عباس آخوندی که به علت برخی فعالیت ها و اظهار نظرهایش در فتنه سال ۸۸ از همان ابتدا انتخابش برای وزارت راه کابینه روحانی، سبب ایجاد چالش میان دولت یازدهم و مجلس نهم شد، با اتخاذ مواضع و سخنان افراطی در ماه های اخیر، چند بار دولت را به دردسر انداخته است.

به گزارش افکارنیوز ، آخوندی که برخی او را سهمیه باجناقش اکبر ناطق نوری (که رفاقت دیرینه ای با حسن روحانی دارد) از دولت یازدهم می دانند، در همان روزهای آغازین کارش به عنوان وزیر راه فرمان توقف طرح مسکن مهر را صادر کرد تا مایه نگرانی چند صد هزار خانواری شود که چشم انتظار خانه دار شدن از طریق این طرح بودند.

پس از آن که این اقدام آخوندی با واکنش شدید نمایندگان مجلس مواجه شد و دولت نیز از واکنش های منفی مردم به این اقدام مطلع گردید، وزیر راه مواضع خود را تعدیل کرد و اظهار داشت ؛دولت یازدهم متعهد به تکمیل واحدهای در حال ساخت مسکن مهر است، اما ثبت نام جدید نمی کند.

اما بر خلاف این تعهد، واحدهای در حال ساخت مسکن مهر به علت عدم نظارت وزارت راه عملا دچار رکود شده است؛ و این حقیقتی است که ماه گذشته رئیس انجمن انبوه سازان به آن اشاره کرد.

مجتبی بیگدلی با اشاره به عدم تداوم مسکن سازی در طرح مسکن مهر، گفته بود: «مسکن مهر تعطیل شده، چرا که وام ساخت و خرید مسکن تعطیل شده و در چهار ماه اخیر بانک ها یک ریال هم به انبوه سازان وام نداده اند. دولت برای بخش مسکن برنامه ای ندارد. ۵ روز، ۱۰ روز، ۲۰ روز بی برنامگی دولت در بخش مسکن اشکالی ندارد، اما چهار ماه است که دولت هیچ برنامه ای ندارد، ضمن آن که همه چیز را تعطیل کرده اند. »

اظهارات هشدارآمیز فقط منحصر به انبوه سازان نبود و کارشناسان و اساتید باسابقه مسکن نیز نسبت به رکود در بازار مسکن هشدار داده و از احتمال گرانی شوک آور مسکن در سال آینده خبر داده اند.

در حالی که با توقف مسکن مهر، دولت یازدهم عملا با دست خالی، دلخوش به رکود فعلی بازار مسکن کرده است، اما با توجه به تقاضای انباشته بیش از ۵ میلیون مسکن در کشور، احتمال افزایش شدید قیمت مسکن در سال آینده بسیار بالا است.

با این حال به جای ارائه راهکارهای تولید انبوه مسکن، مردم شاهد تداوم مواضع و سخنان افراط گونه وزیر راه دولت یازدهم هستند.

پس از موضع گیری های یک طرفه و غیرمنصفانه عباس آخوندی علیه طرح مسکن مهر و مرتبط ساختن همه مشکلات اقتصادی کشور به این طرح در ابتدای فعالیتش به عنوان وزیر راه دولت راستگویان و اعتدال گرایان، او هفته گذشته انتقاد به بانک مسکن را آغاز کرد و مدعی شد این بانک ۱۰۰ درصد ورشکسته شده است.

این اظهارنظر خطرناک وزیر راه که می توانست به شوکی به بانک مسکن و هجوم سپرده گذاران برای خروج پول هایشان از بانک ورشکسته بیانجامد، با دخالت فوری وزیر اقتصاد و بانک مرکزی خاتمه یافت.نشست هفته گذشته جامعه اسلامی مهندسین مجالی بود تا آخوندی دوباره سخنان تندی بر زبان بیاورد. او در سخنانی در این نشست با حمله دوباره به مسکن مهر اظهار داشت: «بانک مسکن گروگان مسکن مهر است و ۳ برابر میزان وام دهی اش وام داده است و ۱۰۰درصد ورشکسته شده است همچنین بانکهای دیگر هم کلاً وضعیت خوبی از جهت وام دهی ندارند. »

اظهارنظر آخوندی درباره ورشکستگی قطعی بانک مسکن، خوشبختانه با بی اعتنایی مردم و سپرده گذاران در بانک مسکن مواجه شد. قابل ذکر است که در کشورهای دیگر، مسئولان دولتی به شدت نسبت به اظهارنظر درباره ورشکستگی یا بحران مالی در بانک ها محتاط هستند، زیرا هرگونه پیام به مردم در این باره با هجوم سپرده گذاران برای برداشتن سپرده های خود از بانک هایی که احتمال ورشکستگی آنها می رود، مواجه می شود.

نمونه این وقایع در بحران مالی اخیر در انگلستان و آمریکا رخ داد که سپرده گذاران از شب در جلوی بانک های دچار بحران صف کشیدند تا پول خود را بیرون بکشند و به ناچار دولت ها برای پرهیز از گسترش بحران به سایر بانک ها متعهد شدند که تمامی سپرده های مردم را از جیب خود بپردازند. در کشور خودمان نیز چنین وقایعی درباره برخی موسسات پولی و صندوق های قرض الحسنه رخ داده است.

با این حال، بی تفاوتی افکار عمومی نسبت به اظهارنظر آخوندی، نشان داد خوشبختانه مردم نیز پس از چند بار حضور تلویزیونی وزیر راه، به اغراق آمیز و غیر واقعی بودن برخی سخنان وی پی برده اند و گرنه باید شاهد هجوم سپرده گذاران به بانکی می بودیم که عالی ترین مقام مسکن کشور مدعی ورشکستگی ۱۰۰ درصدی آن است.

این ماجرا زمانی تاسف بارتر می شود که بنابر سخنان وزیر اقتصاد و اطلاعیه بانک مرکزی، اساسا اظهارات وزیر راه، نادرست است.

چند روز پس از ادعای آخوندی، علی طیب نیا وزیر اقتصاد در مورد نقش بانک مسکن در مشکلات طرح مسکن مهر خاطرنشان کرد: «بانک مسکن جزو بهترین بانک ها و سابقه آن به قبل از انقلاب برمی گردد و همچنین رسالت خود را در تامین مالی مسکن به نحوه مناسبی انجام داده است. »

طیب نیا با اشاره به اینکه یک سوم کل واحدهای مسکونی موجود در کشور از منابع بانک مسکن استفاده کرده اند، بیان کرد: «این بانک به لحاظ صورت های مالی جز بهترین بانک های کشور بوده و برخلاف همه بانک های دولتی و خصوصی که با مشکلات مالی روبرو بوده اند، بانک مسکن سودآوری قابل توجهی داشته و همچنین از نظر مطالبات معوق نیز کمترین حجم را نسبت به سایر بانک ها به خود اختصاص داده است. اگر چه مسکن مهر با انتقاداتی مواجه است ولی عملکرد بانک مسکن در این زمینه موفق آمیز بوده و حتی درگیر شدن این بانک به سودآورتر شدن این بانک کمک کرده است. »

همچنین بانک مرکزی نیز در اطلاعیه ای در واکنش به سخنان آخوندی اعلام کرد: «کاملاً واضح است که تامین مالی طرح مسکن مهر از ابتدا از توان بانک مسکن خارج بوده و همین امر نیز دلیل اضافه برداشت های مکرر بانک مذکور از منابع بانک مرکزی بوده است. لیکن این امر را نباید به هیچ وجه به ورشکستگی بانک مسکن تعبیر نمود. تمرکز این بانک به طور تخصصی بر حوزه مسکن و ویژگی تخصیص اعتبار به این بخش باعث گردیده که تسهیلات اعطایی توسط بانک مذکور از پشتوانه مطلوبی برخوردار بوده و نسبت مطالبات معوق آن از سطح بسیار پایین و قابل قبولی برخوردار باشد. »

گویا در داخل دولت نیز نسبت به اظهارات جنجالی وزیر راه، تذکراتی داده شده که او مجبور شده یک هفته پس از ادعای ورشکستگی بانک مسکن، به دیدار مسئولان این بانک برود و مواضع خود را ۱۸۰ درجه تغییر دهد. آخوندی در این دیدار اعتراف کرده است که «بانک مسکن وضعیت خوبی دارد و طبق گفته وزیر اقتصاد، این بانک در زمره سودآورترین بانک هاست. »

هرچند آخرین موضع حاشیه ساز وزیر راه با واکنش فوری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، در نهایت ختم به خیر شد، اما آیا باز هم آخوندی با دیدگاه های افراطی خود دولت اعتدال گرایان را به دردسر خواهد انداخت؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات