قیمت همچنان بالاتر از ۳ هزارتومان

اما دولت در بودجه ۹۳ نرخ دلار را در محدوده دو هزار و ۶۰۰ تومان در نظر گرفته است. اکنون نرخ دلار در بازار در محدود ۲۹۵۰ تومان نوسان می کند.

گروه اقتصادی: دلار هفته گذشته یک بار دیگر سطح بالاتر از ۳هزار تومان را لمس کرد. قیمت دلار در هفته های گذشته به مسیر هفته های پیش از نشست ژنو برگشت و ترجیح داد در سطوح قبل از توافق باقی بماند.

به گزارش افکارنیوز، بعد از توافق ژنو، نرخ دلار در بازار سقوط کرد اما این سقوط زیاد دوام نیاورد و دلار سرانجام در نرخ ۲۹۵۰ تا ۲۹۸۰تومان تثبیت شد. این نشان می دهد کاهش های هیجانی نرخ دلار دیگر نمی تواند ثبات داشته باشد و قیمت دلار بدون ایجاد شرایط مناسب برای عرضه و یا تقاضا کاهش قیمت ها در بازار ارز ناشدنی است. این شرایط در بعد عرضه می تواند با ورود مقادیری ارز و یا اقدامات تزریقی بانک مرکزی صورت بگیرد که این مساله به نظر می رسد عملی شود.

اما دولت در بودجه ۹۳ نرخ دلار را در محدوده دو هزار و ۶۰۰ تومان در نظر گرفته است. اکنون نرخ دلار در بازار در محدود ۲۹۵۰ تومان نوسان می کند. نرخی که دولت برای بودجه در نظر گرفته است، ۴۰۰تومان ارزان تر از نرخ دلار در بازار است. این اختلاف قیمت می تواند نشانه ای برای وقوع دو حالت در اقتصاد دولت یازدهم باشد. حالت اول اینکه دولت یازدهم نیز به تقلید از دولت محمود احمدی نژاد، با درنظر گرفتن این قیمت برای دلار، به دنبال فرار از کسری بودجه های احتمالی است و این اختلاف قیمت حدوداً ۴۰۰ تومانی قرار است به کیسه ای برای تامین کسری بودجه احتمالی دولت تبدیل شود. اما این موضوع با توجه به آنکه دولت از مخارج خود کاسته و طبق پیش بینی ها قرار است سال ۹۳ با کاهش تحریم ها و سرازیر شدن دلارهای بلوکه شده به داخل همراه باشد، این سناریو زیاد قوی به نظر می رسد. اما می توان گفت دولت هنوز روی این سناریو به عنوان راه فراری در شرایط اجرایی نشدن توافق ژنو در نظر گرفته است.

سناریوی دوم این است که دولت واقعا قصد کاهش نرخ دلار را تا قیمت ۲۶۰۰تومان دارد. با توجه به اظهارات دولتی ها و بانک مرکزی مقاومتی برای این کاهش در بدنه دولت وجود ندارد. . از سویی دیگر دولت وعده کاهش نرخ تورم را داده است. فعالان بازار نیز پیش بینی می کنند که روند نزولی قیمت دلار تا رسیدن به این نرخ واحد، طی ماه های آینده به تدریج طی شود. در بخش تقاضا نیز بازار با روند ضعیفی دست به گریبان است به طوری که منطقاً معامله گران با وقایعی که در این مدت کشور تجربه کرده انتظار دارند قیمت ها کاهش بیشتری را تجربه کنند و در عین حال نیاز کلان بازار نیز همچنان محدود است.

در عین حال یکی دیگر از موضوعاتی که پیش بینی می شود در سال ۹۳ شاهد آن باشیم ایجاد تناسب بین نرخ سود بانکی و تورم در کشور است. پیش بینی می شود تورم تا پایان سال آینده به ۲۵ درصد برسد و این موضوع الزام تعیین نرخ های سود در اندازه هایی بالاتر را گوشزد می کند و ممکن است دولت و بانک مرکزی را در شرایط حساسی قرار دهد اما با اثری که بر تقویت ارزش پول ملی دارد قادر به تسریع روند کاهشی ارزش دلار در بازار خواهد بود. بر این اساس با توجه به بودجه کشور و مفاد آن در کنار قانون واقعی سازی نرخ سود، پیش بینی کاهش قیمت دلار برای سال ۹۳ پیش بینی منطقی به نظر می رسد. در هفته گذشته اما قیمت دلار در ابتدای هفته دو هزار و ۹۴۱ تومان بود و در روز چهارشنبه بدون تغییری خاص در همین محدوده باقی ماند.

سال های اخیر سال هایی بود که دو حوزه بزرگ موثر در بازار بر دو سوی مبادلات دلار اثر شدیدی می گذاشتند. یک طرف بانک مرکزی بود که با کاهش عرضه دلار در بازار شرایط افزایش قیمت را تشدید می کرد و طرف دیگر دلالان اقتصادی این بازار بودند که با ایجاد تقاضای کاذب در بازار ارز باعث می شدند قیمت ناگهان در بازار افزایش یابد.

در حال حاضر بازار ارز به آرامش نسبی رسیده است. دولت یازدهم لایحه بودجه را در شرایطی تحویل داد که به رغم تصورات پیشین بسیاری از کارشناسان، نرخ دلار آن را ۲۶۰۰ تومان تعیین کرده بود. در طی مدتی که دولت روحانی آغاز به کار کرده است، دلار ماهیانه به طور متوسط ۴درصد کاهش قیمت داشته است. از سویی دیگر لایحه بودجه سال ۹۳، از فروردین سال پیش رو اجرایی خواهد شد. بنابراین رسیدن قیمت دلار به ۲۶۰۰تومان نیازمند گذشت چهار ماه از زمان اجرای قانون بودجه است. به عبارتی دیگر از زمان اجرای بودجه در صورت ثبات سایر عوامل و با استناد به روند ماه های اخیر لااقل چهار ماه زمان لازم است که قیمت دلار به ۲۶۰۰ تومان برسد. در این صورت بازار در تیرماه به استقبال این نرخ خواهد رفت؛ مگر آنکه اتفاق دیگری در حوزه سیاسی بیفتد.


در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات