قطعات میانی آزادراه تهران-شمال این روزها درگیر بلاتکلیفی است، در حالی که چندی پیش معاون وزیر راه از به تفاهم نرسیدن دولت و قرارگاه خاتم در این دو قطعه خبر داد، فرمانده قرارگاه گفت در این پروژه حضور دارند و اگر دولت پول بدهد آن را ۳ ساله می سازند.

به گزارش افکارنیوز ، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی شب گذشته در برنامه تلوزیونی، به ارائه گزارش عملکرد فعالیت های خود در دولت یازدهم پرداخت.

وی در بخشی از سخنان خود درباره آزادراه تهران-شمال اظهار داشت: آزادراه تهران - شمال، پروژه ای نامتوازن است؛ اگر قطعه یک این مسیر تمام شود قطعات دیگر باقی می مانند و در صورتی که بخواهیم قطعات دو و سه را به چالوس متصل کنیم، جاده به شکل قیف مانند می شود و با حجم ترافیک بالایی مواجه خواهیم شد.

وزیر راه و شهرسازی درباره قطعه یک این مسیر آزادراهی توضیح داد: قطعه اول این آزاد راه ۳۲ کیلومتر است که ۲۵ کیلومتر آن تونل است و هنوز بخشی از تونل های این قطعه تمام نشده و برق و کف این قطعه باقی مانده است.

آخوندی ادامه داد: در قطعه دو و سه آزاد راه تهران - شمال نیز باید ۵۷ کیلومتر تونل ساخته شود و بقیه پل و جاده های معمولی است که تاکنون سه درصد پیشرفت دارد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: قطعه چهارم آزاد راه تهران - شمال که ۱.۵ کیلومتر تونل دارد به بهره برداری رسیده و مشکل آن برطرف شده است.

آخوندی بیان کرد: اگر قطعه یک این آزادراه به اتمام برسد مشکلاتی ایجاد می شود بنابراین دو راهکار در این باره مد نظر است.

وی توضیح داد: قطعه یک آزادراه در حال حاضر ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، در نگرش اول همزمان با ساخت قطعه یک که در حال حاضر حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، باید افزایش ظرفیت جاده موجود تهران-شمال نیز انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در نگرش دوم، پس از اتمام قطعه یک، بهره برداری از این قطعه انجام نشود و این مسیر را نگه داریم تا همزمان با ساخت قطعات ۲ و ۳ که پیشرفت فیزیکی ندارند، از این قطعه هم استفاده شود.

وی یادآور شد: قطعه یک تا ۲.۵ سال دیگر به اتمام می رسد، مشکل اصلی در آزادراه تهران-شمال اعداد بزرگ مقیاس و رقم های میلیارد دلاری است که بالأخره باید از محلی تأمین شود.

آخوندی بیان کرد: قطعه اول این آزاد راه با فاینانس چین و پیمانکاری بنیاد مستضعفان در حال اجرا است اما سرعت پیشرفت آن قابل قبول نیست.

وی درباره سرنوشت جاده چالوس پس از تکمیل این آزادراه، بیان کرد: جاده چالوس هیچ وقت بسته نمی شود و پس از بهره برداری آزادراه این مسیر همچنان باز خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: بررسی اتصال این آزاد راه به چالوس و جاده های موجود در حال بررسی و مطالعه است اما هنوز تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است

 در حالی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم از حضور بنیاد در آزادراه تهران - شمال می گوید و حرفی از فعالیت قرارگاه خاتم الأنبیاء در قطعات ۲ و ۳ این آزادراه حرفی به زیان نمی آورد که در روز های پایانی فعالیت دولت دهم، بالأخره علی نیکزاد، وزیر وقت راه و شهرسازی، توانست آزادراه تهران - شمال را حداقل در قطعات ۲ و ۳ از بنیاد بگیرد و برای اجرا به قرارگاه خاتم الأنبیاء بدهد.

اما پس از گذشت چند ماه، احمد مجیدی، معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری خود در نمایشگاه امسال راه و شهرسازی اعلام کرد که تفاهم دولت و قرارگاه خاتم الأنبیاء برای اجرای قطعات ۲ و ۳ آزادراه تهران-شمال به قرارداد منجر نشد و قرارگاه از آزادراه می رود.

این در حالی است که روز گذشته سردار عبدالهی، فرمانده قرارگاه خاتم الأنبیاء، اعلام کرد که قرارگاه کماکان در آزادراه تهران-شمال حضور دارند و اگر دولت اعتبار بدهد کمتر از ۴ سال دو قطعه میانی که پرهزینه ترین و مشکل ترین قطعات است را به اتمام می رسانند.

اما شب گذشته وزیر راه و شهرسازی در برنامه زنده تلوزیونی هیچ سخنی از ماندن یا خروج قرارگاه خاتم الأنبیاء در قطعات ۲ و ۳ آزادراه تهران- شمال به میان نیاورد و در این باره تنها به این جمله بسنده کرد که بنیاد به همراه شرکت چینی در قطعه یک آزادراه فعال هستند.

البته بنیاد نیز مدعی است در قطعه ۲ آزادراه ساخت تونلی را انجام داده است و در حال اجرای بقیه عملیات این تونل است بنابراین باید در این قطعات بماند.

به هر حال باید منتظر بود و دید بالأخره سرنوشت دو قطعه اصلی آزادراه تهران-شمال که طبق برآورد های انجام شده بیش از ۸ هزار میلیارد تومان برای اجرا نیاز دارد، به کجا می انجامد و آیا قرارگاه خاتم الأنبیاء به عنوان بزرگترین پیمانکار عمرانی کشور در این پروژه خواهد ماند و یا به تشخیص دولت پیمانکاری دیگری وارد این عرصه می شود و یا همان بنیاد کار خود را ادامه می دهد.

البته بنیاد به عنوان شریک دولت در آزادراه تهران-شمال مدعی است توانایی اجرای قطعات میانی را به شرط ارائه سهم ۵۰ درصدی دولت دارد، این جمله یعنی بنیاد توانایی تأمین ۴ هزار میلیارد تومان سهم خود را در قطعات ۲ و ۳ دارد و منتظر آورده دولت است.

در این شرایط این پیشنهاد مطرح می شود که اگر بنیاد این توانایی تأمین مالی را دارد فعلاً از محل سهم خود اجرای پروژه را آغاز کند تا دولت برای آورده خود فکری کند مثلاً از محل فاینانس و سرمایه بخش خصوصی یا فروش اوراق مشارکت، این منابع را تأمین کند.

البته به قول مدیرعامل سابق شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل (احمد صادقی) ، بنیاد در آزادراه تهران-شمال کم کاری می کند و اگر می خواست این آزادراه را به اتمام برساند ۲۰ سال و اندی خود و مردم را معطل نمی کرد.

آنچه مشهود است ظاهراً دولت فعلاً تصمیم خاصی برای انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم الأنبیاء ندارد؛ ضمن آنکه در تأمین منابع مالی و سهم خود در این مسیر هم مشکلاتی دارد.

به هر حال این آزادراه باید در راستای کاهش سوانح رانندگی، افزایش سرعت سیر، کاهش مصرف سوخت و کاهش تولید آلاینده های زیست محیطی به اتمام برسد تا مردم هر چه سریع تر از منافع آن بهره مند شوند و این پروژه استثنائی دنیا از نظر مدت زمان اجرا، از حالت نامتوازن خارج شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات