نیویورک تایمز:

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان «رییس جمهور منتخب باعث خوشبینی در ایران و غرب شده است» به شرح زندگی حسن روحانی، رییس جمهور منتخب ایران پرداخت و ضمن آوردن بخش هایی از کتاب خاطرات روحانی به توافق ایران و سه کشور اروپایی در سال ۲۰۰۳ درباره برنامه هسته یی ایران پرداخت. این روزنامه در میان این گزارش سخنانی را از دیپلمات ها و مقامات پیشین اروپایی درباره روحانی نقل کرد.

این روزنامه درباره توافق ۲۰۰۳ می نویسد: روحانی کاری را انجام داد که هیچ دیپلمات ایرانی قبل و بعد از آن از عهده انجامش برنیامد.

نیویورک تایمز به نقل از استانیلاس دو لابولای، مدیر کل بازنشسته وزارت امور خارجه فرانسه که از اعضای هیات اروپایی در مذاکرات بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ بود، نوشت: روحانی نشان داد که بازیگری محوری در تشکیلات سیاسی ایران است.

به نوشته این روزنامه، خوشبینی رو به رشدی در ایران و غرب وجود دارد مبنی بر این که روحانی ۶۴ ساله آماده است گفت وگوهایی جدی درباره مساله هسته یی را از سربگیرد.

این روزنامه با اشاره به وعده های انتخاباتی روحانی درباره مسایل داخلی و خارجی، همانند دیگر رسانه های غربی به گمانه زنی درباره میزان اختیارات روحانی به عنوان رییس جمهور ایران پرداخت.

نیویورک تایمز به نقل از فردی که وی را یکی از هم قطاران نزدیک روحانی معرفی کرد نوشت: مخالفان ما که انتظار مصالحه از طرف روحانی را دارند اشتباه می کنند؛ تحریم ها و دیگر فشارها باعث نخواهد شد ما مواضع مان را تغییر دهیم.

به نوشته این روزنامه این فرد از اشاره به نامش خودداری کرد.

وی افزود: روحانی به دیالوگ و نه مونولوگ با غرب تمایل دارد. او آماده است به فصلی مشترک برسد اما فقط در صورتی که طرف دیگر آماده رسیدن به فصل مشترک باشد.

نیویورک تایمز افزود: دیپلمات هایی که با او (روحانی) در مذاکرات روبه رو شده اند مهارت و انعطاف پذیری اش را تحسین می کنند.

پل فون مالتزان، سفیر پیشین آلمان در ایران که چندین بار با روحانی دیدار کرده است، گفت: او جایگاه خوبی در سیستم قدرت ایران دارد.

او هم چنین افزود: نمی توان به راحتی او را به بازی گرفت؛ او جسور است.

آخرین باری که فون مالتزان با روحانی ملاقات کرد در یک دیدار خصوصی یوشکا فیشر، وزیر امور خارجه پیشین آلمان بود. مالتزان با یادآوری آن روز می گوید: ما همگی شام خوردیم. روحانی درباره گلاسگو صحبت کرد که در سال های ۱۹۹۰ در آن جا تحصیل کرده است. او لطیفه می گفت. او فردی با صراحت و بدون شک یک معامله گر است.

در پایان این گزارش نیویورک تامیز به نقل از فردی که او را هم قطار روحانی معرفی کرد، افزود: اشتباه ما این بود که برای اروپایی ها خیلی اعتبار قائل شدیم اما آن ها مدام پای تلفن با آمریکایی ها حرف می زدند.

وی افزود: آن چه اکنون مهم است این است که پیروزی روحانی پنجره جدید از فرصت را برای غرب گشوده است. فکر می کنم آن ها باید از این لحظه استفاده کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات