لرستان خبر گزارش می دهد

درحالی بانک مرکزی به بهانه نداشتن پول کافی برای پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج سنگ اندازی می کند که به تازگی حدود ۷۴۰۰ میلیارد تومان بابت فروش محصولات خودروسازان و لوازم خانگی پرداخت کرده است.

به گزارش لرستان خبر، مخالفت بانک مرکزی و بانک ها با مصوبه اخیر مجلس مبنی برافزایش وام ازدواج جوانان به 10 میلیون تومان درحالی به بهانه نداشتن پول ادامه دارد که بررسی جزئی در دخل و خرج نظام بانکی نشان میدهد بانک مرکزی منابع کافی در اختیار دارد.

هرچند قانونگذار محل تأمین منابع برای وام جدید ازدواج را 70 هزار میلیارد تومان سپرده های جاری بانک ها در نظر گرفته ولی اگر بانک مرکزی و بانک ها استفاده از این منابع را ممکن نمی دانند چرا بانک مرکزی از منابع خود برای جوانان استفاده نمی کند؟

بانک مرکزی چند ماه قبل و درست زمانی که مردم ندای "خرید خودروی صفر ممنوع" را سر داده بودند به کمک دولت و خودروسازان آمد و مانع از تشدید این رویه شد.

طبق اعلام، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکنون برای 124 هزار دستگاه خودرو تأمین اعتبار شده و بعد از مکاتبات وزارت صنعت قرار شد به 19 هزار و 975 متقاضی دیگر وام پرداخت شود یعنی در مجموع  129 هزار و 975 خودرو تأمین اعتبار می شود که با این کار تمام افراد ثبت‌نام کننده در این طرح مشمول وام بانک مرکزی شده‌اند و 3200 میلیارد تومان اعتبار نیز به این بخش تخصیص داده شده است.

3200 میلیارد تومانی که باعث شد هجمه علیه خودروسازان که اتفاقا نقدهای بسیاری متوجه عملکرد و کیفیت آنهاست، فروکش کند از منابع بانک مرکزی تأمین شد. بانک مرکزی در این طرح به هر متقاضی 25 میلیون تومان وام داد.

نمونه دیگر از استفاده منابع بانک مرکزی، کارت خرید اعتباری کالاست، در این طرح نیز 4200 میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی به سه بانک عامل داده شده تا به متقاضیان که افراد بازنشسته می باشند حداکثر 6 میلیون تومان وام پرداخت شود.

بنابراین بانک مرکزی اگر بخواهد می تواند منابع کافی برای پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج اختصاص دهد و نیازی نیست که هنوز قانون ابلاغ و اجرا نشده سنگ اندازی کرده و اعلام کند: جوانانی که متقاضی دریافت این وام هستند باید مدت طولانی تری در صف وام ازدواج بمانند!

منبع: تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات