کسری 400 هزار تومانی شب عید خانواده ها؛

با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، مشخص شدن مبلغ عیدی، کارمندان دست به چرتکه شدند تا دخل و خرجشان با هم جور شود.

به گزارش لرستان خبر، بهمن از نیمه هم گذشت و صدای پای بهار هم‌زمان با مشخص شدن عیدی کارمندان و بازنشستگان به گوش می‌رسد.
در حالی که تنها 40 روز به آغاز سال نو باقی‌ مانده کارمندان با مشخص شدن رقم عیدی 688 هزار تومانی دست به چرتکه شدند تا دخل و خرجشان را با هم جور کنند.
رقم عیدی کارکنان دولت در حالی اعلام شد که در سال 91 این رقم 402 هزار تومان در سال 92، 503 هزار تومان و در سال 93 این رقم 603 هزار تومان بوده که این بررسی نشان می‌دهد در سال‌جاری دولت تنها به افزایش 85 هزارتومانی عیدی اکتفا کرده است.
این موضوع کار عیدی‌بگیران را سخت کرده است چرا که با توجه به هزینه‌های شب عید باید بیش از گذشته دست به عصا باشند.
 
700 هزار تومان حداقل هزینه پوشاک خانواده 4 نفره
یکی از خریدهای شب عید پوشاک است که گشتی در بازار نشان می‌دهد پدر خانواده برای تهیه یک دست لباس پلوخوری باید چیزی حدود 180 هزار تومان هزینه کند به‌طوری‌که با در نظر گرفتن حداقل‌ها یک شلوار ساده مردانه 70 هزار تومان، پیراهن مردانه 50 هزار تومان و جهت تهیه یک کفش مردانه 60 هزار تومان باید هزینه شود.
همچنین برای خرید یک مانتو ساده حداقل 80 هزار تومان و برای شلوار زنانه حداقل 50 هزار تومان و برای خرید کیف و کفش و روسری نیز باید در بهترین حالت 100 هزار تومان در نظر گرفت که سرجمع باید 230 هزار تومان را به خرید پوشاک، مادر خانواده اختصاص داد.
گشتی در بازار پوشاک بچه‌گانه نیز نشان می‌دهد که برای تهیه لباس کودکان باید هزینه‌های بیش‌تری را در نظر گرفت و هر چه سن کودکان کمتر شود این هزینه‌ها افزایش می‌یابد اما به‌طور میانگین اگر برای پوشاک هر فرزند 150 هزار تومان در نظر بگیریم یک خانواده برای دو فرزندش باید 300 هزار تومان کنار بگذارد.
که با یک هزینه سرانگشتی با در نظر گرفتن حداقل‌ها هزینه لباس عید یک خانواده 4 نفره چیزی حدود 710 هزار تومان می‌شود؛ یعنی اگر این خانواده بخواهد با پول عیدی کارمندان تنها لباس عید بخرد باز هم با کسری مواجه می‌شود.
 
وقتی کفگیر به ته دیگ می‌رسد
در حالی که کفگیر این خانواده 4 نفره با خرید لباس عید به ته دیگ رسیده هنوز خرج و مخارج‌های بسیاری است که بر دوش پدرخانواده مانده است.
با توجه به رفت و آمد و دیدوبازدید در ایام عید باید حداقل 150 هزار تومان برای آجیل شب عید و شیرینی در نظر گرفت ضمن اینکه برای چند روز اول ایام نوروز باید حداقل 30 هزار تومان نیز برای میوه هزینه کرد که سر‌جمع هزینه آجیل و شیرینی و میوه نیز نزدیک به 200 هزار تومان می‌شود که تا این‌جا این خانواده 4 نفره با کسری 220 هزار تومانی در هزینه‌های شب عید خود مواجه شده است.
 
کسری 400 هزار تومانی شب عید
پس از تهیه آجیل و میوه و شیرینی شب عید باید مبلغی را هم برای سبزی‌پلو با ماهی شب عید و خرید گوشت و مرغ برای این ایام اختصاص داد که یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که باید حداقل 150 هزار تومان برای این منظور اختصاص داد.
اگر چه همه لطف عید و آغاز سال نو به پهن کردن سفره هفت‌سین است برای تهیه یک سفره هفت‌سین باید حداقل 10 هزار تومان در نظر گرفت که کسری هزینه‌های شب عید یک خانواده چهارنفره را به 380 هزار تومان می‌رساند.
گفتنی است باید به هزینه‌های فوق مبلغ کرایه‌خانه، هزینه آرایشگاه، هزینه مواد شوینده برای نظافت منزل، هزینه قالی‌شویی، خشک‌شویی و سایر را اضافه کرد ضمن این که در این گزارش از هزینه سفر این خانواده چهارنفره در ایام عید چشم‌پوشی شده است.
تنها می‌شود این گزارش را با "آه" کارمندانی که رقم عیدی‌شان را در مقابل هزینه‌ها می‌گذارند و 688 هزار تومانی که دردی از آن‌ها در شب عید دوا نمی‌کند تمام کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات