رییس جمهور پرکار، رییس جمهور مردمی، رییس جمهور ساده زیست و… ؛ همه این ها به جای خود، اما گاهی حاشیه ها آن قدر پررنگ شدند که بعضاً این ویژگی ها را تحت الشعاع خود قرار دادند.

کمتر از یک هفته دیگر به پایان دولت احمدی نژاد مانده است، اما با این حال هیچ کس نمی تواند تضمین کند که در این یک هفته اتفاق خاصی نیافتد و دولت با یک اقدام جنجالی دیگر خبرساز نشود.

بی تردید این هم از دولت احمدی نژاد بر می آید که کماکان گوش ها را تیز نگاه دارد و چشم ها را منتظر که مبادا" خبر تازه ای در راه باشد" و مردم، از نمایندگان مجلس گرفته تا کاسب و بازاری و کارمند و دلالان ارز از آن بی خبر بمانند.

دولتی که علاوه بر پرکاری و تلاش قابل توجه، قطعا یکی از ویژگی هایش را نیز باید" حاشیه سازی" دانست. حاشیه هایی که بخشی از آن ها تا مدت ها از حافظه تاریخی مردم ایران پاک نخواهد شد و سال های سال دهان به دهان خواهند گشت.

این ویژگی البته مختص دولت احمدی نژاد نیست. هنوز هستند کسانی که سال های" تعدیل اقتصادی" دولت سازندگی را به یاد دارند. طرحی که با ایجاد تورم گسترده در برخی اقلام مصرفی و خوراکی مردم، اعتراض مردم را برانگیخت و منجر به اعتراضات مشهد و اسلامشهر شد و سرانجام نیز با دستور صریح مقام معظم رهبری متوقف شد.

در این زمینه، اما جاده صاف کن حاشیه سازی های دولتی را باید دولت اصلاحات دانست. دولتی که به تعبیر خود خاتمی هر ۹ روز یک بحران را تجربه کرد و امروز پس از گذشت سالیانی از آن روزها معلوم شده است که همه آن بحران ها در حقیقت" هر نه روز یک حاشیه" خودساخته بود که چه بسا ویران کننده تر و مخرب تر از دولت احمدی نژاد اتفاق می افتاد.

لوایح دوقلو، جنجال قتل های زنجیره ای، کوی دانشگاه همه و همه از مواردی بود که در دولت خاتمی اتفاق افتاد با این فرق که حاشیه های دولت احمدی نژاد اگر حداقل سال ها بعد مایه خنده مردم را فراهم آورد، حاشیه های دولت اصلاحات هنوز هم بعد از سال ها برای آن ها که دیده اند یادآور فضای رعب و وحشت و استرس است.

مردم سال ۸۴ نیز مثل این روزها، هر صبح هنگام رفتن به محل کسب وکار، با نگرانی دم دکه روزنامه فروشی ها توقف می کردند و تیتر روزنامه ها را نگاهی گذرا می انداختند تا مبادا" خبر تازه ای در راه باشد" و آن ها بی خبر مانده باشند. و همین طور بود که احمدی نژاد بلافاصله پس از انتخابش نامه ای نوشت و تلویحا از رییس دولت هشتم خواست به همکارانش بگوید کم کم" غلاف" کنند.

و امروز که همکاران رییس جمهور منتخب از احمدی نژاد همین را می خواهند، ای کاش همه این حاشیه سازی ها و عاقبتش را با خود مرور کرده باشند.

آنچه در پی می آید مرور پنج جنجال تاریخی هشت سال زمام داری احمدی نژاد است که پیش از او سابقه نداشت و شاید تا سال ها بعد نیز نتوان مشابهش را یافت.

۱. " هاله نور" ؛ چراغ اولی که احمدی نژاد روشن کرد

هاله نور معروف احمدی نژاد را شاید بتوان از نخستین حاشیه سازی های وی دانست.

حدود سه ماه از ریاست جمهوری احمدی نژاد می گذرد. چند روزی است که رییس جمهور جوان ایران از اولین سفرش به سازمان ملل متحد در آمریکا برگشته است. او سفری به شهر قم می کند تا با روحانیون و مراجع این شهر دیداری داشته باشد و گزارشی از سفر خود را به آنان ارائه کند.

رئیس جمهور به دفتر آیت الله جوادی آملی می رود، اما سخنان او نزد وی برای ماه ها جنجال ساز می شود.

رییس جمهور در این دیدار خطاب به آیت الله جوادی آملی می گوید" من روز آخری که سخنرانی کردم، تقریبا همه سران بودند. یکی از همان جمع به من گفت: « وقتی تو شروع کردی « بسم ا. . » و « اللهم» را گفتی، من دیدم یک نوری آمد، تو را احاطه کرد و تو رفتی در یک حصن و حصاری… تا آخر» ؛… فضا یک دفعه عوض شد و همه حدود بیست وهفت، هشت دقیقه تمام، این سران مژه نزدند. این که می گم مژه نزدند، غلو نمی کنم. اغراق نیست، چون نگاه می کردم، همه سران مبهوت مانده بودند. انگار یک دستی همه آنان را گرفته بود، آنجا نشانده بود… "

پاسخ آیت الله به این سخنان احمدی نژاد، شنیدنی است. وی در این جلسه خطاب به احمدی نژاد می گوید: " حتی فریب دادن حیوان هم در اسلام مذموم است، چه برسد به فریب دادن انسان ها. "

ماجرای هاله نور و حاشیه های پیرامونش، آن قدر دامنه دار شد که چهار سال بعد به مناظرات انتخاباتی نیز کشیده شد. جالب آنکه علی رغم اینکه از این جلسه فیلمبرداری شده بود و فیلم آن نیز در دسترس عموم بود، احمدی نژاد هر بار قاطع تر از قبل آن را تکذیب می کرد. کار به آنجا رسید که غلامحسین الهام، که خود نیز در جلسه حضور داشت، اعلام کرد که چنین چیزی نشنیده و هاله نور و مسائلی شبیه به این ساختگی و حقه تصویری است.

اما دفتر آیت الله جوادی آملی، در بحبوحه رقابت انتخاباتی سال ۸۸ صحت را تایید کرد.

۲. معاون اولی مشایی؛ حکم رهبری؛ اعتراض و برکناری وزرا و…

نخستین روزهای انتخاب دوباره احمدی نژاد برای ریاست جمهوری دهم است. هیئت دولت به خراسان رضوی سفر کرده است که محمود احمدی نژاد اسفندیار رحیم مشایی را برای هفته های پایانی عمر دولت نهم به عنوان معاون اول خود تعیین می کند.

از قول مشایی ماجرا را این گونه روایت کرده اند: " من در بیرون جلسه داشتم یکی از آقایان را که قرار بود مسئولیتی بگیرد و به قول خودمان یه کم ناز می کرد توجیه می کردم که این کار، کار مهم و خوبی است، شما بپذیر. اومدم تو دیدم مرا نگاه کردند و خندیدند و تبریک گفتند. گفتم چی شد؟ گفتند آقای احمدی نژاد در جلسه اعلام کرد شما معاون اول هستید. "

وی تاکید می کند که" احمدی نژاد پیش تر موضوع را به من گفته بود" .

این انتخاب با مخالفت های فراوانی در طیف مخالفان و حتی برخی از حامیان احمدی نژاد روبرو شد. کم کم شایعه مخالفت رهبر انقلاب با این انتصاب نیز دهان به دهان می گشت و همین امر، دامنه مخالفت ها را گسترده تر کرد.

روز سی ام تیر ماه بود که مجتبی رحماندوست که آن زمان مشاور رئیس جمهور بود ابلاغ نامه رهبری برای عزل مشایی به رئیس جمهور را تأیید کرد. و همین تایید کافی بود که موضوع نامه مقام معظم رهبری به احمدی نژاد برای لغو معاون اولی مشایی جدی تر شود.

احمدی نژاد همین روز در جمع خبرنگاران برکناری یا استعفای مشایی را رد کرد. وی اشاره کرد که مشایی پیش تر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی بوده است و معاون اول که « دستیار رئیس جمهور» است نسبت به ریاست سازمان میراث فرهنگی اختیارات کم تری دارد.

یک روز بعد محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس از دستور معظم له برای برکناری مشایی خبر داد. آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید، تصدی معاون اولی وی را نامشروع اعلام کرد. آیت الله خاتمی نماینده مجلس خبرگان و امام جمعه تهران نیز برکناری مشایی را آزمون ولایتمداری احمدی نژاد خواند.

با این حال احمدی نژاد و مشایی در روزهای بعد بر تصمیم خود پافشاری کردند. پس از خودداری احمدی نژاد از اجرای دستور رهبری، روز یک مرداد اعتراضاتی در جلسه هیئت دولت نیز ایجاد شد و پس از آنکه احمدی نژاد اداره جلسه را به مشایی سپرد، وزرا در اقدامی هماهنگ جلسه دولت را ترک کردند. دو تن از وزرایی که گفته می شد جلسه را ترک کرده اند، چندی بعد برکنار شدند.

مصطفی رحماندوست که در آن روزها سمت مشاورت رییس جمهور را بر عهده داشت، ماجرا را این گونه روایت می کند:

" صبح چهارشنبه جلسه هیئت دولت به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد. قرار بود نیمه دوم جلسه با ریاست معاون اول برگزار شود. مشایی هم که در جلسه اول در جای معاون اول نشسته بود منتظر ریاست بخش دوم جلسه بود. آقای اژه ای وزیر اطلاعات در پایان جلسه اول اعلام کردند من خبر دارم که این نامه صادر شده و این فرد نباید معاون اول باشد.

در همین حین در فاصله بین دو جلسه هیئت دولت، اکثر اعضای کابینه با هم در جلسه ای سرپایی تصمیم گرفتند که باید جلسه دولت را ترک کنند. مشایی در آن ساعت در دفتر معاون اول رئیس جمهور نشسته بود که این دفتر نزدیکترین مکان به دفتر جلسات هیئت دولت است. برخی افراد به وی خبر رساندند که در جلسه دوم شرکت نکن که اگر بیایی ممکن است برخی جلسه را ترک کنند و در آن روز جلسه تشکیل نشد. "

سرانجام در روز جمعه ۲ مرداد ۱۳۸۸ دفتر حفظ و نشر آثار علی خامنه ای، متن دستور رهبر ایران خطاب به احمدی نژاد در مورد لزوم برکناری رحیم مشایی از سمت معاونت اول رئیس جمهور را منتشر کرد. این نامه تاریخ ۲۷ تیرماه را دارد و شش روز پیش از انتشار به احمدی نژاد ابلاغ شده بود. این در حالی است که احمدی نژاد در ۳۰ تیر، یعنی سه روز پس از صدور دستور خامنه ای، گفته بود که مشایی در سمت معاون اول رئیس جمهور به خدمات خود ادامه می دهد. ساعاتی بعد از اعلام رسمی این دستور، مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس جمهور از قول مشایی گفت که او مطیع امر رهبر است و خود را معاون اول رئیس جمهور نمی داند.

مشایی همان روز استعفا داد و فردای آن روز احمدی نژاد در نامه ای" با استناد به اصل ۵۳ قانون اساسی" ، انتصاب مشایی را لغو کرد.

۳. خانه نشینی یازده روزه و…

۲۸ فرودین سال ۹۰ است که خبر می رسد حیدر مصلحی وزیر اطلاعات استعفا داده است. استعفایی که مورد موافقت احمدی نژاد قرار گرفته است.

در محافل سیاسی کشور این گونه شایع شده است که استعفای وزیر اطلاعات ایران با فشار احمدی نژاد صورت گرفته و او مجبور به کناره گیری شده است.

این استعفا و موافقت رئیس جمهور با آن رسما مورد مخالفت رهبر معظم انقلاب قرار می گیردو معظم له با حکم حکومتی، وزیر اطلاعات را در مقام خود ابقا می کند. خبر مخالفت مقام معظم رهبری با برکناری مصلحی در اقدامی بی سابقه از سوی خبرگزاری رسمی دولت یک « سناریو» علیه دولت محمود احمدی نژاد توصیف می شود و سرانجام با ۱۴ ساعت تاخیر حاضر می شود که خبر را روی خط بفرستد.

مدیران ایرنا در توجیه دلیل تاخیرشان در تایید خبر مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با استعفای حیدر مصلحی" بررسی کامل صحت وسقم" این خبر را عنوان می کنند.

برخی شنیده ها حاکی از آن است که در پی عزل یکی از معاونان وزارت اطلاعات از سوی مصلحی، محمود احمدی نژاد با این تصمیم وزیر خود مخالفت کرده و خواستار ابقای معاون وی شده است و پافشاری مصلحی بر عزل وی در نهایت منجر به" عزل" خود وزیر شده است.

هویت معاون مذکور زمانی آشکار می شود که روزنامه ایران خبر می دهد: " حسین عبداللهی" یکی از معاونان وزارت اطلاعات و رئیس ستاد این وزارتخانه از سمت خود کنار گذاشته شده است.

گفته می شود وی از طرفداران پروپاقرص مشایی است. روزنامه ایران اما تاکید می کند که عبداللهی" از نیروهای باتجربه و دیرپای وزارت اطلاعات" و" یکی از طرفداران تفکر انقلابی و ارزشی رئیس جمهوری" است. برخی گزارش ها حاکی از آن است که قرار بوده پروژه ای با محوریت حمایت از مشایی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی در این وزارتخانه شکل بگیرد.

آنچه از مجموع اخبار آن روزها برمی آید، احمدی نژاد می کوشد تا به هر طریق ممکن نظر رهبری را تغییر دهد، اما حکم حکومتی رهبری صادر می شود و مصلحی به وزارتخانه اطلاعات باز می گردد.

مجموعه این اتفاق ها غیبت احمدی نژاد از جلسات هیئت دولت و تعطیلی تمامی فعالیت ها و برنامه هایش برای ۱۱ روز را درپی دارد.

آیت الله یزدی از جمله افرادی است که در جریان ۱۱ روز خانه نشینی به دیدار محمود احمدی نژاد رفته است.

وی دیدار" خاص" خود با محمود احمدی نژاد را این گونه توصیف می کند:

" برای رئیس جمهور توضیح دادم که سیستم حاکمیت ولایت فقیه این است که وقتی ولی امر حرفی را زد باید خواند و عمل کرد. … آقای دکتر من واقعاً نگران هستم. شما خدمات زیادی به این کشور داشته اید و پرتلاش بوده و هستید، نگرانم که ختم این پرونده با رودررویی و درگیری با رهبری ختم شود. این واقعا شایسته نیست و حیف خدمات شماست.

در اواخر صحبت هایمان بود که من گفتم: « خدا میداند که من آمده ام برای رضای خدا مشکلی حل شود و هیچ قصد و غرضی ندارم شما به من جواب بده. نگران هستم. » دائماً این عبارت را تکرار کردم.

ایشان نهایتاً گفتند: « شما نگران نباشید. من خودم با آقا صحبت میکنم و موضوع را حل میکنیم. » گفتم: « چگونه حل میکنی؟ » گفت: " نهایتا منتهی میشود به اینکه آقای مصلحی استعفا میکند و نفر دیگری می آید و بالاخره به شکلی کنار می آییم" من واقعاً مایوس شده بودم از این صحبت ها. زیرا می دیدم به جایی نمی رسد. خداحافظی کردم و ایشان هم خیلی احترام گذاشتند. احساس کردم که هیچ تغییری در او ایجاد نشده است.

خانه نشینی یازده روزه احمدی نژاد، ضربه سنگینی به جایگاه او در نزد هوادارانش وارد کرد و جایگاه سیاسی او به حدی متزلزل شد که حتی زمزمه هایی مبنی بر طرح عدم کفایت سیاسی وی نیز در مجلس مطرح شد.

۴. " بگم، بگم" + فیلم در جلسه استیضاح

بهمن ماه سال ۹۱ به نیمه رسیده است و جلسه علنی مجلس با دستور کار استیضاح شیخ الاسلام وزیر کار در جریان است. نمایندگان مجلس البته به خود شیخ الاسلام انتقادی ندارند و به خاطر انتصاب مرتضوی از سوی وی – و البته به دستور و پافشاری احمدی نژاد – دست به این کار زده اند.

احمدی نژاد با چهره ای برافروخته در ردیف جلوی مجلس نشسته است و ناظر روند استیضاح است. نوبت به سخنان وی که می رسد، جنجالی بزرگ رقم می خورد. رئیس جمهور ایران در یک جلسه علنی مجلس، یک نوار تصویری پخش می کند که فاضل لاریجانی، برادر کوچک رئیس مجلس، در دفتر سعید مرتضوی از او درخواست امتیازات و رانت های ویژه اقتصادی می کند و بدین ترتیب اتهامات بی سابقه ای را متوجه برادران لاریجانی می نماید.

این اقدام احمدی نژاد با واکنش شدید لاریجانی روبه رو می شود و رییس مجلس در سخنان تندی، احمدی نژاد را متهم به طرح ریزی یک اقدام مافیایی علیه رییس قوه مقننه می کند.

وی همچنین افشا می کند که احمدی نژاد صبح همان روز از طریق معاون پارلمانی خود، لاریجانی را تهدید کرده که چنانچه استیضاح در دستور کار قرار بگیرد، وی فیلم مهمی را در مجلس پخش می کند.

لاریجانی دفاع از خود را با حملات بی سابقه ای به احمدی نژاد این گونه به پایان می برد: " اگر من مثل شما، جلسه ای که اخوی شما آقای داود احمدی نژاد با من داشت و مطالب زیادی نسبت به اطرافیان شما و جریان انحرافی مطرح کرد، از ارتباط با منافقین، فساد مالی، ارتباط با خارج، من فیلم می گرفتم و امروز اینجا پخش می کردم برای تان خوب بود؟ اتفاقاً خوب شد شما که مرتب می گویید، بگم بگم در کشور راه انداختید، امروز این فیلم را پخش کردید که مردم شخصیت شما را بهتر بشناسند. "

در پایان سخنان علی لاریجانی، محمود احمدی نژاد بار دیگر تقاضای زمان برای پاسخگویی می کند. اما علی لاریجانی به او اجازه نمی دهد و رئیس جمهور در اعتراض مجلس را ترک می کند.

فضای سیاسی کشور در روزهای بعد به شدت در شوک این اتفاق قرار می گیرد.

چند روز بعد رهبر معظم انقلاب در سخنانی، با انتقاد صریح از عملکرد احمدی نژاد، اقدام وی را خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف اخلاق می خوانند.

آیت الله خامنه ای در ادامه، دفاع رییس مجلس از خود را نیز" قدری زیاده روی" توصیف می کنند.

در پی این هشدار رهبر معظم انقلاب، رییس مجلس در نامه ای صراحتا از مقام معظم رهبری و مردم" عذرخواهی" می کند.

احمدی نژاد نیز چند روز بعد در نامه ای خطاب به رهبری از" ارادتش به رهبری" سخن می گوید.

۵. مشایی یعنی احمدی نژاد و احمدی نژاد یعنی مشایی

آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری است. از ماه ها قبل شایعه شده است که مشایی قرار است در انتخابات ثبت نام کند. اما عقربه های ساعت لحظه به لحظه به پایان زمان ثبت نام نزدیک می شود و هنوز خبری نیست.

۱۵ دقیقه بیش تر به ساعت ۱۸ نمانده است که دو چهره خبرساز انتخابات این دوره، با هم و از دو سوی مخالف وارد ستاد انتخابات کشور می شوند تا ثبت نام کنند. هاشمی رفسنجانی پا به ستاد انتخابات می گذارد و تنها چند ثانیه بعد مشایی نیز در حالی که احمدی نژاد نیز وی را همراهی می کند، در میان بهت و حیرت خبرنگاران داخلی و خارجی به ساختمان وزارت کشور قدم می گذارد.

، پشت تریبون مخصوص کاندیداهای ریاست جمهوری رفت، در کنار رحیم مشایی ایستاد و بعد در قامت یک حامی تمام عیار از کاندیدای مورد حمایتش

ابتدا همه فکر می کنند که احمدی نژاد برای بازدید از روند ثبت نام ها و بازدید از ستاد انتخابات کشور به میدان فاطمی آمده است، اما احمدی نژاد به این همراهی بسنده نمی کند و پس از بلندکردن دست رحیم مشایی در مقابل دوربین ها با حمایت صریح از کاندیداتوری مشایی، تاکید می کند که" احمدی نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی نژاد. "

وی در واکنش به انتقاد حاضران که معتقدند رییس جمهور نباید له یا علیه کاندیدای خاص در انتخابات موضع گیری کند، پاسخی می دهد که بی شک تنها از خود احمدی نژاد بر می آید: " امروز بعد از ۸ سال مرخصی گرفته ام"

احمدی نژاد این را هم اضافه می کند که ۱۴ هزار صلوات و ۳ روز روزه نذر کرده است تا بتواند امروز به وزارت کشور بیاید.

همراهی این چنینی یک رئیس جمهور با یک نامزدهای انتخاباتی در تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه است.

کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگویی با خبرگزاری تسنیم تاکید می کند که این کار احمدی نژاد" عنوان مجرمانه" دارد و شورای نگهبان موضوع را به قوه قضاییه ارجاع داده است. نمایندگان مجلس نیز اقدام احمدی نژاد را مجرمانه می دانند و حتی سخن از بررسی عدم کفایت رییس جمهور به میان می آید.

چند روز بعد، شورای نگهبان در اقدامی قابل پیش بینی صلاحیت مشایی را احراز نمی کند و بدین ترتیب، پرونده همه" زنده باد بهارها" و پرچم گردانی ها بسته می شود.

اما آیا قطار حاشیه سازی های این دولت به ایستگاه پایانی رسیده است؟ یک هفته بیشتر به پایان دوران احمدی نژاد نمانده است، ولی پاسخ این سوال را هیچ کس جز خود وی نمی داند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات