باز باران باز بحران؛

ورود سامانه قدرتمند به ایران و استان لرستان، نوید آن را می داد که سال پر خیر و برکت آبی در انتظار کشاورزان است اما میزان بارش به حدی بود که جان سه نفر از اعضای یک خانواده کوهدشتی را گرفت.

به گزارش لرستان خبر، از روز سه شنبه یک سامانه بارشی پرنفوذ وارد ایران شد و استان لرستان هم در بطن مسیر و نفوذ این سامانه قرار گرفت و بارش قابل ملاحضه ای در شهرستان های استان به ثبت رسید که بین 50 تا 100 میلی متر متغیر بود.

 

میزان بارندگی در شهرستان کوهدشت به رقم 75 میلی متر رسید که برای وضعیت خشک منطقه و کم آبی های چند سال اخیر نوید دهنده بود اما با جذب نشدن این میزان بارش توسط زمین، شهرستان کوهدشت میزبان یکی از سیلاب های بزرگ دو دهه اخیر خود بود که متاسفانه به مرگ سه تن از هم استانی هایمان منجر شد.

 

رضا آریایی مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه لرستان بابیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی استان، در چهار روز گذشته هشدار وقوع سیلاب اطلاع‌رسانی شد عنوان کرد:باوجوداین میزان بارندگی زمین قابلیت جذب آن را نداشته و بارندگی به شکل روان آب و سیلاب جاری‌شده است.

 

وی افزود: بارندگی‌ها نه‌تنها در استان لرستان بلکه در استان‌های هم‌جوار نیز سبب وقوع سیلاب شده است.

 

حسین رضا مرادی مدیر کل هلال احمر لرستان در مورد جان باختن سه نفر از اهالی شهرستان کوهدشت گفت: هر سه نفر جان باخته عضو یک خانواده بوده اند شهرستان کوهدشت در اثر سیلاب جان خود را از دست دادند.

 

وی با بیان اینکه در جریان بارندگی های شدید در استان و طغیان رودخانه در مرکز شهر کوهدشت سیلاب وارد زیر زمین یک منزل مسکونی در مجاور این رودخانه شد، تصریح کرد: در پی این اتفاق سه نفر از ساکنان این خانه فوت شدند

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان افزود: متاسفانه در این حادثه یک خانم و یک آقای ۳۰ ساله و دختر هشت ساله آنها در جریان واردشدن سیلاب به این منزل مسکونی کشته شدند

 

مرادی با اشاره به اینکه بر اساس اعلام برخی این خانواده یک مهمان نیز داشته اند که هنوز موفق به یافتن جسد این شخص نشده ایم، گفت: هم اکنون کار تخلیه آب در زیرزمین این منزل برای پیدا کردن جسد فرد مذکور در حال انجام است.

 

مهندس هوشنگ بازوند با اظهار تسلیت به خانواده کشتهشدگان سیلاب کوهدشت در خصوص جزئیات این حادثه گفت: یک واحد مسکونی در خیابان ساحلی بوده و به دلیل وجود نخاله‌های ساختمانی 30 درصد آب منحرف و مقداری نیز از کانال سرریز کرده و وارد این واحد مسکونی که در زیرزمین نیز واقع بوده، شده و جان سه نفر از اعضای یک خانواده را می‌گیرد.

 

 

وی از تشکیل کمیته ویژه این موضوع به ریاست معاون عمرانی استانداری خبر داد و یادآور شد:در این سیلاب راه ارتباطی 65 روستا قطع و آب آشامیدنی 60 روستا نیز قطع شده است.

 

 

استاندار لرستان تصریح کرد: متاسفانه زیرساخت‌های برق نیز در 58 روستای شهرستان کوهدشت دچار خسارت شده است، درحال حاضر تمامی مدیران در شهرستان کوهدشت هستند تا مشکلات را به سرعت رفع کنند.

 

 

بازوند با بیان اینکه خسارت سنگینی به واحدهای مسکونی نیز وارد شده است اعلام میزان دقیق آن را به برآورد کارشناسان طی روزهای آینده دانست و ادامه داد: دو اکیپ در حال برآورد خسارت هستند. جهاد کشاورزی نیز خسارت به کشاورزان و دامداران را جداگانه برآورد خواهد کرد.

 

 

استاندار با بیان اینکه تمامی فرمانداران خسارت‌های وارده ناشی از سیلاب را برآورد خواهند کرد و در اختیار ما قرار خواهند داد، اضافه کرد: 10 میلیارد ریال در اختیار دستگاه‌های امدادرسان شهرستان کوهدشت قرار داده‌ایم.

 

 

وی بیان کرد: ستاد بحران استان نیز به شهرستان کوهدشت سفر کرده است تا از نزدیک مسایل و مشکلات را بررسی کند.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات