حکیمی پور تاکید کرد: در کنار بالا بردن توان مردم برای خرید باید تولیدکننده ایرانی را حمایت کرد تا چرخه تولید رونق بگیرد. اگر دولت از تولید کننده داخلی حمایت کند هم خرید کالای داخلی بیشتر می شود، هم اشتغال ایجاد می شود.

ابوالقاسم حکیمی‌پور کارشناس اقتصادی در گفتگو با اقتصاد پرس به آسیب‌های تبلیغات بی‌رویه کالاهای خارجی در بیلبردهای شهری اشاره کرده و این مساله را عامل اصلی مردم از کالاهای خارجی عنوان کرد.

وی ادامه داد: کشورهای بسیاری همچون ژاپن به خرید کالاهای داخلی اهمیت می دهند و خرید کالاهایی غیر از ساخت داخل را به نوعی ناهنجاری معرفی می کنند.

به گفته حکیمی پور،‌ در ایران مردم به تولیدات داخلی اعتماد ندارند و از سوی دیگر هم تولید کنندگان به افزایش کیفیت و بهبود ظاهر کالا اهمیت نمی دهند چرا این عوامل می تواند مصرف‌کنندگان را به خرید کالای ایرانی راغب کند.

وی تصریح کرد: آنچه که می تواند مردم را به سوی خرید کالای ایرانی سوق دهد اعتماد است ، اگر مردم به کیفیت و کارایی و زیبایی محصول داخل اعتماد داشته باشند حتما از خرید کالای گران قیمت خارجی دوری می کنند.

حکیمی پور یادآوری کرد: خرید کالای داخلی در حد شعار است و واقعیتها مردم را به سمت خرید محصولات خارجی ترغیب می کند پس نباید از مردم انتظار داشت به آنچه که می بینند اعتنا نکنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: آمار رسمی نشان می دهد درحال حاضر حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار واردات رسمی کالا و خدمات به کشور صورت می گیرد در کنار این حجم واردات  کالای ساخت داخل هم از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و این دو عامل در کنار هم خریدار را وادار می کند تا از کالای خارجی استقبال کند.

حکیمی پور گفت: تا زمانی که کالای داخلی قدرت رقابت با کالای خارجی را نداشته باشد، با توصیه نمی توان راه به جایی برد. باید شرایط خرید کالای داخلی در کشور فراهم شود از همان روشهایی که کشور های پیشرفته مردم خود را به خرید کالای تولید داخل ترغیب کردند.

وی یادآوری کرد:‌ درحال حاضر مردم کاهش یافته و مردم توانایی خرید کالا ندارند و تا زمانی که شرایطی مانند خرید جهیزیه پیش نیاید به خرید اغلب کالاها مبادرت نمی کنند.

حکیمی پور افزود: در کنار بالا بردن توان مردم برای خرید باید تولیدکننده ایرانی را حمایت کرد تا چرخه تولید رونق بگیرد. اگر دولت از تولید کننده داخلی حمایت کند هم خرید کالای داخلی بیشتر می شود، هم اشتغال ایجاد می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: از سال ۶۸ که ورود کالای وارداتی آزاد شد تا کنون میلیون‌ها دلار اجناس مختلف به کشور وارد شده که برخی از این کالاها به بهترین شکل در کشور تولید می شود. به همین جهت اگر دولت از تولید کننده داخلی حمایت کند می توان کالای باکیفیتر از مشابه خارجی با قیمت مناسبتر عرضه کرد.

وی در پایان شرایط فعلی که تحریم بر کشور تحمیل شده است را بهترین زمان برای جا انداختن استفاده از کالای داخلی عنوان کرد و گفت برای اجرای قانون اقتصاد مقاومتی باید به تولید و بازار فروش کالای داخلی توجه شود.


منبع: اقتصاد پرس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات