مصرف گاز ایران با ثبت یک رکورد جهانی به مرز ۵۲۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده اما به دلیل عبور مصرف گاز مشترکان خانگی از خطوط قرمز، شرکت گاز مجبور به قطع گاز نیروگاه ها و برخی از صنایع شده و احتمال قطع گاز مشترکان پرمصرف دولتی هم قوت گرفته است.

به گزارش افکارنیوز ، همزمان با افزایش واردات گاز طبیعی از ترکمنستان و افزایش ظرفیت تولید و انتقال گاز ایران برای زمستان سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با ورود اولین جبهه هوای سرد به استان های نیمه شمالی، مصرف روزانه گاز کشور با عبور از خط قرمز به مرز ۵۲۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز از ثبت رکورد جدید مصرف روزانه ۴۳۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در طول ۴۸ ساعت گذشته در بخش خانگی و تجاری خبر داده و تاکید کرده است: متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

همزمان با افزایش مصرف گاز طبیعی توسط مشترکان خانگی و تجاری، شرکت ملی گاز ایران قطع گاز صنایع و برخی از کارخانجات را در دستور کار قرار گرفته است.

از این رو با اعلام قبلی، گازرسانی به صنایع سیمان متوقف شده است که توقف گازرسانی به نیروگاه ها و صنایع سیمان و اعمال محدودیت در برخی دیگر از کارخانه ها، متوسط مصرف فرآورده های نفتی در این واحدهای صنعتی هم رکورد زده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی حاکی از آن است که در طول چند روز گذشته به طور متوسط روزانه بیش از ۱۳۵ میلیون لیتر فرآورده نفتی تحویل صنایع عمده و نیروگاه های کشور شده است.

از سوی دیگر مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت ملی گاز هم با تائید محدودسازی گازرسانی به صنایع، اعلام کرد: هم اکنون مصرف گاز نیروگاه ها، صنایع بزرگ و سیمان توسط شرکت گاز محدود شده است.

جزئیات طرح های افزایش تولید گاز برای زمستان ۹۲

 با بهره برداری از نخستین ردیف شیرین سازی گاز در پالایشگاه های طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی برای زمستان سالجاری روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایش گاز ایران نسبت به زمستان سال گذشته افزایش یافته است.

علاوه بر این برای زمستان سالجاری با بهره برداری کامل از تاسیسات ذخیره سازی سراجه قم به طور متوسط روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید و پالایش گاز کشور افزوده شده است.

مسعود سامی وند مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز ایران با بیان اینکه تا پیش از زمستان سالجاری بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز در مخزن سراجه قم ذخیره سازی شده که قابل برداشت است، گفته است: این در حالی است که زمستان سال گذشته حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز از این مخزن برداشت شده بود.

به عبارت دیگر میزان برداشت گاز طبیعی از اولین مخزن ذخیره سازی گاز زمستان سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است.

علاوه بر این برای زمستان سالجاری با بهره برداری از طرح های رفع گلوگاه ای تولید، ظرفیت پالایش گاز در پالایشگاه های شهید هاشمی نژاد، پارسیان و فجر جم با افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو شده است.

همزمان با افزایش حدود ۲۵ میلیون مترمکعبی ظرفیت پالایش گاز ایران برای زمستان سالجاری، بنا بر اعلام مسئولان شرکت ملی گاز ظرفیت انتقال گاز ایران با بهره برداری از طرح های جدید خط انتقال و تاسیسات تقویت فشار همدان، دشت و بیجار برای زمستان سالجاری افزایشی حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعبی یافته است.

در کنار افزایش ظرفیت پالایش گاز، میزان واردات گاز ترکمنستان در روزهای اخیر به بالاترین میزان در طول چند سال گذشته رسیده است و بر خلاف زمستان سال گذشته که حتی میزان واردات به ۴ تا ۵ میلیون مترمکعب کاهش یافته بود برای آذر ماه سالجاری متوسط حجم واردات روزانه بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب در روز بوده است.

مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت ملی گاز آذر ماه سالجاری از توافق ایران و ترکمنستان به منظور واردات گاز طبیعی از این کشور همسایه حتی تا سقف ۴۵ میلیون مترمکعب در روز خبر داده است.

افزایش گاز گرفتگی ها و هشدار گازی به مردم

 هم سو با افزایش مصرف گاز و ثبت رکوردهای مصرف این انرژی پاک، اورژانس و سایر متولیان امدادی کشور از سیر صعودی مسمومیت، گاز گرفتگی و حتی حوادث گازی خبر داده و خواستار رعایت الگوهای مصرف ایمن گاز طبیعی توسط مشترکان خانگی و تجاری شده است.

گزارش رسمی اورژانس تهران حاکی از آن است که در طول جمعه گذشته با ثبت بیش از ۱۲۰ حادثه مسمومیت و گازگرفتگی، رکورد حوادث گازی در تهران شکسته شده که این حوادث حتی منجر به فوت چهار نفر در تهران در طول یک روز شده است.

در این بین حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت گاز در تشریح مهمترین توصیه های مصرف بهینه گاز توسط مشترکان، با تاکید بر استفاده از بخاری ها و دستگاه های گرمایشی استاندارد، گفت: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز از راه های پیشگیری از خطر نشت گاز است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه مشترکان هنگام نصب وسایل گازسوز به خصوص بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش و نصب کلاهک H در پشت بام اطمینان حاصل کنند، تصریح کرد: همچنین دقت کافی برای پیش بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه ها و سامانه های گرمایشی نصب شده در محیط مسکونی داشته باشند.

این مقام مسئول، آبی نبودن شعله بخاری، رطوبت زیاد اطاق و بوی نا مطبوع در فضای منزل را از نشانه های خطر برشمرد و افزود: در این گونه مواقع باید ارتفاع دودکش و مسیر آنرا کنترل کرده یا از افراد مطلع و کارشناس و یا تماس با ۱۹۴ در این خصوص درخواست راهنمایی و کمک بشود.

آغاز قطع گاز مشترکان پرمصرف

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری روز گذشته با صدور بخشنامه ای به تمامی وزارتخانه ها، دستگاه ها، ادارت، سازمان ها، موسسات و شرکت های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری های سراسر کشور، از آنان خواست تا در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی کنند.

رعایت دمای ۲۱-۱۸ درجه در فضای داخلی و بسته و دمای ۱۸ درجه در راهروها و فضاهای عمومی سر پوشیده، روشن کردن وسایل گرمایشی از یک ساعت قبل از آغاز کار و خاموش کردن آنها یک ساعت قبل از پایان کار و خاموش کردن وسایل گرمایشی در روزهای تعطیل از مهمترین بندهای این بخشنامه گازی دولت است.

با این وجود شرکت ملی گاز مطابق با بخشنامه های دولت دهم که هنوز توسط دولت تدبیر و امید ابطلال نشده است این مجوز را دارد که در صورت تخطی مشترکان گاز دولتی از اجرای بخشنامه های رعایت و مدیریت مصرف گاز نسبت به قطع گاز آنها اقدام کند.

از این رو پیش بینی می شود مطابق با مصوبه هیات دولت دهم مجوزی برای قطع ۲۴ تا ۴۸ ساعته گاز مشترکان پر مصرف گاز دولتی در اختیار شرکت ملی گاز ایران قرار داده شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات