شاید همه تجار و بازرگانان می خواهند بدانند قیمت تمام شده کالایی که تصمیم دارند وارد کنند، چقدر است؟

به گزارش افکارنیوز ، در پاسخ به این سوال باید گفت قیمت تمام شده هر کالای وارداتی بستگی به عوامل مختلفی از جمله قیمت کالا در مبدا، هزینه های حمل ونقل، هزینه های بانکی و بیمه، نرخ ارز در زمان واردات، درصد تعرفه گمرکی، مالیات های متعلقه، هزینه های مجوزهای احتمالی، هزینه های بازرسی، هزینه ثبت سفارش ها، هزینه های ترخیص و سایر هزینه های سربار دارد. همچنین زمان تحویل کالا و قوانین وضع شده در زمان واردات و سایر پارامترهای دیگر می توانند در قیمت تمام شده تاثیرگذار باشند؛ اما دو رکن اساسی در تعیین قیمت تمام شده و فعالیت های اقتصادی، نرخ سود تسهیلات و نرخ ارز است که عامل افزایش یا کاهش توان رقابتی تولیدات کشور در مقابل کالاهای رقبای خارجی در بازارهای داخلی و صادراتی است.

در باب اهمیت قیمت تمام شده، موارد بسیاری گفته شده، اما آنچه اهمیت این موضوع را دو چندان می کند، این است که اگر گزارش های دقیق و صحیحی از عوامل افزایش قیمت ها یا هزینه ها موجود نباشد، مدیران در تصمیم گیری خود در جهت افزایش تولید یا سایر تصمیم گیری ها و راه انجام تصمیمات با مشکل مواجه می شوند. در این میان، نمایندگان مجلس بر این باورند اگر تامین ارز بر اساس همین روالی که توسط دولت قبلا صورت گرفته و فرآیند آن در قانون پیش بینی شده، انجام شود و بانک مرکزی دلار را با قیمت ۲۴۷۰ تومان تامین کند، افزایش قیمت زیادی نخواهیم داشت، بنابراین قیمت تمام شده کالاهای اساسی هم مثل گذشته خواهد بود و مابه التفاوت آن را دولت پرداخت می کند. البته دیگر پارامترها همچون تحریم ها و محدودیت های داخلی و خارجی همچنان در تغییرات قیمتی تاثیرگذار خواهد بود.

هوشنگ فاخر، یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه نرخ بالای سود تسهیلات یکی از عوامل افزایش قیمت تمام شده تولیدات داخلی و از دست رفتن توان رقابتی با کالاهای مشابه در کشورهای دیگر (به دلیل نرخ سود سالانه ۲۰ الی ۳۰ درصد در ایران و نرخ بهره سالانه ۲ الی ۵ درصد در کشورهای رقیب) است، اظهار کرد: متاسفانه ارقام رسمی اعلام شده تاثیر هزینه های مالی روی قیمت تمام شده به میزان تقریبی ۴ الی ۵ درصد است؛ زیرا فقط هزینه های مالی شرکت هایی که سهام آنها در بورس عرضه شده، محاسبه شده و از سوی دیگر هزینه های مالی ادغام شده در سایر عوامل تولید به قیمت تمام شده، اضافه نشده است.

وی با اشاره به هزینه های شرکت های بورسی گفت: شرکت های بورسی معمولا شرکت های بزرگ با تولیدات خاص و انحصاری، ذخایر مالی مناسب و غالبا بدون نیاز به استقراض و درآمدهای حاصل از سپرده گذاری هستند که یکی از دلایل کاهش هزینه های بار مالی در آنها است؛ در صورتی که در واحدهای تولیدی و کوچک (خارج از بورس) این روال به گونه دیگری است.

این عضو نمایندگان اتاق ایران با اشاره به اینکه خرید مواد اولیه معمولا با مشارکت بانک ها یا خرید نسیه از منابع غیربانکی انجام می شود، اظهار کرد: معمولا ۱۰ تا ۲۰درصد افزایش قیمت مواد اولیه از ناحیه خرید نسیه صورت می گیرد که این هزینه به علت عدم تفکیک و ثبت جداگانه قیمت نقدی و سود پرداخت شده، مجموع آن در حساب مواد اولیه خریداری شده نمایان می شود.

فاخر در توضیح عوامل افزایش قیمت کالاهای تولیدی تصریح کرد: فروشندگان مواد اولیه داخلی و وارداتی در قیمت تمام شده نقدی کالا، هزینه های متاثر از هزینه های مالی را محاسبه و منظور می کنند که عامل افزایش هزینه مواد اولیه در نتیجه هزینه های مالی بدون ظاهر شدن آن در هزینه مالی ترازنامه شرکت ها است؛ البته در خرید نسیه، نرخ سود تسهیلات بانک ها یا منابع غیربانکی به این رقم اضافه می شود. این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با اشاره به اینکه معمولا سرمایه گذاری های جدید با مشارکت بانک ها به صورت صدور اوراق مشارکت یا استقراض از منابع غیربانکی انجام می شود، گفت: با توجه به نرخ سود حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد و دوره بازپرداخت چندساله، سود پرداختی عامل افزایش هزینه های استهلاک سالانه تا حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد است که از عوامل عدم محاسبه مالی مستتر در هزینه استهلاک مندرج در ترازنامه به صورت جداگانه است.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به مقوله حامل های انرژی گفت: شرکت های تامین کننده حامل های انرژی برای تامین مالی معمولا یا به بانک ها مراجعه کرده یا از طریق منابع غیربانکی و صدور اوراق مشارکت با پرداخت سود و… فرآیند تامین مالی را انجام می دهند که باعث افزایش هزینه های تولید حامل های انرژی می شود که سهم آن در ترازنامه ها جداگانه ثبت نشده و هزینه مالی واقعی روشن نمی شود.

فاخر با بیان اینکه اکثر تولید محصولات کشور همانند سیمان، آهن، مواد معدنی و فولاد سنگین وزن هستند، افزود: برای این محصولات معمولا یک بار هزینه حمل مواد از معادن یا بنادر به واحدهای تولیدی و توزیعی پرداخت سپس به هنگام عرضه در بازارهای داخلی یا صادراتی مجددا هزینه حمل برای دومین بار پرداخت می شود.

به گفته فاخر، با توجه به بالابودن نرخ سود لیزینگ ها، هزینه سوخت، هزینه قطعات یدکی و… کرایه حمل در ایران بالا است. (بخشی از کرایه حمل، هزینه های مالی است که در ترازنامه ها در حساب کرایه حمل یا قیمت تمام شده مواد ثبت می شود و البته هزینه های متفرقه نیز مشمول شرایط فوق است. )

فاخر در ادامه تاکید کرد: به تبع افزایش هزینه عوامل تولید در نتیجه بالا بودن نرخ سود تسهیلات، قیمت تمام شده کالاها افزایش یافته و باعث افزایش نرخ تورم می شود. این در حالی است که در ابتدای سال جاری، طبق ضوابط قانون کار، حقوق و دستمزد برای حفظ قدرت خرید کارگران به نسبت تورم افزایش یافته، درنتیجه بخشی از افزایش حقوق ناشی از هزینه مالی است که در ترازنامه ها در حساب هزینه مزد ثبت شده و در محاسبه هزینه های مالی ثبت نمی شود. براساس گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، با استناد به هزینه های مالی مندرج در ترازنامه شرکت های بورسی که رقمی حدود ۴ الی ۵ درصد قیمت تمام شده است، به هیچ وجه افزایش یا کاهش قیمت تمام شده، تغییرات هزینه های مالی را منعکس نمی کند.

وی با تاسف از تصمیم گیری های اقتصادی دولتمردان سابق از تاثیر ناچیز هزینه های مالی که به دلیل اشتباه در تصمیم گیری ها بوده است، ابراز امیدواری کرد وزرای فعلی و مسوولان بانک مرکزی که از دانش و تجربه کافی برخوردار هستند، بتوانند با برنامه ریزی های دقیق به اهمیت این موضوع توجه کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات