رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه ارائه لایحه جداگانه برای قانون هدفمند کردن یارانه ها خلاف قانون است، اظهارداشت: مخالف چاپ ایران چک هستم.

به گزارش افکارنیوز ، غلامرضا مصباحی مقدم در سی امین نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که به موضوع بررسی لایحه بودجه سال ۹۳ پرداخت، اظهارداشت: بودجه کل کشور ۷۸۳ هزار میلیارد تومان است که دو سوم آن بودجه شرکت های دولتی است. سهم بودجه عمومی ۲۱۸ هزار میلیارد تومان است که ترکیبی از دو منبع درآمدی یعنی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان درآمد عمومی و ۲۳۸۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی دستگاه ها است.

وی افزود: اگر می خواهیم اعداد و ارقام بودجه را مقایسه کنیم باید بودجه عمومی را مبنا قرار دهیم لذا نسبت به عملکرد و پیش بینی عملکرد بودجه عمومی سال جاری تا پایان سال در حالت خوشبینانه ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد لذا نسبت به ۲۱۸ هزار میلیارد تومان روشن است که لایحه بودجه سال ۹۳ انبساطی است.

وی افزود: ۳۷ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی در نظر گرفته شده و بقیه مربوط به بودجه جاری است، اما باید توجه داشته باشیم که همواره بودجه عمرانی تحقق پیدا نکرده است و از ۳۵ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال جاری تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان تحق پیدا کرده و تا پایان سال در بهترین حالت ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در سال های قبل دولت با ارائه متمم بودجه در واقع بودجه بخش تملک دارایی ها را جابجا و سهم آن را در بودجه جاری دیده است. از همین جا مشخص می شود که ۶۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در این سال ها کجا صرف شده است.

وی با تاکید بر اینکه چالش اصلی بودجه سال ۹۳ هدفمند کردن یارانه ها است، اظهارداشت: دولت برای ادامه وضع موجود یعنی پرداخت ماهانه ۴۵۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی به مصرف کنندگان، ۳۸ هزار میلیارد تومان در بودجه پیش بینی کرده است و سود ۸ هزار میلیارد تومان یارانه نان و حامل های انرژی دیده شده است.

همچنین ۱۸ هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی، دارو و بخش کشاورزی دیده شده است لذا آنچه دیده نشده است ادامه اجرای هدفمندسازی یارانه ها است و اینکه دولت گفته است در لایحه جداگانه ای بحث قانون هدفمند کردن یارانه ها را مطرح می کند، این است که فاز دوم در سال ۹۳ اجرا نمی شود.

مصباحی مقدم گفت: طی ۳ سال گذشته فقط یک بار اصلاح قیمت ها صورت گرفته است و این در حالی است که قیمت حامل های انرژی با توجه به افزایش قیمت ارز به نقطه صفر قیمت گذاری در فوب خلیج فارس بازگشته و این به معنای آن است که قاچاق حامل های انرژی به شدت افزایش یافته است.

وی افزود: وقتی قیمت بنزین در ترکیه ۸ هزار تومان و در داخل کشور ۷۰۰ تومان است معلوم است که قاچاق بنزین و گازوئیل شیرین و باصرفه است و به همین دلیل است که آمارهای شرکت مصرف انرژی در کشور بالا رفته است.

وی افزود: اگر وضعیتی که وجود دارد استمرار پیدا کند، قانون هدفمند کردن یارانه ها مثل ساختمانی است که زیر برف مانده است و برف آن را نابود کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اگر دولت لایحه بودجه جداگانه ای برای هدفمندی ارائه کند معنا و مفهوم آن این است که احتمال تحقق فاز دوم در سال ۹۳ امکان پذیر نیست لذا با این شرایط قیمت ها راهنمای غلطی به تولید کنندگان و سرمایه گذاران می دهد و شاید شدت افزایش مصرف انرژی در کشور خواهیم بود.

مصباحی مقدم گفت: از دولت می خواهیم قبل از تشکیل تلفیق پیشنهادات خود را برای اجرای فاز دوم و یا اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه ها ارائه کند.

وی افزود: اینکه قانون هدفمند کردن یارانه ها بخواهد در لایحه جداگانه ای ارائه شود خلاف اصل ۵۳ قانون اساسی است چرا که بودجه باید وحدت داشته باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بر روی شاخص های کلان اقتصادی یعنی تورم، اشتغال، رشد اقتصادی، سرمایه گذاری و بهره وری تاثیر مستقیم می گذارد و عدم اجرای فاز دو نیز مسئله ساز است به نحوی که گاهی احتیاط خلاف احتیاط است چرا که باعث می شود حکم متزلزل شود.

مصباحی مقدم گفت: در مجلس طرحی آماده شده است در خصوص اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها به نحوی که انگیزه مردم برای اجرای این قانون افزایش پیدا کند و همچنین قیمت حامل های انرژی در بخش مصرف خانگی افزایش پیدا کند.

وی افزود: سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت در سال ۹۳،۲۹ درصد است و ۲ درصد بازپرداخت بدهی دولت درخصوص پررداخت عیدانه از محل صندوق نیز است.

وی افزود: بودجه ای را که دولت برای طرح های نیمه تمام تزریق می کند باید با این شرط باشد که تا سال ۹۳ این طرح ها به اتمام برسد، چرا که نمی شود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان را به طرح های نیمه تمام تزریق کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت انتشار ایران چک ها را در دستور کار خود قرار داده است ولی من مخالف این هستم و معتقدم بجای انتشار ایران چک باید پول درشت منتشر شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات