انتخابات شما سبب پشیمانی می شود!

چطور امروز به خود بقبولانیم که می‌توانیم به این انتخاب‌ها که هیچ کدام از آن معیارهای منطقی را ندارند اعتماد کنیم و سرنوشت خود را به دست‌شان بسپاریم؟

به گزارش لرستان خبر، این روزها که بیانیه‌های متعددی از جانب شما در فضای جامعه منتشر می‌شود و با هر کدام موجی از بیم و امید در بین طرف‌داران کاندیداهای مختلف به وجود می‌آید، با خودم فکر می‌کنم که عجب موقعیت خطیر و حساسی دارید. خطیر و حساس به این دلیل که امروز عملکرد و انتخاب شما تأثیر مستقیمی بر نتیجه‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی و به دنبال آن، آینده و سرنوشت مردم مظلوم خرم‌آباد دارد.
فرهیختگان و کنش‌گران سیاسی عضو شورای اصلاح‌طلبان خرم‌آباد، گاه با خودم فکر می‌کنم که ای کاش موقعیت و تأثیر کلام شما را داشتم تا با استفاده از آن، مردم جامعه‌ام را در مورد اهمیت انتخابی که می‌کنند و معیارهایی که باید برای این انتخاب داشته باشند آگاه کنم و گاه نیز بر خود می‌لرزم که این مسئولیت خطیر و بزرگ را شاید نتوانم به خوبی انجام دهم که در آن صورت خسرانی که متوجهم خواهد شد دو دنیایم را متأثر خواهد ساخت.
موقعیتی که امروز شما و سایر بزرگان شهر در آن قرار گرفته‌اید موقعیت بسیار حساس و سرنوشت‌سازی است که هم می‌تواند خیر و برکت دنیوی و اخروی را نصیب‌تان کند و هم خدای ناکرده می‌تواند خسران دو دنیا را متوجه وجود مبارک‌تان نماید.
بزرگواران؛ در کشور ما جریان اصلاح‌طلبی به دلایلی که خوب می‌دانید و می‌دانیم، نمی‌تواند گزینه‌های ردیف اول خود را که عصاره و مغز متفکر این جریان هستند را در انتخابات شرکت دهد و به همین خاطر مجبور است از افراد رده پایین‌تر خود برای حضور در عرصه‌ی انتخابات استفاده نماید.
البته من این حق را برای جریان اصلاح‌طلبی قائلم که حتی اگر شده نیروهای رده پایین خود را وارد این رقابت نماید. اما نکته‌ای که در این میان همیشه مورد غفلت قرار می‌گیرد و این بار نیز می‌رود که دوباره نادیده گرفته شود، مردم نجیب خرم‌آباد هستند که در گیر و دار این معادلات پیچیده‌ی سیاسی، صبور خواهند ماند و تاوان پس می‌دهند.
به عنوان کسی که عمری هوادار بزرگان اصلاح‌طلب همچون شما بوده‌ام، انتخاب 4 سال پیش برخی از اصلاح‌طلبان را نه تنها نمی‌توانم هضم کنم که به شدت نسبت به آن انتقاد داشته و از خداوند می‌خواهم که من را در موقعیتی قرار ندهد که روزی مجبور شوم دست به چنین گزینشی ناعادلانه و غیر‌منصفانه بزنم.
با تمام وجودم اعتقاد دارم که 4 سال پیش اگر اصلاح‌طلبان خرم‌آباد منافع مردم‌شان را بر مصالح حزبی و سیاسی ارجح می‌دانستند نباید اجازه می‌دادند که نتیجه‌ی انتخابات آن‌گونه رقم بخورد.اساتید بزرگوار، اطمینان دارم آن‌چه در ضمیر دارید حاکی از این مطلب است که انتخاب اصول‌گرایی معتدل را بیش‌تر به نفع این مردم رنجور و ستم‌دیده می‌دانستید و این الزامات سیاسی و مصالح حزبی بود که سبب شد برخی از شما آن روز آن تصمیم را بگیرید و باعث شوید.
اما امروز دست سرنوشت باز هم شما را در موقعیتی قرار داده که می‌توانید تعیین کننده باشید و شاید این لطف خدا در حق شما است که باعث شده باز هم فرصت پیدا کنید تا با جبران گذشته، این‌بار تصمیمی به نفع مردم بگیرید.
می‌دانم که تا کنون هیچ کس چنین پیشنهادی به شما نداده و بسیاری نیز این نامه را به باد تمسخر گرفته و آن را غیر واقع‌بینانه خواهند خواند؛ اما برای من با تجربه‌ی کم در مسائل سیاسی، مثل روز روشن است که امروز انتخاب شورای اصلاح‌طلبان انتخابی اشتباه و از سر مصالح حزبی و جناحی است و اگر هم موفق شوند که به پیروزی رسیده و نامزدهای‌شان را به مجلس بفرستند، چند سال آینده اکثریت این طرفداران دو آتشه و عشاق سینه‌چاک به خیل متنقدان این افراد خواهند پیوست و آن روز است که توجیه‌ها و بهانه‌تراشی‌ها شروع شده و هر کدام سعی در شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت خواهند داشت.
اعضاء محترم شورای اصلاح‌طلبان خرم‌آباد و بخش‌های تابعه؛  ما که در کلاس درس سیاست امثال شما آموخته‌ایم که انتخاب، متر و معیار می‌خواهد و هر کسی را لیاقت نمایندگی مردم، آن هم در عالی‌ترین مرجع قانون‌گذاری کشور نیست؛ حالا چطور امروز به خود بقبولانیم که می‌توانیم به این انتخاب‌ها که هیچ کدام از آن معیارهای منطقی را ندارند اعتماد کنیم و سرنوشت خود را به دست‌شان بسپاریم؟
با تمام احترامی که برای کاندیداهای محترم مورد وفاق شما قائلم باید عرض کنم که مثل روز برایم روشن است که این دوستان اگر هم به مجلس راه پیدا بکنند نه تنها نمی‌توانند حنجره و آیننه‌ی تمام‌نمای مردم این مرز و بوم باشند، بلکه باعث کاهش محبوبیت اصلاح‌طلبان طی 4 سال آینده و ریزش طرف‌داران آنان خواهند بود و من برای اثبات این ادعایم فقط از شما چند سال وقت می‌خواهم.
خوب می‌دانم که امروز خیلی زیاد تحت فشار هم‌سنگران و هم‌قطاران دیرینه‌ی خود هستید و شبانه‌روز از کسانی میزبانی می‌کنید که سعی دارند شما را نیز با تصمیم‌شان همراه کرده و با پشتیبانی از شما اهداف‌شان را دنبال کنند، اما به شما توصیه می‌کنم که آن زمان که چشم در چشم دوستان دیرینه و رفقای قدیمی، درباره‌ی خط مشی خود و حزب‌تان بحث می‌کنید، در برنامه‌ریزی‌های‌تان مردم رنجور شهر و همان‌هایی را که هر روز صبح تا شب می‌بینید و برای‌تان از مشکلات‌شان می‌گویند را فراموش نکنید.
پدران و مادرانی که با هزار امید و آرزو فرزندان‌شان را بزرگ کرده‌اند و امروز باید ببینند که ثمره‌ی زندگی‌شان در حال پرپر شدن زیر چنگال غول بی‌رحم بی‌کاری است. پدری که با دستان خشک و پینه ‌بسته‌اش هر روز لباس‌های کارش را در کیسه‌ای می‌ریزد و ساعت‌ها در میدان شهر منتظر لقمه‌ای نان، صبح را شب کرده و شب را شرمسار و خجالت زده به خانه بر‌می‌گردد تا باز هم فقط وعده‌ی غذای فردا را به فرزندانش بخوراند.
دختران و پسران جوانی که سال‌ها است برای گرفتن وام ازدواج‌شان به هر دری زده‎اند و پوشه‌های حاوی مدارک‌شان را بارها عوض کرده‌اند و به جای لذت بردن از شور شیرین جوانی، تلخ‌کامی و حسرت نصیب‌شان شده است.
جوانان تحصیل‌کرده‌ای که برای داشتن کاری خیلی پایین‌تر از حد توان و تخصص‌شان مجبورند رنج غربت را به جان بخرند و آواره‌ی شهرهای صنعتی و متمول کشور بشوند.
نمی‌دانم معیارها و معادلات سیاسی در ذهن شما چقدر قدرت دارد، اما خیلی امیدوارم منطق سیاسی‌تان زورش از وجدان شما بیش‌تر نباشد تا خروجی مبارزه‌ی بین این دو، تصمیمی باشد به نفع مردم و نه به سود سیاست و بازی‌های سیاسی.
از شما خاضعانه می‌خواهم این‌بار فارغ از خط‌کشی‌های ذهنی سیاسی و جناحی، تصمیمی بگیرید که به نفع مردم باشد تا عمری به تصمیم‌تان افتخار کنید. اطمینان دارم در این  صورت، مردم فهیم و رشید این دیار شما را بیش از هر زمان دیگری بزرگ خواهند دانست و پاس خواهند داشت.
در خاتمه باید عرض کنم که عمیقاً اعتقاد دارم که نخبگی به معنای هم‌سویی و هم‌جهتی با جو عمومی و افکار عامه نبوده و نخبگان وظیفه‌ای فراتر از همراهی با افکار عمومی دارند. آنان اگر بیش‌تر و پیشتر از دیگران حقایق و مسائل را نبینند دیگر نخبه نیستند و امروز اگر نخبگان جامعه ما اقتضائات و نیازهای مردم را نادیده بگیرند خبط و خیانت بزرگی را در حق مردم و خود روا داشته‌اند.
بر این اساس به عنوان شاگردی کم‌ترین از شما انتظار دارم که از فشارها و علایق و سلایق حزبی و سیاسی متأثر نشده و به وظیفه‌ی نخبگی خود عمل نموده و آن‌چه را که فکر می‌کنید به صلاح و سود مردم است عملی سازید.
من این حروف نوشتم چنان که غیر ندانست
نسیم عباسی. یافته

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات