ایران خودرو برای تولید خودرو با استاندارد آلایندگی یورو ۴ در صورت توزیع سوخت یورو ۴ از تابستان سال آینده اعلام آمادگی کرد.

به گزارش افکارنیوز ، کیوان وزیری - مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد خودروی ایران خودرو - ضمن اشاره به لزوم تعویض کاتالیست و کنیستر خودروها پس از اتمام عمر مفید آنها گفت: هریک از قطعات خودرو دارای عمر مفیدی هستند که پس از اتمام آن حتما باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. عمر مفید کاتالیست (جاذب گازهای خروجی) و کنیستر (جاذب بخارات بنزین) نیز بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر، با توجه به کیفیت سوخت و کارکرد صحیح موتور خودرو است.

وی تاکید کرد: لازم است بازرسی این دو قطعه نیز در معاینات فنی ادواری خودروها قرار گیرد تا در صورت نیاز مشتریان نسبت به تعویض آن ها اقدام کنند.

وزیری افزود: به دلیل این که تولید ۱۰۰ درصد داخلی این قطعات مقرون به صرفه اقتصادی نیست، حدود ۶۰ درصد آن ها از مواد اولیه منابع خارجی تامین می شوند و در صورت برنامه ریزی منسجم با نهادهای مرتبط از جمله معاینات فنی مربوط به شهرداری ها یا سازمان حفاظت محیط زیست، ایران خودرو می تواند نسبت به برنامه ریزی و تامین بودجه ارزی و ریالی مورد نیاز برای تعویض مواردی که عمر مفید این دو قطعه به پایان رسیده اقدام کند.

مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد خودروی ایران تاکید کرد: پایان یافتن عمر مفید این قطعات به منزله از بین رفتن خواص استاندارد یورو ۴ در آن است.

وزیری در ادامه به آمادگی ایران خودرو برای تولید خودرو با استاندارد آلایندگی یورو ۴ در صورت توزیع سوخت یورو ۴ از تابستان سال آینده اشاره کرد و گفت: ایران خودرو برای تبدیل قطعات مرتبط با آلایندگی از جمله کنیستر، کاتالیست و قطعات موتور تحت عنوان BOM موتوری و سایر موارد به استانداردهای یورو ۴ سرمایه گذاری زیادی انجام داده است.

وی تاکید کرد: البته در صورتی که سوخت استاندارد متناسب به صورت سراسری توزیع نشود، خدمات پس از فروش شاهد ضرر و زیان قابل توجهی خواهد بود که البته این زیان اقتصادی در نهایت متوجه مصرف کننده و تولیدکننده است.

او ادامه داد: استفاده از سوخت یورو ۲ در خودرویی که مغز هوشمند آن براساس استاندارد یورو ۴ تنظیم شده، موجب مغایرت برنامه ریزی مهندسی شده و افزایش گازهای آلاینده و مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید بر این که این امر مردم را دچار معضلات زیاد اقتصادی خواهد کرد، تصریح کرد: از سوی دیگر سهام داران نیز به عنوان یکی از ذی نفعان ایران خودرو خواستار پاسخ گویی برای این سرمایه گذاری بی نتیجه و افزایش هزینه های خدمات پس از فروش خواهند شد.

وزیری تاکید کرد: در صورت اجرای تعهد شرکت پخش و پالایش وزارت نفت، مبنی بر توزیع سراسری سوخت یورو ۴ از تابستان آینده، ایران خودرو آمادگی کامل برای تولید خودرو با استاندارد آلایندگی یورو ۴ دارد.

مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد ایران خودرو افزود: هم اکنون حدود ۳۰ درصد از محصولات ایران خودرو با استاندارد یورو ۴ تولید می شود که باید با میزان سوخت یورو ۴ توزیعی در جایگاه های عرضه سوخت متناسب باشد.

وی در پایان، تامین بودجه ارزی و ریالی و توزیع سوخت یورو ۴ را مهم ترین دغدغه خودروسازان در زمینه کاهش مصرف سوخت و آلایندگی ها دانست و گفت: ایران خودرو در صورت تامین ارز مورد نیاز تامین قطعات مرتبط با آلایندگی و همچنین توزیع سراسری سوخت استاندارد مناسب، تمامی محصولات را با استاندارد یورو ۴ تولید خواهد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات