استاندار لرستان:

استاندار لرستان با بیان اینکه پس از تعطیلی ۱۱ ساله فولاد ازنا در حال احیا است، گفت: ۷ هزار میلیارد تومان برای اتمام پروژه‌های عمرانی لرستان لازم است.

به گزارش لرستان خبر، هوشنگ بازوند در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: لرستان در وضعیتی تحویل دولت تدبیر و امید داده شد که نرخ بیکاری بسیار بالا داشته و دچار آواربرداری شدید اقتصادی بودیم البته اکنون نیز نرخ بیکاری بالاست و مردم از این وضعیت رنج می‌‌برند.

وی با اشاره به اینکه پیش از دولت تدبیر و امید خصوصی سازی‌های غیر منطقی و بدون کارشناسی زیادی مانند پارسیلون در استان انجام شد، افزود: از زمان حضور دولت یازدهم در استان 3 هزار و 500 میلیون تومان در پروژه‌های عمرانی هزینه کردیم که برای اتمام آنها هفت هزار میلیارد تومان لازم است.

استاندار لرستان با بیان اینکه پس از ورود دولت یازدهم به استان مسائل اقتصادی را نخستین اولویت خود قرار دادیم، عنوان کرد: از ابتدا به دنبال سرمایه گذاری از طریق بخش خصوصی و هولدینگ‌های سرمایه‌گذاری بودیم که خوشبختانه تا حدودی هم موفق بودیم اگرچه بمباران‌های اقتصادی به حدی زیاد بود که در بنگاه‌های زود بازده 67 درصد انحراف داشتیم و 44 درصد از مجموع این انحراف به طور معوقه صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه دولت قبل حدود 720 میلیارد دلار نفت فروخت، بیان کرد: اما در استان ما یک دلار سرمایه گذاری نشد در حالی در سایر استان‌ها سرمایه‌گذاری شد.

بازوند با بیان اینکه معاون اول رئیس جمهور در کمتر از سه سال سه بار به این استان سفر کرده است، گفت: بسیاری از پروژه‌ها مانند کفش غزال که 14 سال تعطیل شده بود و احیا شد.

وی با اشاره به اینکه پس از تعطیلی 11 ساله فولاد ازنا در حال احیا است، تصریح کرد: متوجه شدیم چین حدود 190 میلیون دلار تجهیزاتی که برای  این کارخانه خریداری شده را به کشور دیگری می‌دهد تا با پیگیری‌های مکرر حل و فصل شد.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: کشت و صنعت نیز پس از 15 سال احیا شده و در حالی که هنوز به ظرفیت اسمی نرسیده زمینه اشتغال 400 نفر را ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: شستا یک هولدینگ بزرگ در کشور است که در لرستان پروژه دارد اما پروژه جدیدی را همانند سایر استان‌ها شروع نکرده ما می‌خواهیم اگر پروژه‌ای توجیه اقتصادی نداشت را نپذیرد.

بازوند با بیان اینکه 59 تعاونی در استان بیش از 9 سال راکد هستند، گفت: این 59 تعاونی می‌توانند بیش از دو هزار شغل در استان ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه صندوق کارآفرینی امید سال گذشته کمک خوبی به استان داشته و پروژه‌های آن آماده است، افزود: توقع داریم سقف صندوق ما در سالجاری تا 120 میلیارد تومان افزایش یابد.

استاندار لرستان با بیان اینکه فاز چهار سیمان دورود سال‌هاست که بلاتکلیف است، عنوان کرد: اگر پروژه توجیه اقتصادی ندارد توقع داریم پروژه‌ای معادل این در شهرستان دورود جایگزین شود تا مصوبه به قوت خود باقی بماند.

وی با اشاره به اینکه مجموعه‌های ورزشی کارگری استان در شهرهای خرم آباد، بروجرد،ازنا و الیگودرز برای توسعه به سرمایه نیاز دارند، بیان کرد: کوهدشت و پلدختر نیز مجموعه ورزشی نداریم.

بازوند با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی لرستان 130 پروژه برای حوزه استحفاظی وزارت کار تعریف شده است، گفت: 38 پروژه از آنها باید از صندوق توسعه ملی اعتبار بگیرند که من خواهش می‌کنم به دلیل پایلوت‌بودن لرستان وزارت کار این 38 پروژه را در صندوق توسعه ملی را پیگیری کند.

منبع: تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات