ایران در حال حاضر امکان ارائه چنین کمکی را به آن ها ندارد.

هدیه گازی به جای پاکستان در پتروشیمی گلستان خرج شد

با منتفی شدن پرداخت وام ۵۰۰ میلیون دلاری ایران به پاکستان برای تامین منابع مالی ساخت خط لوله انتقال گاز در خاک این کشور، با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت وام ۲۷۷ میلیون یورویی برای تکمیل و راه اندازی به پتروشیمی گلستان اختصاص یافت.

الطفات کامیاب رئیس هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی گلستان با اشاره به تصویب وام ارزی پتروشیمی گلستان به ارزش تقریبی ۲۷۷ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی، گفت: با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی، با اختصاص این وام ارزی، ساخت و راه اندازی پتروشیمی گلستان شتاب می گیرد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این وام ارزی با توجه به تشکیل سندیکای بانکی و سایر مقدمات به زودی نهایی خواهد شد، اظهار داشت: این وام با حمایت مستقیم وزیر نفت پرداخت شده است.

کامیاب با تاکید بر اینکه اختصاص وام ارزی و اجرایی شدن توافقنامه ژنو ساخت پتروشیمی گلستان را شتاب می دهد، میزان پیشرفت این پروژه را ۱۸ درصد اعلام کرد و افزود: خرید و نصب ماشین آلات موجب پیشرفت ۷۰ درصدی پروژه شده که با ۱۸ درصد آماده شده کنونی به حدود ۹۰ درصد خواهد رسید.

هدف از ساخت پتروشیمی گلستان تولید سالانه یک میلیون و ۱۵۰ تن اوره و آمونیاک است که قرار است لیسانس این مجتمع پتروشیمی توسط استامی کربن و آمونیاک کازاله سوئیس تامین شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات