فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین خبر داد

سردار باقر زاده گفت: تاکنون ۴۷هزار شهید وارد کشور شدند که تنها ۸هزار شهید گمنام ماندند، اکنون هم باید ۵هزار شهید پیدا کنیم که قطعاً هویت بخشی از آن‌ها محرز می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، سردار سید محمدباقر زاده در خرمشهر اظهار داشت: پیکرهای مطهر 78شهیدی که در روز سه‌شنبه از مرز شلمچه وارد کشور شدند طی کاوش‌ها در 20روز اخیر در مناطق عملیاتی فاو، ام الرصاص، جزیره قطعه، منطقه مجنون، شرق دجله و زبیدات پیدا شدند.

وی افزود: 24تن از این شهدا در منطقه زبیدات پیدا شدند که مربوط به عملیات محرم هستند، عملیات محرم در سال 61شمسی انجام شد، این شهدا مانند شهدای کربلا که در سال 61هجری به امام حسین (ع) لبیک گفتند این شهدا نیز در سال 61شمسی لبیک گفتند و در دومین روز از ماه محرم به کشور بازگشتند.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: در مرحله نخست بر اساس بررسی‌های اولیه 20تن از شهدای عزیز شناسایی شدند که امیدواریم این شهدای گران‌قدر در طول ماه و دهه سوم محرم تشیع بشوند و به خانواده‌ها تحویل داده شود.

وی گفت: مرحله بعدی تشیع پیکرهای شهدا در پایان ماه صفر و بعد از اربعین در اقصی نقاط کشور انجام می‌شود، روز دوشنبه پیکرهای 3شهید در منطقه مرزی چم هندی یا چم سری مقابل منطقه شرهانی پیداشده که آن‌ها هم به اهواز منتقل شدند.

سردار باقر زاده بیان کرد: پیکرهای شهدا برای برگزاری آئین وداع با شهدا درشوش دانیال به این شهر منتقل می‌شوند و روز چهارشنبه برای سیر مراحل شناسایی به تهران منتقل می‌شوند.

پیش‌بینی کشف پیکرهای 5هزار شهید در قالب طرح 3ساله پیشنهادی به دولت

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار تسنیم "که چه تعداد مناطق عملیاتی تفحص نشده دیگر وجود دارد؟" اظهار داشت: مناطقی که در حال کاوش هستیم عموماً جنوب عراق است، کردستان عراق هم فعال هست، جبهه غرب ما که اصطلاحاً در عراق به آن می‌گویند جبهه واسط شامل مناطقی مثل مندلیب، کوت و از خانقین به میمک نیاز است که اکیپ‌هایی در آن مستقر شود مذاکرات برای استقرار تیم انجام‌شده است، ما درصدد هستیم که کار خود را توسعه بدهیم.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح افزود: یک طرحی با زمان‌بندی 3ساله تهیه کردیم که امیدواریم اگر دولت حمایت بکند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار بدهد ما بتوانیم باقی‌مانده شهدایی که در خاک عراق وجود دارند که حدود 5هزار شهید است را در ظرف 3سال پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: این پیش‌بینی و طرح پیشنهادی است، طرح مستلزم حمایت همه‌جانبه اعتباری، لجستیک و آمادی، هماهنگی میدانی با طرف عراقی و اقدامات فنی است، مناطقی هنوز هست برخی شهدا که به آن‌ها شهدای معسکرات می‌گویند هنوز اثری از آن‌ها نیست در حال ردیابی هستیم، برخی نشانی‌ها در عمق خاک عراق است.

ردیابی پیکرهای مطهر شهدا در قبرستان‌ها و مناطق مختلف در عمق عراق

سردار باقر زاده عنوان کرد: قریب به 8 تا 9قبرستان در عراق وجود دارد که شهدای ما در آن خاک‌سپاری شده‌اند و این بخش آشکار موضوع است، شهدایی که درجاهای مختلف به‌صورت مخفیانه دفن شدند را نیز در دستور کار خودداریم، با توجه به اینکه آمریکایی‌ها تمامی اسناد و مدارک وزارت دفاع عراق را بردند و در اختیار پنتاگون قرار دارد، بخش عمده اطلاعات انسانی جنگ نیز از عراق به آمریکا منتقل شد.

وی گفت: اگر رژیم بعث کسی از نیروهای ایرانی را اعدام کردند و درجایی به‌صورت مخفیانه خاک‌سپاری کردند هم اسناد آن اکنون در اختیار وزارت دفاع عراق نیست، از صلیب سرخ خواستیم این اسناد و مدارک را از آمریکایی‌ها بگیرند، دو مرحله تلاش‌هایی صورت گرفت ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است، تصویر ذهنی ما این است که اگر این اطلاعات به دست بیاید کمک شایانی به ردیابی پیکرهای سایر شهدا می‌کند.

رئیس کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: برخی موارد هست که افرادی درگذشته در خاک‌سپاری شهدای ما نقش داشتند، این افراد از سیستم شهرداری یا مراکز دولتی و نظامی آن‌ها خارج شدند، برخی از این‌ها بعثی بودند که از دسترس ما خارج هستند برخی هنوز هستند اما هنوز سیستم وزارت دفاع عراق به دلیل مشکلاتی که در این کشور وجود دارد مسلط بر موقعیت آن‌ها نیست که بخواهد اطلاعاتی از آن‌ها به دست آورد.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال یک‌بار در بغداد در زمان رژیم بعث عراق یک نمایشگاه نظامی برگزار شد یکی از تانک‌های ایرانی آوردند در این نمایشگاه در معرض نمایش قراردادند، در این تانک پیکر شهیدی وجود داشته است، بعداً متوجه پیکر شهید شدند و آن را در ساحل دجله در بغداد دفن کردند، ما الآن سؤال می‌کنیم که محل نمایشگاه در کجا قرار داشته است کسی اطلاعی ندارد.

کشف 203 شهید از ابتدای سال 95 تا کنون

سردار باقر زاده بیان کرد: بر اساس نقلی که شده است نخستین شهید در سوسنگرد به نام شهید حبیب شریفی به اسارت درآمده و براثر جراحات به شهادت رسیده است و وی را در یک انبار چوب تدفین کرده‌اند اکنون از مسئولان العماره سؤال می‌کنیم این انبار چوب در کجا قرار داشت اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، حق‌دارند مسئولان تغییر کردند بیش از 30سال است که از این واقعه می‌گذرد، یک ردیابی دقیقی نیاز دارد.

وی اظهار داشت: به لطف خدا گروه‌های جست‌وجو در هر عملیات تعداد قابل‌توجهی شهید کشف می‌کنند، از ابتدای سال 95 تا این لحظه 203شهید پیداشده‌اند، امیدواریم در نیمه دوم سال کار را باقوت بیشتری ادامه بدهیم، کار در گرمای بالای 50درجه جنوب عراق انجام‌شده است، وقفه‌هایی هم داشتیم به دلیل مشکلاتی که در منطقه وجود داشت ولی ما کار را باقوت دنبال می‌کنیم.

8هزار شهید گمنام از میان 47هزار شهید کشف‌شده

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح افزود: تاکنون 47هزار شهید وارد کشور شدند که تنها 8هزار شهید گمنام ماندند، اکنون هم باید 5هزار شهید پیدا کنیم که قطعاً هویت بخشی از آن‌ها محرز می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: پرونده جست‌وجوی مفقودین در خاک عراق به وزارت دفاع این کشور واگذارشده است و اکنون هماهنگی‌ها برای جست‌وجوی مفقودین با وزارت دفاع عراق انجام می‌شود.

منبع: تسنیم 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات