جاذبه های گردشگری خدادادی دست نخورده لرستان؛

طبعیت بکر و بی‌نظیر سلسله سبب شده تا این شهرستان را «بهشت لرستان» و« نگین زاگرس» بنامند وهرساله پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط استان و حتی سایر استان‌های کشور است.

به گزارش لرستان خبر، کهمان، گلهو و کاکارضا، سه منطقه زیبا و خوش آب‌وهوا در شهرستان سلسله است که از سوی سازمان میراث فرهنگی به ‌عنوان مناطق نمونه گردشگری در این شهرستان به ثبت رسیده‎ و هرساله در فصول گردشگری پذیرای بسیاری از گردشگران هستند.

سلسله نام شهرستانی در شمال استان لرستان است که به‌ واسطه آب‌وهوای خنک، طبیعت بکر و بی‌نظیر هرساله در فصول گردشگری پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط استان و حتی سایر استان‌های کشور است.

سلسله شهر خوش آب‌وهوای لرستان

مرکز این شهرستان شهر الشتر است که در فاصله 50 کیلومتری شمال خرم‎آباد و در مسیر جاده خرم‎آباد- دلفان واقع‌شده و از شهرهای حاصلخیز، سرسبز و خوش آب‎و‎هوای لرستان به شمار می‎رود.

این شهرستان از شمال با رشته‌کوه گرین، از جنوب و شرق با شهرستان خرم‎آباد و از غرب با شهرستان دلفان هم‎مرز است، قسمت اعظم سلسله دشت است و اطراف آن را کوه‎های متعلق به رشته‌کوه زاگرس فراگرفته است.

وجه‌تسمیه کاکارضا از نام «کاکه رها» یا «کاکه ردا»، یکی از بزرگان و پیروان اهل حق که در این روستا مدفون‌شده، آمده و هم‎اکنون مقبره وی زیارتگاه بسیاری از اهالی منطقه است.

از روستای کاکا رضا به سمت شرق، به طول 20 کیلومتر کرانه رودخانه کاکارضا به‌ واسطه داشتن زیبایی‎های طبیعی و جنگل‎های بلوط اطراف رودخانه و داشتن آب‎ آشامیدنی کافی به‌ عنوان یک تفرجگاه عمومی مورداستفاده قرار می‎گیرد و تمامی زمین‎های کشاورزی اطراف روستا، باغات میوه سرسبزی از قبیل سیب، گلابی، آلو و گردو هستند که زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده‎اند.

رودخانه کاکارضا به طول 90 کیلومتر از عوامل مؤثر طبیعی در این منطقه است که از دهستان قائد رحمت در 57 کیلومتری شرق خرم‌آباد سرچشمه گرفته و با مخلوط شدن با رود کهمان، رود کشکان را تشکیل می‌دهد که در انتها به رود بزرگ کرخه متصل می‌شود.

«هو» در زبان پهلوی به معنی خوب و نیکو است و «گلهو» به معنی مکان گل‌های خوب است، این منطقه در شمال شرق روستای کاکارضا و در دامنه کوه زرین مشت قرارگرفته و دارای دو سراب دائمی و یک سراب فصلی است.

آبشار گلهو در دل کوه‌های سلسله

آبشار گلهو با ارتفاع تقریباً 20 متر در دره‌ای پر از درختان زیبای بلوط، کشتزارهای صیفی و حبوبات و در نزدیکی روستای کاکارضا خودنمایی می‌کند که در دامنه کوه‌های الشتر واقع‌شده و وجود دره‌های پر آب، گیاهان، خزندگان و آبزیان کوچک در بالای آبشار بر زیبایی منطقه افزوده است.

در روبه‌روی آبشار منظره بسیار زیبایی از درختان سرو و بلوط بر پهنه زیبای دشت چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند، در طول مسیر سیاه‌چادرها و رمه‌های بزرگ عشایر بر دامنه پرسخاوت زاگرس دیده می‌شوند.

منطقه نمونه گردشگری گلهو، ییلاق عشایر روستا است که به‌ عنوان کمپینگ گردشگری عشایری توسط سازمان میراث، صنایع‎دستی و گردشگری مورداستفاده قرار می‎گیرد.

منطقه کهمان؛ نگین سبز سلسله

منطقه نمونه گردشگری کهمان را اغراق نکرده‎ایم اگر نگین سبز سلسله بنامیم، زیرا چشمه‎های پرجوش‎و‎خروش و درختان گردوی چند صدساله زیبایی و جلوه خاص و بی‎نظیری را به این منطقه بخشیده‎اند.

واژه کهمان دارای چند معنی است ولی احتمالاً از ترکیب دو واژه لکی(فارسی پهلوی) کی به معنی شاه و مان به معنی آمدن که درکل به معنی جایی است که شاهان به آنجا می‎آیند، آمده باشد.

سرچشمه ابتدایی رودخانه کهمان، چشمه تخت‏شاه و چشمه‎های اطراف آن است که پس از جاری شدن در درون دره‎ کهمان، آب چشمه سراب‎خاصو و دیگر چشمه‎ها به آن پیوسته و رودخانه کهمان را تشکیل می‎دهد.

این رودخانه زیستگاه ماهی قزل‎آلای رنگین‎کمان است، در کنار این رودخانه درختان کهن‌ سال گردو و بید رشد کرده و سایه‎ساری بهشت گونه را به وجود آورده‎اند.

عمر برخی از این درختان گردو به صدسال هم می‎رسد، در بعضی مناطق، خروش رودخانه به حدی است که عبور از آن امکان ندارد.

در ناحیه کهمان، درختان گردو، آلو، به، گلابی، زالزالک، تمشک، پسته وحشی و بلوط به‌صورت خودرو وجود دارند و زمین‎های کشاورزی زیادی در این دره به کشت انواع محصولات کشاورزی، به‌ ویژه خیار اختصاص‌یافته است.

قطر برخی درختان گردوی این دره به چندین متر می‎رسد و در حال حاضر در مالکیت افراد محلی هستند و سالیانه صدها تن گردوی موردنیاز استان و کشور را تأمین می‎کنند.

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات