قیمت هر اونس طلای جهانی، دیروز با از دست دادن حدود یک درصد از ارزش خود، به ۱۲۳۶ دلار نزدیک شد. کارشناسان اقتصادی برای افت دیروز طلا دو دلیل عمده عنوان کرده اند.

به گزارش افکارنیوز ، آمار های اقتصادی که در آخرین ساعات کاری روز سه شنبه منتشر شدند، در افت قیمت فلز زردرنگ نقش مهمی ایفا کردند. کاهش ارزش طلا افت قیمت انواع سکه را موجب شد. در بازار ارز نیز قیمت دلار کماکان در مسیر نزولی قرار دارد.

بازار سکه در رکود، قیمت ارز رو به نزول

قیمت طلای جهانی، دیروز به واسطه انتشار آمار امیدوارکننده از اقتصاد آمریکا و افزایش ارزش سهام «وال استریت» ، قدری کاهش یافت. این امر افت قیمت انواع سکه در بازار داخل را موجب شد. قیمت ها در بازار ارز همچنان مسیر کاهش تدریجی را می پیمایند. کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که اجرایی شدن توافقات هسته ای، گسترش روابط اقتصادی خارجی ایران و گسترش مبادلات ارزی به تداوم روند کنونی بازار کمک خواهد کرد.

افت قیمت اونس

قیمت هر اونس طلای جهانی، دیروز با از دست دادن حدود یک درصد از ارزش خود، به ۱۲۳۶ دلار نزدیک شد. کارشناسان اقتصادی برای افت دیروز طلا دو دلیل عمده عنوان کرده اند.

به گزارش «بلومبرگ» ، آمار های اقتصادی که در آخرین ساعات کاری روز سه شنبه منتشر شدند، در افت قیمت فلز زردرنگ نقش مهمی ایفا کردند. پیش بینی ها حاکی از آن بود که میزان خرده فروشی دسامبر در آمریکا نسبت به ماه نوامبر تغییری نخواهد کرد، اما آمار واقعی منتشرشده رشد ۲/۰درصدی را نشان می داد. شاخص مربوط به میزان ذخایر شغلی نیز از مقدار پیش بینی شده قدری بیشتر بوده است. نشست بعدی «فدرال رزرو» بنا است که ۲۸ و ۲۹ ژانویه مصادف با ۸ و ۹ بهمن ماه برگزار شود. برخی از سران بانک مرکزی آمریکا خواستار توقف محرک پولی شده اند و روسای شعب دالاس و فیلادلفیای «فدرال رزرو» در سخنرانی روز سه شنبه خود اوضاع اقتصادی آمریکا را نسبتا مساعد معرفی کردند.

بر این اساس، بهبود وضعیت اقتصادی ایالات متحده نگرانی های بازار طلا را در خصوص تصمیمات نشست آتی سران «فدرال رزرو» افزایش داده و بر قیمت این فلز زرد رنگ تاثیراتی منفی گذاشته است. علت بعدی تضعیف اخیر طلا نیز به سهام «وال استریت» مربوط می شود. تحلیلگران افزایش شاخص سهام در بورس «وال استریت» را نیز در افت قیمت فلز گرانبها موثر می دانند. با این وجود عمده پیش بینی ها در مورد روند قیمت طلا در ماه های آینده مبتنی بر افزایش قیمت این فلز زرد رنگ است. برخی از کارشناسان اقتصادی افزایش تقاضا در بازارهای جهانی، گزارش اخیر وزارت کار آمریکا و کاهش عرضه طلا از سوی شرکت های معدنی را از جمله عوامل مهمی عنوان می کنند که تقویت فلز زرد رنگ و رسیدن قیمت هر اونس آن به ۱۲۸۰ دلار را موجب خواهد شد.

تغییرات هفتگی نرخ ارز

قیمت دلار آمریکا، نسبت به اولین روز هفته، ۸۳/۰ درصد افت ثبت کرد. صرافی ها، هفته را با هماهنگی قیمتی نسبتا ایده آل شروع کردند. حتی دلالان خرد نیز در قیمت گذاری با صرافان هماهنگ بودند. توافقات حاصل شده بین ایران و کشورهای گروه ۱+۵ باعث شد که نرخ این ارز پراهمیت با متحمل شدن افتی نسبتا شدید به سطح ۲ هزار و ۹۵۵ دلاری نزدیک شود. حرکت به سمت اجرایی شدن توافقات، اظهارنظرهایی راجع به رخت بر بستن سفته بازی از بازار را موجب شد. نوسانات قیمتی فرصتی در اختیار برخی از فعالان بازار قرار می دهد که با سفته بازی از تغییر قیمت ها استفاده کرده و سودهایی به دست آورند. یک سویه بودن حرکت نرخ ارز و تدریجی بودن تغییرات، امکان سفته بازی در بازار را از بین می برد. بر این اساس توافقات به عمل آمده که به تداوم روند قیمتی ارز کمک خواهد کرد، امیدها نسبت به کمرنگ یا حتی محو شدن سفته بازی در بازار را افزایش داد. رفتار قیمتی دلار در ادامه هفته تا حد زیادی این ادعا را تایید می کند.

دلار در روز سه شنبه تغییرات شدید حادث شده در روز دوشنبه را تعدیل کرد و دیروز نیز افت قیمتی محدودی را تجربه کرد. بر این اساس این ارز پر اهمیت مسیر کاهش قیمتی را به آرامی می پیماید و این رفتار امکان سفته بازی را تا حد زیادی از بین می برد. یورو و پوند انگلیس نیز در طول هفته کاهش قیمت داشتند و حتی نوساناتی را که دلار متحمل شد، تجربه نکردند. بر این اساس بازار ارز در شرایط نسبتا مناسبی به سر می برد و روند باثبات و کاهشی قیمت ها به واسطه پیشرفت توافقات هسته ای تداوم یافته است.

کارشناسان گسترش روابط اقتصادی و لغو تحریم ها را در تداوم روند کنونی موثر می دانند. از جمله خبرهای خوش در مورد لغو تحریم ها می توان به لغو ممنوعیت پوشش بیمه ای محموله های نفتی ایران اشاره کرد. بر اساس گزارشی از خبرگزاری «رویترز» ، مقام های اروپایی اعلام کردند: اتحادیه اروپا همه تحریم های خود علیه ایران از جمله ممنوعیت پوشش بیمه ای محموله های نفتی را از ٢٠ ژانویه مصادف با ۳۰ دی ماه لغو می کند. به علاوه در راستای گسترش مبادلات ارزی گمرک ایران، روز سه شنبه بخشنامه پیمان سپاری ارزی را لغو کرد. معاون امور گمرکی طی بخشنامه ای به کلیه گمرک های کشور ابلاغ کرد، تکمیل فرم نحوه مصرف ارز حاصل از صادرات لغو شده و نیازی به اخذ و تکمیل فرم مذکور نیست. براین اساس انتظار می رود که لغو تحریم ها و گسترش روابط اقتصادی خارجی و مبادلات ارزی به عملکرد پویای بازار داخل کمک کند.

تغییرات هفتگی نرخ طلا

طلای جهانی که سال ۲۰۱۴ را با روندی صعودی شروع کرده بود، در طول هفته جاری حدود یک درصد از ارزش خود را از دست داد. البته این محاسبات، تغییرات قیمت چهارشنبه نسبت به شنبه را نشان می دهد، ولی به هر روی فلز زرد رنگ در روزهای اخیر، نسبت به شروع سال جدید عملکرد چندان خوبی از خود نشان نداد. قیمت طلا در روز سه شنبه تحت تاثیر کاهش ارزش سهام در بازارهای آمریکا قدری افزایش یافت، ولی در کل آمار امیدوارکننده از خرده فروشی و ذخایر شغلی آمریکا و افزایش ارزش سهام «وال استریت» باعث شد که فلز زردرنگ در روزهای اخیر مقداری از ارزش خود را از دست دهد.
بازار سکه هم که در این روزها با رکود مواجه است و حجم مبادلات در آن بسیار پایین آمده، عملکرد خوبی از خود نشان نداد. بر این اساس بیشترین افت قیمت در بازار سکه و انواع ارز در مورد سکه رخ داد. این کالا در روز چهارشنبه ۴۷/۱ درصد از ارزش خود، نسبت به روز شنبه را از دست داده بود. این امر با توجه به نزولی بودن نرخ طلای جهانی منطقی به نظر می رسد. حتی وقتی قیمت طلای جهانی روند صعودی را می پیمود، سکه لزوما افزایش قیمت نداشت یا تغییرات را تعدیل می کرد و عدم تغییر نرخ اونس، کاهش قیمت انواع سکه را به دنبال داشت. بر این اساس تضعیف سکه در روزهای اخیر، طبیعی به نظر می رسد.

«کشتی آرای» ، رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور، علت رکود بازار سکه را روند نزولی قیمت دلار عنوان می کند. وی معتقد است که توافقات به عمل آمده بین ایران وکشورهای گروه ۱+۵، باعث شده که قیمت ها در بازار جهت نزولی به خود بگیرد. دلار و ارزهای مهم اروپایی نیز، قیمت انواع سکه را همراه خود پایین آوردند. بر این اساس مردم که انتظار افت بیشتر قیمت ها را می کشند، از خرید سکه اجتناب می کنند، تا در کف قیمتی به خرید اقدام کنند. «کشتی آرای» بر این باور است که با اجرایی شدن توافقات و لغوتحریم ها بازار رونق خواهد گرفت.

به علاوه یکی از راهکارهایی که می تواند به رونق بازار سکه کمک کند، در اظهارات رئیس اتحادیه صنعت تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی ایران مشاهده می شود. «عبادالله محمدولی» ، از گردش سالانه ۳۰۰ تن طلا در کشور خبر داد و گفت: «باید مانند ۸۰ سال پیش، صنعت طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی را به شکل کوچک و خانگی توسعه داد که بدون آلایندگی، امکان کار در منزل را نیز به صنعت گر می دهد. » بر این اساس شاید راهکارهایی مانند آنچه «محمدولی» ذکر کرد به رونق بازار طلا کمک کند. به هر روی بازاری ها قیمت سکه و رونق بازار آن را بیش از هر چیز تابع تغییرات نرخ اونس می دانند و معتقد هستند که افزایش قیمت طلای جهانی طی هفته های آینده می تواند، به خروج بازار سکه از رکود کمک کند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات