برای افزایش توان خرید وام مسکن به قدرت خرید سال ۸۴ باید به جای ۲۰ میلیون تومان وام خرید به ۷۸ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

به گزارش افکارنیوز : آخرین آمارهای مرکز آمار ایران از قیمت مسکن در پایتخت که مربوط به بهار سال جاری است، نشان می دهد که توان خرید وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی امسال به کمتر از ۵ متر مربع رسیده است و برای آنکه توان خرید این وام معادل سال ۸۴ شود باید وام های مسکن تا ۷۸ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

همین مقایسه ها باعث شده است که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم بحث افزایش وام مسکن در دستور کار قرار گیرد ولی نگرانی از تبعات افزایش بی مطالعه و عجولانه این اقدام باعث شده است دولت در این زمینه دست به عصا حرکت کند ولی به نظر می رسد به زودی در این مورد یک راهکار مناسب از سوی سیستم بانکی ارایه خواهد شد.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در خطبه های پیش از نماز جمعه گفت: بانک مرکزی بهبود تأمین مالی فعالیت های ساختمانی را مطالعه کرده و طرح های بانک مسکن در این خصوص در نوبت بررسی در شورای پول و اعتبار است که در صورت تصویب رونق در این بازار ایجاد خواهد شد.

در حال حاضر وام خرید مسکن ۲۰ میلیون تومانی توسط بانک مسکن به متقاضانی که دوره سپرده گذاری را طی کرده باشند پرداخت می شود ولی این وام در شرایط فعلی عملا تاثیری در افزایش توان خرید ندارد.

افزایش قیمت مسکن در مناطق شهری طی سال های اخیر بسیار سریع بوده است، سرعتی که باعث شده توان خرید وام های مسکن ۲۰ میلیون تومان را به صفر نزدیک کرده است. براساس گزارش مرکز آمار ایران از متوسط قیمت مسکن در شهر تهران طی سال ۹۱ بالغ بر ۶۰ درصد از توان خرید این نوع وام کسر شده است. براساس نرخ های اعلامی از سوی مرکز آمار ایران برای متوسط قیمت هر متر مربع فضای مسکونی در سال ۹۱ که رقم ۳.۹ میلیون تومان را برای شهر تهران برآورد شده، در عمل توان خرید وام ۲۰ میلیون تومانی در حدود ۵.۱ متر مربع است.

این در حالی است که در سال ۹۰ با همین وام و بر اساس نرخ اعلامی مرکز آمار ایران خریداران مسکن می توانستند نزدیک به ۹ متر مربع به توان خرید مسکن خود اضافه کنند.

این کاهش توان خرید وام به خودی خود می تواند یکی از دلایل کاهش تقاضای خرید و رکود بازار خرید و فروش مسکن تلقی شود، طی سال های فعالیت دولت دهم در عمل بالاترین توان خرید وام مسکن مربوط به سال ۸۸ است، سالی که قیمت ها در بازار حدود ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد توان خرید وام مسکن تا ۱۱ مترمربع افزایش پیدا کرد.

با احتساب این وضعیت که البته قبل از اجرای هدفمندی یارانه ها اتفاق افتاده است اگر سیستم بانکی بخواهد با احتساب نرخ های سال ۹۱ توان خرید وام را به سال ۸۸ بازگرداند باید وام مسکن را تا ۶۳ میلیون تومان افزایش دهد و اگر سیستم بانکی بخواهد در شهر تهران وامی با قدرت خرید وام های دو میلیون تومانی سال ۱۳۷۰ پرداخت کند باید به هر متقاضی خرید تا ۳۰۰ میلیون تومان وام بدهد تا متقاضی بتواند یک آپارتمان ۵۰ متری به نرخ سال ۹۱ خریداری کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات