لرستان خبر گزارش می دهد

ماراتن انتخابات درحالی‌ وارد هفته پایانی می‌شود که تب انتخابات در لرستان بالا رفته و شاهدرقابت لیست‌های انتخاباتی جریان‌های سیاسی و کاندیداهای مستقل برای تصاحب کرسی‌های مجلس هستیم.

به گزارش لرستان خبر، شروع تبلیغات انتخاباتی و داغ شدن بازار رقابت‌های کاندیداها موج ارائه فهرست‌های انتخاباتی در استان لرستان نیز ایجادشده است، در حالی دو جریان اصلی اصلاح‌طلبی و اصولگرایی کاندیداهای خود را در برخی حوزه‌های انتخابیه اعلام کرده‌اند که برخی احزاب نیز اقدام به انتشار فهرست‌های مجزا کرده‌اند.

حوزه‌های انتخابیه استان لرستان شامل حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی، بروجرد و اشترینان، کوهدشت و رومشکان، دلفان و سلسه، دورود و ازنا و همچنین حوزه انتخابیه الیگودرز است.

استان لرستان دارای ۳۱ حوزه اصلی و فرعی برای اخذ آرا بوده و شعب اخذ پیش‌بینی‌شده برای این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی حدود هزار و ۴۲۶ شعبه است.

درمجموع در استان لرستان تاکنون ۱۶۰ کاندیدا از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده‌اند که این تعداد برای کسب ۹کرسی نمایندگی مجلس با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بنابراین گزارش، رقابت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی لرستان در بین دو طیف سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا بوده و البته برخی از کاندیداها نیز با تابلوی مستقل در این دوره از انتخابات حضور پیداکرده‌اند.

از سوی دیگر همچنان تشتت آرا در تعیین کاندیداهای موردحمایت جریان‌های سیاسی به‌ویژه کاندیداهای اصلاح‌طلبان در برخی حوزه‌های انتخابیه دیده می‌شود به‌طوری‌که اسامی مختلفی تاکنون در محافل سیاسی استان برای برخی حوزه‌های انتخابیه مطرح‌شده است.

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان لرستان تاکنون کاندیداهای موردحمایت خود را در چهار حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی، الیگودرز، پلدختر، بروجرد و اشترینان و شورای همگرایی اصولگرایان لرستان نیز تاکنون کاندیداهای موردحمایت خود را در چهار حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان، دورود و ازنا، کوهدشت و پلدختر اعلام کرده‌اند.

حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی

در این حوزه انتخابیه تاکنون ۴۸ کاندیدا از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده و در گردونه رقابت باقی‌مانده‌اند. کاندیداهای شاخص این حوزه انتخابیه شامل محمدرضا ملکشاهی راد، محمدرضا ملکی، محمد بیرانوندی، بهزاد مؤمنی مقدم، اعظم محمدی نیا، مهرداد ویسکرمی، مرتضی محمودوند، صفری راد، ایرج عبدی، رضا فتوحی، آرش میر اسماعیلی، مراد صفری و ... هستند.

بنابراین گزارش، شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان لرستان در این حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی از محمد بیرانوندی و بهزاد مؤمنی مقدم اعلام حمایت کرده است.

شورای همگرایی اصولگرایان لرستان نیز با توجه به تعدد کاندیداهای اصولگرا در این حوزه انتخابیه هنوز به نتیجه نهایی برای اعلام حمایت از کاندیداهای مدنظر خود نرسیده است.

همچنین به‌رغم اینکه در برخی خبرها آمده بود اعتدال و توسعه لیست مجزا از اصلاح‌طلبان نمی‌دهد در برخی حوزه‌های انتخابیه استان لرستان لیستی از سوی دفتر استانی این حزب اعلام‌شده که در آن نام محمد بیرانوندی و ایرج عبدی برای حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی آمده است.

حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان

در این حوزه انتخابیه نیز ۲۸ کاندیدا از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده و در گردونه رقابت باقی‌مانده‌اند، کاندیداهای شاخص این حوزه انتخابیه نیز شامل علاءالدین بروجردی، بهرام بیرانوند، محسن یحیوی، محمد ابوالفتحی، محسن روبخشان، عباس گودرزی و ... هستند.

بنابراین گزارش، شورای همگرایی اصولگرایان در این حوزه انتخابیه از علاءالدین بروجردی، بهرام بیرانوند و عباس گودرزی اعلام حمایت کرده است درحالی‌که این حوزه انتخابیه در مجلس شورای اسلامی دارای دو کرسی است.

همچنین شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان لرستان نیز از محمد ابوالفتحی و محسن روبخشان در این حوزه انتخابیه اعلام حمایت کرده است.

حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان

در این حوزه انتخابیه ۳۰ نفر از کاندیداها از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده‌اند و نامزدهای شاخص این حوزه انتخابیه شامل محمد آزاد بخت، الهیار ملکشاهی، علی امامی راد، حسن باقری، محمد فهیم عباسی گراوند، میترا تیموری و ... هستند.

در این حوزه انتخابیه علی امامی راد از سوی شورای همگرایی اصولگرایان لرستان مورد حمایت قرارگرفته و به‌عنوان کاندیدای اصولگرایان در حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان معرفی‌شده و در لیست شورای همگرایی اصولگرایان اعلام‌شده است.

بنابراین گزارش، شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان لرستان نیز پس از رد صلاحیت علی کورانی فر تا این لحظه نتوانسته‌اند به اجماعی در رابطه با کاندیدای مدنظر خود در این حوزه انتخابیه دست پیدا کنند اما بر اساس برخی شنیده‌ها احتمال حمایت از محمد آزادبخت در این حوزه انتخابیه وجود دارد. همچنین علی کورانی فر نامزد اصلی اصلاح‌طلبان این شهرستان از محمدآزادبخت حمایت خود را اعلام کرده است.

الهیار ملکشاهی کاندیدای دیگر حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان و همچنین نماینده فعلی این شهرستان بوده که با تابلوی مستقل در این دوره از انتخابات حضور پیداکرده است.

حوزه انتخابیه دورود و ازنا

در این حوزه انتخابیه نیز ۱۷ کاندیدا از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده‌اند و نامزدهای شاخص این حوزه انتخابیه نیز شامل مجید کیان پور معاون عمرانی سابق استاندار لرستان، حسین گودرزی، حجت‌الاسلام ورمزیار، عباس قائد رحمت نماینده فعلی مردم در مجلس شورای اسلامی، میرزا حسین سالاروند و... هستند.

شورای همگرایی اصولگرایان استان لرستان در حوزه انتخابیه دورود و ازنا نام حسین گودرزی را در لیست حمایت خود قرار داده‌اند و وی را به‌عنوان کاندیدای اصولگرایان در این حوزه انتخابیه معرفی کرده‌اند.

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان لرستان در این حوزه انتخابیه نیز هنوز به اجماعی در رابطه با کاندیدای موردحمایت خود نرسیده‌اند.

حوزه انتخابیه پلدختر

در این حوزه انتخابیه نیز تاکنون هفت کاندیدا از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده‌اند و نامزدهای شاخص این حوزه انتخابیه نیز شامل علی کائیدی نماینده فعلی مردم در مجلس شورای اسلامی، سید حمیدرضا کاظمی، غلامرضا کوشکی، محمد شاهرخی، مصطفی چراغی و ... هستند.

این در حالی است که شورای همگرایی اصولگرایان لرستان در حوزه انتخابیه پل‌دختر از سید حمیدرضا کاظمی حمایت کرده‌اند و نام وی را در لیست کاندیداهای موردحمایت خود قرار داده‌اند.

بنابراین گزارش، شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان لرستان در حوزه انتخابیه پلدختر از مصطفی چراغی اعلام حمایت کرده‌اند و نام وی را در لیست اعلامی خود برای حمایت اصلاح‌طلبان در شهرستان پلدختر گنجانده‌اند.

کاندیدای موردحمایت جمعیت حامیان انقلاب اسلامی نیز در این حوزه انتخابیه سید حمید کاظمی است.

حوزه انتخابیه دلفان و سلسله

در این حوزه انتخابیه ۱۹ کاندیدا از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده بودند که با انصراف دو نفر از آن‌ها ازجمله حجت‌الله خدایی سوری نماینده فعلی این حوزه انتخابیه تعداد این کاندیداها به ۱۷ نفر رسیده است.

کاندیداهای شاخص این حوزه انتخابیه شامل علی رستمیان، محمدامین رضوانی، علی مرادی کاکاوندی، علی چراغیان، یدالله فلاحی، رضا رضایی در شهرستان دلفان و علی نوریان، منوچهر عبدی پور، علی باقر طاهری نیا، محمد عظیم دادگر و ... در شهرستان سلسله هستند.

بنابراین گزارش، تاکنون شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان لرستان و همچنین شورای همگرایی اصولگرایان به نتیجه نهایی برای اعلام کاندیدای موردحمایت خود در حوزه انتخابیه دلفان و سلسله نرسیده‌اند، بااین‌وجود برخی اصلاح‌طلبان این حوزه انتخابیه از علی رستمیان به‌عنوان کاندیدای موردحمایت خود در شهرستان دلفان نام‌برده‌اند و برخی اصولگرایان نیز نظر مثبتی بر روی گزینه محمدامین رضوانی در این شهرستان دارند.

همچنین در شهرستان سلسله نیز برخی اصولگرایان از علی طاهری نیا، علی نوریان، عبدالسعید حقیقی مقدم و محمد عظیم دادگر حمایت کرده‌اند.

بر اساس شنیده‌ها بزرگان شهرستان سلسله درصدد هستند تا بتوانند با متقاعد کردن کاندیداهای شهرستان خود به اجماع برسند و همچون دوره‌های هفتم و نهم بتوانند به نفع یک نفر کنار بروند.

حوزه انتخابیه الیگودرز

در این حوزه انتخابیه نیز تاکنون ۱۱ کاندیدا از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت شده‌اند و محمدناصر بابایی، سعید بهرامی فرد، محمود تسلیمی، محمدتقی توکلی، محمد خدابخشی، حجت‌الله رحمانی، سمیه شیخ انصاری، سعید عابدینی، مازیار قاسمی گودرزی، منوچهر کاظم اصلانی، داراب گنجی، هادی نجفی و ... ازجمله کاندیداهای این حوزه انتخابیه هستند.

بنابراین گزارش، شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان لرستان داراب گنجی را به‌عنوان کاندیدای موردحمایت خود در حوزه انتخابیه الیگودرز معرفی کرده‌اند.

این در حالی است که شورای همگرایی اصولگرایان لرستان هنوز به نتیجه نهایی در رابطه با معرفی کاندیدای موردحمایت خود تاکنون نرسیده‌اند.

تعامل خوبی بین گروه‌های سیاسی در استان وجود دارد

سید سعید شاهرخی رئیس ستاد انتخابات استان لرستان در این رابطه تأکید بر نقش جریان‌های سیاسی و احزاب برای برگزاری انتخاباتی پرشور و سالم اظهار داشت: محور رفتار و عملکرد همه مجریان، ناظران، احزاب و ... باید قانون باشد.

وی تصریح کرد: همچنین باید فرصت‌های برابری برای حضور همه گروه‌ها و احزاب در جریان رقابت‌های انتخاباتی ایجاد شود.

شاهرخی بابیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید فضای باز سیاسی در استان به وجود آمده است، عنوان کرد: در سال‌های اخیر شاهد بودیم شخصیت‌های سیاسی با سلایق مختلف در استان حضور پیداکرده و با امنیت کامل دیدگاه خود را بدون ایجاد اعتراض و رفتار خشن از سوی گروه مقابل بیان کردند لذا تعامل خوبی بین گروه‌های سیاسی در استان وجود دارد.

بنابراین گزارش با توجه به احتمال تایید صلاحیت و انصراف برخی کاندیداها احتمالا لیست کاندیداهای مورد حمایت برخی جریان ها و آرایش سیاسی انتخابات در استان طی روزهای باقی مانده تا انتخابات شاهد تغییراتی خواهد بود.
منبع مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • شهروند

  بدون شک اقای ملکشاهی راد بخت اول این انتخابات هستند و الحق والانصاف قدرت و نفوذ سیاسی ایشان از مابقی دوستان بالاتره.ایشان چهره ی ملی هستند نه استانی و مطمعنا شهر ما نیاز به چهره ملی و سرشناس داره.خیلی از کاندیداهای محترم باید تو تخصص خودشون که سیاست نیست به شهر کمک کنن.بی شک کاندیداهای دیگه توانمندی بالایی دارن ولی نه در سیاست.

 • سپهوند

  بله حق باشماست آقای ملکشاهی راد چهره ملی درمجلس خواهد بود

 • رها

  تو رو خدا تو چهار سال قبل چه گلی به سر خرم اباد زده که دوباره بخوایم اشتباه رو تکرار کنیم ...خرم اباد نیاز به کاندیدی که اصالت خرم ابادی نیست نداره ...فقط دکتر مهرداد ویسکرمی گزینه مناسب برا نجات شهر خرم اباد میباشند

  • شهروند

   میتونید مراجعه به سایت مجلس کنید که بدونید چه کارای مهمی انجام دادن اقای ملکشاهی راد. و اینم به عنوان یه شهروند میگم که خرم اباد تا وقتی که نماینده هاش یک بار مصرفن پیشرفت نمیکنه.چون اگه مشکل از اقای ملکشاهی راد بود ما بقی دوستان بایستی پیشرفت خاصی داشته باشن که متاسفانه اینچنین اینچنین نبود.ولی با مطالعه ی پیشرفت های نمایندگان ادوار گذشته عند الله اقای ملکشاهی راد از ما بقی دوستان هم پیشرفت بیشتری داشتن هم نفوذ بالایی. اینو توصیه میکنم حتما برید و تحقیق کنید و بازم تاکید میکنم یک نماینده چند دوره باید تکرار شه مثه بروجرد که تواناییاش نمایان شه.

  • فرهنگی

   متاسفانه شهر خرم اباد همیشه یکی از نمایندگانش که اصلا سرشناس نیست و هیچگونه سابقه مدیریتی نداره با موج سواری بر روی یک جریان خاص خیلی راحت با ارای بسیار بالا وارد مجلس میشه.دوره های قبلی شاهد این قضیه بودیم الانم دقیقا همون اتفاق داره میوفته و جالب اینجاست بعد چهار سال همه ی ما از کرده ی خودمون پشیمون میشیم و با این حال بازم یه شخص دیگه رو پیدا میکنیم که سوار بر موج مردمی میشه و باز هم انتخاب و باز هم پشیمانی... و تا زمانی که نحوه انتخاب نمایندگان ما اینچنین است خبری از پیشرفت در خرم اباد نخواهد بود.حالا بازم برید رای بدید به اقای.... وعده ی ما چهار سال دیگه همینجا اگه عمری بود... یا علی(ع)

  • نا شناس

   سلام،رای قریب به هفتاد هزاری ایشان در دوره گذشته موید عملکرد خوب ایشان در دوران نمایندگی ایشان است! آقای ویسکرمی به اجرای همان کلاسهای دینی بپردازند بیشتر مفید به فایده خواهد بود!در ضمن شما طرفداران ایشان که از ایشان یک چهره علیه السلام ساخته اید چگونه است که دیگران را تخریب میکنید! مواظب نوشتارتان باشید هر کسی را از حامیان و طرفدارانش میشناسنند،چگونه است که استاد اخلاق درس اخلاق به شما نداده اند! و ادبیاتی اینگونه سخیفانه بکار میبرید؟

 • ازاد

  کفشی که یه بار پاتو زد دوباره امتحانش نمیکنی .......ملکشاهی همون کفش تنگ برا خرم اباده

 • رضا

  حزب اعتدال و توسعه(نزدیک ترین حزب حامی دولت) و همچنین جبهه اعتدالگران بطور رسمی از سید حمید رضا کاظمی اعلام حمایت کردن.لرستان خبر با وجود اگاهی کامل از این اخبار بصورت عمدی از پوشش خبر خودداری کرده است.

 • سامان

  این سایت کاملا از ملکشاهی راد حمایت میکنه.این آقا سالها نون موتلفه رو خورده پس الان چرا پنهان شده ومیگن که اصول گرا.شما از کسب حمایت میکنید که درده 10 به بعد جداره ومردم هم خوب میدونن زیاد زور نزن برادر بااین چیز کسی اول نمیشه

  • شهروند

   دوست عزیز مشخصه که دانش سیاسی شما خیلی محدوده وگرنه موتلفه رو جدای از اصولگرایی نمیدونید.حزب موتلفه از احزاب سیاسی اصولگرایانه برادر و به امید خدا اقای ملکشاهی راد شک نکن که برنده ی این انتخاباته. اینو من نمیگم.نظرسنجی های معتبر میگن

 • خرم اباد

  این بار با انتخاب درست میتوان شهر خرم ابا را نجات داد....نه مثل دوره های قبل با رای دادن به طایفه باز جلوی پیشرفت رو.گرفت ....بیاید با انتخاب درست دیگر از یکبار مصرفی بودن کاندید در خرم اباد نجات پیدا کنیم نگذاریم با رو کاری امدن افرادصرفا بخاطر فامیلی یا انتخاب کاندیدهای سری قبل که در مجلس برای خرم اباد هیچ گونه ابروی نخریدن بلکه همیشه در مجلس سکوت رو اختیار کردن وهیچ گونه اعتراض یا موافقت با طرح های مجلس رو نداشتن باعث سرافکندی قوم لر شویم ....این مردم هستن که با فکر وانتخاب درست میتوانن سرنوشت خرم اباد رو رغم بزنن ......به امید فردای روشن برای شهر ویران زده مان ....

 • هومن

  این بارفقط شیرزن لرستان اعظم محمدی نیا

 • شیر زن لرستان

  تک رای فقط اعظم محمدی نیا

 • سامان

  شهروند عزیز چشم بسته غیب میگی هر کسی میدونه موتلفه اصول گراس بحث اعلام لیست چرا ملکشاهی الان ازیر اعلام لیست درمی ره اتفاقا بحث ماهم همینجاست .آگه زمان دولت قبل بود شکم خودش روپاره می کرد ونمیذاشت کسی جلو بیاد الان چی .البته این بنده خدا با هراسم ولیست جایگاهی میان مردم نداره وخودش رو سرکار گذاشته.

 • سینا

  مومنی مقدم، مقتدر، قانون دان، سخنگو ، مردمی، فرا طایفه ای

نظرات