سخنگوی دولت با بیان اینکه" خود را برای بدبینانه ترین شرایط در ماه ها و سال آینده نیز آماده کرده ایم" ، گفت: اظهارنظرهای مقامات غربی نباید اصل توافق ژنو را زیر سوال ببرد.

به گزارش افکارنیوز ، محمدباقر نوبخت صبح سه شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان که در شهرستان تویسرکان برگزار شد، اظهار کرد: امسال سومین سال برنامه پنجم توسعه محسوب می شود. این برنامه که از سال ۹۰ آغاز شده تا سال ۱۳۹۴ استمرار خواهد یافت و دومین برنامه پنجساله ای است که در راستای دستیابی به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله طراحی شده است.

وی با تاکید بر اینکه" سند چشم انداز ۲۰ ساله، بعد از قانون اساسی از فرادست ترین اسناد کشور محسوب می شود" ادامه داد: اهداف این سند در راستای توسعه یافتگی کشور در زمینه های علمی، اقتصادی، صنعتی و اجتماعی و فرهنگی در سطح منطقه تدوین شده است و بر اساس ماده ۲۱۳ این قانون هرساله دولت باید تا نیمه آذرماه برنامه و بودجه سال آینده کشور را به مجلس تقدیم کند که این وظیفه توسط دولت در سال جاری محقق شد.

نوبخت با بیان اینکه" بودجه سال ۹۳ متناسب با مقدورات و برنامه پنجم توسعه تهیه و تدوین شده است" ، خاطرنشان کرد: سال ۹۳ چهارمین سال برنامه پنجم توسعه محسوب می شود که باید بتوان به بخشی از اهداف برنامه در سطح ملی، منطقه ای و استانی دست یافت.

وی اضافه کرد: در ماده ۲۳۴ برنامه پنجم توسعه بر رشد هشت درصدی اقتصاد در سال تاکید شده است که ۵.۵ درصد از این میزان باید از طریق سرمایه گذاری های جدید و ۲.۵ درصد از طریق افزایش بهره وری سرمایه گذاری های قبل باشد. متأسفانه با توجه به شرایط کشور در سال های گذشته و جمیع جهات رشد متوسط هشت درصد سالانه محقق نشد، بطوریکه در سال ۹۰، مثبت سه درصد، در سال ۹۱، منفی ۵.۸ درصد و سال جاری پیش بینی منفی ۰.۸ درصد شده است.

معاون نظارت و برنامه ریزی راهبردی رییس جمهور، کاهش تورم به سطح مطلوب و رسیدن نرخ بیکاری به هفت درصد را از دیگر اهداف مورد نظر در برنامه توسعه پنجم برشمرد.

وی با تاکید بر اینکه" دست یافتن به رشد اقتصادی هشت درصد سالانه کاری مشکل ولی ممکن است" ، تاکید کرد: باید ظرفیت ها و استعدادهای ملی و استانی را در کنار هم قرار دهیم تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه" منابع عمومی دولت در بودجه ۹۳،۷. ۳ درصد کمتر از منابع بودجه ۹۲ است" ، افزود: اعتبارات عمرانی برای اجرای طرح ها در سال جاری، ۵۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که با توجه به شرایط موجود، ۳۷ هزار میلیارد تومان محقق شد. از این رو اعتبارات عمرانی برای طرحها در بودجه ۹۳ نیز به همین میزان خواهد بود.

نوبخت تصریح کرد: از دولت این امید وجود دارد که با وجود کم بودن منابع، با بهره وری بالا و تصمیم گیری مناسب در راستای رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه تدبیر کند.

وی با اشاره به اینکه" سه منبع برای تحقق رشد هشت درصدی اقتصادی در سال آینده در اختیار نظام و مسئولان برنامه ریزی کشور است" ، اظهار کرد: بودجه عمومی، صندوق توسعه ملی و استفاده از تسهیلات خارجی یا فاینانس از جمله این منابع است.

نوبخت با بیان اینکه" تورم در سال جاری از ۴۴ درصد به ۳۷ درصد کاهش یافته است" ، ابراز امیدواری کرد که این رقم تا پایان سال به کمتر از ۳۵ درصد برسد.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین برنامه ریزی شده است تا تورم در سال ۹۳ به ۲۳ تا ۲۵ درصد کاهش یابد؛ گرچه این نرخ نیز سنگین و غیر قابل قبول است ولی در راستای بهبود معیشت و اقتصاد مردم، روندی کاهنده محسوب می شود.

وی با یادآوری اینکه" بودجه عمرانی دولت از ۵۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۳۷ هزار میلیارد تومان در بودجه ۹۳ تقلیل یافته است" ، اظهار کرد: به دنبال تکمیل طرح های عمرانی متناسب با منابع هستیم.

نوبخت با بیان اینکه" صندوق توسعه ملی یکی از منابع دولت در بودجه ۹۳ محسوب می شود" ، گفت: هم اکنون این صندوق بیش از ۲۰ میلیارد دلار به صورت ارزی و ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت ریالی موجود دارد و آماده توزیع است. البته بر اساس برنامه پنجم توسعه، بخش دولتی اجازه هزینه کرد از این صندوق را ندارد و مبالغ موجود در صندوق به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری تعلق می گیرد.

معاون رییس جمهور با اشاره به تسهیلات خارجی و فاینانس خاطرنشان کرد: هرچند این منابع در ظاهر بیرونی و خارج از کشور است ولی بر توانایی ها و ظرفیت های داخلی ریشه دارد. هم اکنون ۳۵ میلیارد دلار برای استفاده در طرح های داخلی به صورت فاینانس در اختیار کشور است که بیش از ۱۵ میلیارد تومان آن تمامی مراحل اداری را پشت سر گذاشته و پیش پرداخت هایی نیز با همکاری مجلس صورت گرفته است. استان همدان نیز از این ۱۵ میلیارد تومان سهم دارد.

وی اضافه کرد: برخی بر این باورند که این رقم از تسهیلات خارجی، عدد خوشبینانه ای است و دولت از طریق مذاکرات ژنو برای این میزان تسهیلات خارجی کیسه دوخته است، در صورتی که این منابع قرار نیست از سوی دولت های غربی به جهت مطلوب شدن روابط در اختیار ما قرار گیرد.

نوبخت با اشاره به مذاکرات ژنو و توافق با ۱+۵، اظهار کرد: در مرحله نخست به توافق رسیدیم و قرار است مفاد این توافقنامه از ماه ژانویه اجرایی شود. این توافقنامه در حد خود برای نظام، توافقنامه ای ارزشمند محسوب می شود. مقام معظم رهبری نیز با فراست و دقت از مجموع مواضع مذاکره کنندگان در این مذاکرات ابراز رضایت کردند و این دستاورد بزرگی محسوب می شود.

معاون رییس جمهور همچنین اظهار کرد: در پیش روی توافق، موانع بسیاری وجود داشت که توسط رژیم صهیونیستی ایجاد شده بود و مشاهده کردید که پس از توافق نیز سران این رژیم اعلام کردند که بزرگترین خطای تاریخ اتفاق افتاد و البته پس از توافق نیز بیکار ننشسته اند و تلاش کردند تا نظر کشورهای ۱+۵ را تغییر دهند.

وی با بیان اینکه" این صحبت ها یکطرفه است و برای تضعیف روحیه ملت و مردم ایران گفته می شود" ، تصریح کرد: ما تنها توافقات مکتوب شده را مدنظر قرار می دهیم و برای دستیابی به حق و حقوق نظام تلاش خواهیم کرد. قرار نیست اختلاف و شکافی که همراه به بدبینی وجود دارد در این مدت برطرف شود و اینکه برخی اعلام می کنند که توافقنامه اعتبار خود را از دست داده است، حرف درستی نیست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه" ما در عین حال به خوشبینانه ترین شرایط در ماه ها و سال آینده امیدواریم" ، افزود: خود را برای بدبینانه ترین شرایط کشور نیز آماده کرده ایم و نظام از ظرفیت هایی در داخل کشور برخوردار است که می تواند در بدترین شرایط با سرلوحه قرار دادن اقتصاد مقاومتی با ثبات به راه خود ادامه دهد.

نوبخت در ادامه صحبت های خود ابراز امیدواری کرد که شرایط به قدری مطلوب شود تا موانع پیش روی منابعی که می تواند وارد کشور شود، برداشته شود.

وی همچنین با بیان اینکه" کشور ظرفیت تولید چهار میلیون بشکه نفت را دارد" ، اضافه کرد: هم اکنون کشور با یک میلیون بشکه نفت در حال گذران است و بودجه سال آینده نیز بر اساس فروش یک میلیون بشکه نفت بسته شده است. اگر امروز شاهد محدودیتی در منابع هستیم، این خواست و اراده دولت نیست؛ چراکه دولت مانند پدری دلسوز به دنبال مطلوب ترین هاست. اگر افزایش حقوق کارکنان محقق نمی شود به خاطر عدم خواست دولت نیست بلکه شرایط کشور این امر را رقم می زند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه" در این شرایط سخت نباید به یکدیگر ایراد بگیریم و درگیر شویم" ، تاکید کرد: نباید کاهش اعتبار را عامل اختلاف قرار دهیم و قبول کنید که شرایط سخت است.

نوبخت توضیح داد: دو هزار و ۹۰۶ طرح نیمه تمام در کشور داریم که دو حالت می توان به آنها اعتبار تخصیص داد؛ یکی اینکه به صورت عادلانه اعتبار را بین تمام پروژه ها تقسیم کنیم که در این صورت پیشرفت چشمگیری نمایان نمی شود. از طرف دیگر می توان طرح هایی را که قابلیت افتتاح در سال جاری و سال آینده دارند، در اولویت قرار داد. هم اکنون ۱۸۴ طرح بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که می توان آنها را امسال به بهره برداری رساند.

وی با اشاره به اینکه" ۶۲ طرح در کشور کمتر از ۸۰ درصد پیشرفت دارند که آنها نیز قابلیت بهره برداری در سال جاری را دارند" ، اظهار کرد: برخی پروژه های استان همدان نیز امسال به بهره برداری می رسد. ۸۶ درصد مردم این روش دولت در توزیع اعتبارات را درست دانسته اند. آنچه می تواند نابرابری استان ها را برطرف کند، ایجاد یک برنامه و توازن منطقه ای است که از سال آینده این برنامه تدوین و اجرا خواهد شد تا بتوانیم ضمن برقراری عدالت، نابرابری ها را برطرف کنیم.

نوبخت درباره پروژه بیمارستان قلب فرشچیان نیز گفت: به محض بازگشت به تهران به دنبال تزریق اعتبار به این پروژه خواهم بود و همچنین برای تجهیز این بیمارستان، امروز بصورت تلفنی با وزیر بهداشت صحبت خواهم کرد.

سخنگوی دولت در پایان تاکید کرد: دولت تمام منازعات سیاسی را کنار گذاشته و بر اصل خدمت رسانی به مردم تکیه کرده است و در این مدت استقرار دولت یازدهم نیز در این راستا تلاش کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات