لرستان خبر گزارش می دهد

زاگرس خودرو بروجرد با افزایش مشکلات مالی در ماه‌های اخیر با باقیمانده ۷۰ تن از کارگران خود تا ابتدای ماه آینده به‌صورت کامل تعطیل می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، در سال 1375 هنگامی‌که خبر آغاز به کار یکی از شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی ایران بانام تجاری "زاگرس خودرو" در شهرستان بروجرد پیچید امیدها به رونق و شکوفایی صنایع قطب صنعتی استان لرستان قوت گرفت تا مردمان این دیار بار دیگر خسته از بار بیکاری جوانان خود چشم‌به‌راه نیل به آینده‌ای روشن بمانند.

تولیدات کارخانه زاگرس خودرو بروجرد

کارخانه زاگرس خودرو بروجرد واقع در بخش اشترینان این شهرستان در ابتدا قرار بود درزمینه مونتاژ اتومبیل فعالیت داشته باشد بنابراین این شرکت با کارخانجات خودروسازی پروتون مالزی قراردادهای لازم را در هنگام آغاز به کار خود منعقد کرد تا دستاورد مونتاژ این خودروی لوکس و زیبا بانام "پروتون" از شهرستان بروجرد به بازارهای فروش داخلی عرضه شود.

این کارخانه خودروسازی در غرب کشور با ظرفیت اسمی تولید 50 هزار خودرو در سال طراحی شد اما برای مدت طولانی تنها پنج هزار دستگاه خودرو در سال تولید می‌کرد و نخستین محصول خود با همکاری شرکت پروتون مالزی بانام "پروتون ویرا" که در اصل همان «میتسوبیشی لانسر» بود را نخستین بار در سال 1381 روانه بازار فروش داخلی کرد تا بارقه‌های امید به توسعه و شکوفایی به دست جوانان مستعد این شهرستان آوازه‌ای جهانی یابد.

اما این‌همه ماجرای تولیدات این کارخانه مونتاژ گر خودرو در غرب کشور نبود تا با راه‌اندازی خطوط مونتاژ خودروهایی نظیر پروتون جن-2، پروتون واجا و پروتون ساگا آوازه تولیدات خود را به سرتاسر کشور گسترش داده و زمزمه‌های رونق اقتصادی در استان لرستان را با توسعه فعالیت‌های صنعتی خود به ارمغان آورد.

آغاز مشکلات زاگرس خودرو

بااین‌حال کارخانه زاگرس خودرو در آذرماه سال 91 به دلیل مشکلات مالی با افزون بر 400 کارگر خود برای نخستین بار اعلام مشکل کرده و به دلایل نامعلوم به تعطیلی کشیده شد و بیش از چهارصد کارگر آن از کار بیکار شدند تا مجدداً یک سال بعد فعالیت خود را با تولید اتومبیل‌های پیکاپ پارس‌خودرو از سر بگیرد و در دهه فجر سال 93 خط تولید خودرو  MVM 530 به مجموعه تولیدات این شرکت خودروسازی افزوده شود و خیال کارگران از بابت فروش تولیدات درجه‌یک این شرکت و ادامه فعالیت کاری آن‌ها راحت شود.

اما این شرکت خودروسازی که بیم و امیدهای فراوانی برای ادامه فعالیت آن مطرح می‌شد در سال 94 به دلیل وقوع برخی مشکلات درزمینهٔ کاهش بازار خرید خودروهای تولیدی آن به‌ناچار خط رنگ‌آمیزی پراید را در کنار مونتاژ خودرویMVM 530 راه‌اندازی کرد و همچنان به فعالیت محدود خود ادامه داد تا در روزهای ابتدایی سال جاری خبری از فعالیت همین خطوط تولید محدود مبنی بر تعطیلی کامل آن‌ها منتشر شود.

توقف کامل فعالیت زاگرس خودرو در ابتدای ماه آینده

از آغاز مشکلات متعدد این واحد کاری در شهرستان بروجرد تا به امروز 400 کارگر آن تبدیل به تنها 70 نیروی کارشده‌اند که در روزهای پیش رو با اتمام قرارداد آن‌ها این کارخانه به‌طور کامل تعطیل و برای فروش به بخش‌های متقاضی واگذار می‌شود تا بازهم به دلایل نامعلوم قفل محکم دیگری بر صنعت شهرستان بروجرد درنتیجه قطع روابط تجاری کشورهای دنیا با جمهوری اسلامی ایران آن‌هم پس از مذاکرات دیپلماسی دو سال گذشته زده شود.

مهدی از کارگرانی است که دو سال پیش در جریان آغاز مشکلات این واحد کاری از کار خود اخراج شده در بیان بخشی از مشکلات خود در این کارخانه می‌گوید: در طول مدت هشت سالی که در این کارخانه کارکردم مدیران این واحد هیچ احترامی برای کارگران خود قائل نبوده و همواره با دادوبیداد دستورات خود را به کارگران داده و در برخی موارد هم آن‌ها را با حرف‌های ناسزا وادار به کار بیشتر می‌کردند.

وی می‌افزاید: پس از تعطیلی این کارخانه در سال 93 از کار خود با چند ماه حقوق و بیمه معوقه اخراج شدیم و هرگاه سراغ از حقوق خود را می‌گرفتیم مسئولان مرتبط وعده سرخرمن ماه بعد را می‌دادند اما نه این ماه بعد آمد و نه مطالبات ما به‌روز شد.

تشدید مشکلات زاگرس خودرو در نتیجه ضعف مدیریت

رضا از دیگر کارگران اسبق این کارخانه با بیان اینکه مشکلات زاگرس خودرو ناشی از ضعف مدیریت بوده است، می‌گوید: زاگرس خودرو از ابتدای تأسیس خود تا زمان ورشکستگی درگیر حواشی ناشی از اعمال مدیریت ناصحیح مجموعه مدیریتی خود بوده به‌گونه‌ای که فشار ناشی از آن بر شانه کارگران متحمل شده و دو سال پیش نزدیک به 350 کارگر این کارخانه بدون هیچ سروصدایی از کار خود اخراج شدند و مسئولان شهرستان‌ هم نتوانستند کاری برای آن‌ها از پیش برند چراکه دست آن‌ها باهم در یک‌کاسه بود.

وی عنوان می‌کند: در همان سالی که از کار بیکار شدیم مانند کارگران کارخانه‌هایی که الان از کار اخراج شده‌اند دست به انجام تجمعاتی زدیم اما مدیران کارخانه ما را تهدید به اموری کردند که به‌ناچار بی‌سروصدا از تجمعات خود دست کشیده و به بی‌کاری خود رضایت دادیم و الان باوجوداینکه کار خود در این کارخانه را پس از حدود شش سال سابقه کار ازدست‌داده‌ام، خوشحال هستم که در امنیت کامل با لقمه‌ای نان بخورونمیر در جای دیگری بدون تهدید کار می‌کنم.

با این اوصاف سراغ از مسئولان شهرستان بروجرد برای واکاوی دلایل تعطیلی کامل کارخانه زاگرس خودرو بروجرد گرفتیم اما هیچ‌یک از آن‌ها حاضر به گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم نشدند تا علت وقوع مشکلات کارخانه مهم خودروسازی غرب کشور در بی‌خبری محض در هاله‌ای از ابهام فرورفته و برای پیگیری مشکلات کارگران اخراج شده از این واحد کاری سری بزنیم به خانه کارگر این شهرستان و پای گفت‌وگوی مسئول این خانه بنشینیم.

محمد گودرزی رئیس خانه کارگر بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: کارخانه زاگرس خودرو بروجرد به مدت یک سال است که فعالیتی نداشته و به علت وابستگی به میزبان خارجی خود یعنی شرکت خودروسازی مالزی، فعالیت‌های خود را تعلیق کرده است.

عدم تجدید قرارداد شرکت مالزی با زاگرس خودرو بروجرد

وی تحریم‌های اخیر علیه کشور و نامشخص بودن وضعیت تبادلات بین‌المللی با ایران را عامل رکود چنین کارخانه‌ای برشمرده و می‌افزاید: شرکت خودروسازی مالزی تاکنون هیچ درخواستی مبنی بر تجدید قرارداد خود با این کارخانه ارائه نداده است و آینده‌ای برای این مجموعه تولیدی نمی‌توان با وضعیت فعلی آن در نظر گرفت.

رئیس خانه کارگر بروجرد به‌صراحت از مدیر به‌اصطلاح او بی‌کفایت این کارخانه انتقاد کرده و بیان می‌کند: مدیر این کارخانه تنها با اخذ تسهیلات چندمیلیاردی این کارخانه را تأسیس و تعدادی کارگر را استخدام کرده و در طول سال‌های نه‌چندان خوب فعالیت خود بارها و بارها شکست در فعالیت‌های خود را به کارگران مجموعه این کارخانه تحمیل کرد تا درنهایت سال گذشته با اخراج شمار کثیری از کارگران این کارخانه عدد آن‌ها را تنها به 70 نفر برساند.

فروش و واگذاری زاگرس خودرو

وی بابیان اینکه در حال حاضر تنها خط تولید این کارخانه با همین تعداد معدود کارگر مشغول رنگ‌آمیزی اتاق وانت‌بار است، عنوان می‌کند: تا ابتدای ماه آینده تمامی 70 کارگر باقیمانده این کارخانه اخراج شده تا وضعیت این کارخانه با تعطیلی همیشگی وارد فاز فروش و واگذاری آن شود که در حال حاضر نیز تعدادی از سرمایه‌گذاران برای خرید آن اعلام آمادگی کرده‌اند اما به دلایلی تاکنون معامله‌ای برای فروش آن صورت نگرفته است.

گودرزی با اشاره به وضعیت نامشخص کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی در شهرستان بروجرد تصریح می‌کند: تمامی کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی بروجرد با دارا بودن قرارداد موقت آینده شغلی نامشخصی دارند و هیچ‌یک از مسئولان نیز حاضر به پذیرش مسئولیتی در قبال آن‌ها و پیگیری مشکلات این کارگران نیستند.

وی با اشاره به برخی مشکلات واحدهای کاری این شهرستان می‌گوید: قرارداد موقت، عدم همخوانی حقوق با تورم و عدم پرداخت بیمه به مدت چند سال از مشکلات شایع کارگران بروجرد است که کسی از مسئولان حاضر به پاسخگویی در خصوص آن‌ها نیست.

این‌ها تنها گوشه‌ای از مشکلات شایع کارگران مظلومی است که هرروزه دستاویز بازی‌های سیاسی مسئولان شهرستانی و استانی شده و از بی‌کفایتی مدیران رنج‌برده و نمی‌توانند به دلیل موضوعات و مسائل کاری خود دَم فروآورند اما می‌کوشیم بابیان حقایق مشکلات جامعه کارگری بروجرد حس پاسخگویی مسئولانی که آهنگ پیشواز تلفن همراه خود را سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر گره‌گشایی و خدمت‌رسانی به مردم قرار داده‌ اما حاضر به پاسخگویی به خبرنگاران نیستند، برانگیزانیم.
منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات