به دست نخبگان لرستانی

پهپاد سلیمان و کوچکترین ربات پرنده دنیا، همزمان با هفته پژوهش و فناوری و در افتتاح نمایشگاه فن بازار استان لرستان رونمایی شد.

به گزارش لرستان خبر، همزمان با هفته پژوهش و فناوری و در حاشیه افتتاح نمایشگاه فن بازار استان لرستان پهپاد سلیمان و کوچکترین ربات پرنده با حضور استاندار لرستان رونمایی شد.

 

حسین یاری فر مخترع لرستانی ربات پرنده در گفت وگو با لرستان خبر اظهار داشت: ربات پرنده مرسین بعد 6 سانتی متر در 6سانتی متر دارد یعنی 3 سانتی متر توانسته  است رکورد جهانی را تغییر دهد 12 دقیقه تایم پرواز دارد که تایم آن چند دقیقه از ربات  دانشگاه پنسیلوانیا بیشتر است.

 

وی افزود: این ربات با وزن 19 گرم و شعاع پروازی 100 متر، قابلیت پرواز حدود 12 دقیقه را دارد.

 

مخترع کوچکترین ربات پرنده دنیا عنوان کرد: ما توانستیم ربات دیگری در ابعاد کوچکتر اختراع کنیم که برنامه نویسی آن حدود یکسال به طول انجامیده و برای ساخت آن ۸۰۰ هزار تومان هزینه شده است.

 

مخترع لرستانی ادامه داد: قبل از ساخت این ربات، ربات پرنده  کوادروتور سال 2012 در دانشگاه پنسیلوانیا ساخته شد که یکی از پیشرفته ترین دانشگا های آمریکا به حساب می آید واعلام شد که کوچکترین ربات پرنده دنیا است که می تواند قدرت فیلم برداری داشته باشد.

 

وی افزود: سایز ربات پرنده کوادروتور 9 سانتی متر در 9 سانتی متر است و 7 دقیقه قدرت پرواز دارد با شنیدن این خبر برای  من که در خرم آباد بودم  جالب بود که اینقدر این خبر گستردگی دارد و فراگیر بوده است.

 

یاری فر عنوان کرد: با شنیدن این خبر من نیز روی این نوع ربات کار کردم وتوانستم یک رکورد جهانی را به ثبت برسانم  ودر جشنواره ای که برای اختراعات حرکتی که در تهران برگزار شد ربات مرسین برگزیده ایران انتخاب شد.

حسین یاری فر مخترع ربات مرسین، دانشجوی ترم اول رشته مخابرات دانشگاه لرستان است.

 

پروژه پهباد سلیمان یکی دیگر از فناوری های ارائه شده در نمایشگاه فن بازار لرستان است که امروز همزمان با افتتاح نمایشگاه، رونمایی شد.

 

مرضیه احترامی مدیر طرح این پروژه اظهار داشت: پهباد سلیمان یک نوع پهباد ناوپایه بوده و بصورت نقطه ای نشست و برخاست می کند و بدلیل پیوستگی بدنه و بال می تواند بار زیادی حدود یک سوم وزن خود یعنی 33 کیلوگرم را با خود حمل کند.

 

وی افزود: ساخت نمونه اصلی پهباد سلیمان ۲۰۰ میلیون تومان هزینه نیاز دارد، در حالی که هزینه ساخت نمونه اولیه آن ۴۰ میلیون تومان است.

 

مدیر طرح پهباد سلیمان خاطر نشان کرد: این پهباد توسط شرکت سما راهبرد سلیمان متشکل از ۱۰ دانشجوی دکترا و کارشناسی ارشد رشته هوا و فضا ساخته شده که پس از پایان تست مدل به اجرای طرح اصلی پهباد می پردازد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • ناشناس

    http://www.tasnimnews.com/Home/Single/739841

نظرات