آیا مرکز مبادلات ارزی هم گرفتار رانت شده است؟

واژه انتظار همیشه در کنار امید زنده می شود. تا امید به انجام کاری نداشته باشی، برای سرانجام آن انتظار نمی کشی، اما این روزها تولیدکنندگان امید چندانی به سرانجام کارشان در مرکز مبادلات ارزی ندارند، اما به دلیل محدودیت اعمال شده از سوی بانک مرکزی، محکوم به انتظار کشیدن در سالن های مرکز مبادلات ارزی هستند.

به گزارش افکارنیوز ، مهر ماه سال گذشته به دستور بهمنی و پس از ماه ها کشمکش بر سر راه اندازی اتاق مبادلات ارزی و یا بورس ارز که دستور راه اندازی آن را رییس جمهور وقت صادر کرده بود، مرکز مبادلات ارزی در یکی از ساختمان های وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شد. قرار بود اولویت اصلی در این مرکز تخصیص ارز به کالاهای اساسی باشد، اما توجه چندانی به بخش تولید نشد. نمونه اش را می توان در مساله قیمت گذاری خودرو در پایان دولت دهم دید؛ خودروسازان ارز مبادله ای دریافت نمی کردند یا برای دریافت آن باید مدت ها در صف انتظار می ایستادند. همین مساله باعث شد تا قیمت گذاری خودرو با ارز آزاد انجام شود و خودرو ۸ میلیون تومانی تا ۱۸ میلیون تومان رشد کند.
اکنون با گذشت ۱۵ ماه از راه اندازی این مرکز، سخنانی از لابی و رانت در مرکز مبادلات ارزی به گوش می رسد. تولیدکنندگان مدعی هستند که لابی هایی بین واردکنندگان و مسوولان بانکی برقرار است تا ارز دیرتر به دست تولیدکننده برسد و در نتیجه سود بیشتری به واردکننده برسد. آنچه در ادامه ذکر می شود، مشاهدات عینی خبرنگار ما از مرکز مبادلات ارزی است.

تماس های مکرر تولیدکنندگان
دلیل اصلی مراجعه ما به مرکز مبادلات ارزی، تماس های مکرر برخی از تولیدکنندگان بود که از عدم تخصیص ارز در زمان مقرر خبر می دادند. یکی از تولید کنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه اکنون چهارماه است که در صف دریافت ارز از مرکز مبادلات ارزی است، به خبرنگار ما گفت: «اکنون کسانی هستند که به ازای هر یورو ۲۰ تومان دریافت می کنند و کار را دو هفته ای به نتیجه می رسانند، اما ما چون این راه ها را بلد نیستیم و حتی پولش را هم نداریم، به همین دلیل باید در صف انتظار بنشینیم. » البته مشاهدات عینی خبرنگار ما این مطلب را اثبات نکرد.
از تولیدکننده دیگری که حوزه فعالیت خود را تولید قطعات خودرو عنوان کرد، پرسیدیم که گفته می شود تجار سریعتر از تولیدکنندگان ارز دریافت می کنند، آیا این مطلب صحیح است؛ که در پاسخ با اشاره به اینکه اگر خوب پول بدهی سریع کار حل می شود، گفت: من شش ماه است که منتظر دریافت ارز هستم. برای آنکه کارگرانم بیکار نشوند، با هر تلاشی بود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تهیه کردم و کالا سفارش دادم، اما هنوز ارز تخصیص نیافته است. الان چهار ماه است که بخشی از پول من بلوکه شده و تازه ۱۲ درصد کارمزد انتقال ارز نیز می گیرند.

کسی پاسخگوی عملکرد مرکز مبادلات نیست
برای روشن شدن ادعای این افراد با مسوولان بانک مرکزی تماس گرفتیم که نقطه نهایی به روابط عمومی این بانک ختم شد. روابط عمومی بانک مرکزی با تایید این مساله که در حال حاضر مرکز مبادلات ارزی سخنگو ندارد، گفت: بخش ارزی بانک مرکزی در حال حاضر ناظر اصلی مرکز مبادلات ارزی است و آقای قاسمی باید در این خصوص پاسخ دهند. تلاش خبرنگار ما برای ارتباط با آقای قاسمی بی ثمر ماند.

ارز مبادله ای گران تر از ارز آزاد
اولین قدم برای دریافت ارز بلوکه کردن بخشی از پول است که بین سه تا شش ماه بلوکه می شود. اگر بلوکه شدن مبلغ را ۴ ماه در نظر بگیریم، با سود ۲۲ درصد بانکی؛ نرخ دلار برای خریدار آن از ۲۵۰۰ تومان به ۲۶۷۵ تومان افزایش می یابد. در واقع نرخ ارز مبادله ای در مرکز مبادلات ارزی ۲ هزار و ۶۷۵ تومان است. از سوی دیگر تاخیر در تحویل ارز سبب خواب کالا در گمرک شده و در نتیجه هزینه ها گمرکی را نیز افزایش می دهد. عدم تولید در کارخانه ها، بیکار شدن کارگران و افزایش هزینه سربار از دیگر زیان هایی است که بخش تولید برای عملکرد ضعیف مرکز مبادلات باید بپردازد.

لابی در مرکز مبادلات صحت دارد؟
همانگونه که گفته شد، خبر اصلی که ما را به مرکز مبادلات کشاند، بحث دلالی در حاشیه مرکز مبادلات بود. مساله ای که به وضوح دیده نشد، اما تولیدکنندگان به این مساله تاکید داشتند. یکی از تولیدکنندگان تاکید داشت که بیرون از مرکز مبادلات وعده تحویل ارز از طریق مرکز مبادلات در کمتر از ۲ هفته به وی داده شده، اما به ازای هر یورو ۲۰ تومان از وی طلب می کردند.

سنگ گمرک پیش پای تولیدکنندگان
تولیدکنندگان یک گلایه هم از گمرک داشتند و آن سنگ اندازی به روش های گوناگون پیش پای آنها بود. یکبار به کم اظهاری متهم می شوند و بار دیگر به اظهار بیش از اندازه واقعی و هر بار سرمایه اصلی آنها در بانک برای مدتی بلوکه می شود تا وضعیت آن مشخص شود. این فرآیند تنها به نفع واردکنندگان محصولات مشابه است که می توانند با افزایش هزینه تولیدکننده و در نتیجه افزایش قیمت محصول وی، قدرت رقابتی را از آنها گرفته با خیال راحت در بازار معامله کنند. شاید به همین دلیل است که از دید تولید کنندگان لابی تجار وارد کننده، در همه بخش ها از مرکز مبادلات گرفته تا گمرک گسترده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات