هشدار رسانه های اصولگرا درباره تقلای افراطیون برای یارگیری از فراکسیون اکثریت و ایجاد فراکسیون دولتی، نقشه صاحبان پروژه را عوض کرد.

به گزارش افکارنیوز ، برخی نمایندگان اصلاح طلب با کمک طیف متبوع خود در خارج از مجلس در تلاش بودند با ایجاد انشقاق در فراکسیون رهروان ولایت که دارای حدود ۲۰۰ عضو است، فراکسیونی دولتی را تحت عنوان فراکسیون اعتدال دست و پا کنند. شاکله این جریان همان طیفی هستند که در دولت قبلی مدعی عنوان «منتقد دولت» بودند

اما اکنون درصدد جا انداختن رسم وکیل الدوله گی هستند. برآورد آنها این بود که بتوانند فراکسیونی بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر دست و پا کنند اما با این حال براساس آخرین خبرها اجرای این پروژه تغییر شکل داده است.

به این معنا که قرار شده به خاطر حساسیت هایی که راه اندازی آشکار فراکسیون حامی دولت در مجلس ایجاد می کند و موجب انسجام بیشتر در فراکسیون «رهروان» و «اصولگرا» می شود و از طرف دیگر نمایندگان یاد شده از چشم مردم می افتند، فراکسیون مذکور حالت حلقه مخفی را به خود بگیرد و به شیوه «چراغ خاموش، موتور روشن» روشن حرکت کند و در واقع یارگیری ها انجام شود اما اعلام علنی نگردد.

در این باره روح الله بیگی نماینده مردم میاندوآب (عضو فراکسیون رهروان) به فارس گفت فراکسیون موسوم به اعتدال به طور غیررسمی تشکیل شده و اولین جلسه آن در یک مراسم افطاری در ماه رمضان بوده است.


اما همزمان رمضانعلی سبحانی فر که از حامیان تشکیل فراکسیون مذکور بود، به تسنیم گفت، تشکیل فراکسیون اعتدال فعلاً متوقف شد.

وی گفت: در حال حاضر اسامی کسانی که خواستار تشکیل این فراکسیون بودند، در اختیار بنده است، اما پیگیری ها برای تشکیل فراکسیون مذکور فعلاً متوقف شده است.

وی افزود: این تصمیم خود متقاضیان بود که تشکیل فراکسیون اعتدال موقتاً متوقف شود.
کاظم روحانی رئیس فراکسیون رهروان و از حامیان دولت نیز در گفت وگو با مشرق اعلام کرد «طبق صحبتی که با دکتر روحانی شده بود، وی گفته بود که ما با تشکیل فراکسیونی به نام فراکسیون دولت موافق نیستیم و ۲ فراکسیونی که وجود دارند کار خود را انجام می دهند. »

در همین حال قدرت علیخانی نماینده اصلاح طلب مجلس هشتم و مشاور هاشمی به «آریا» گفت: تشکیل فراکسیون اعتدال به زیان دولت است و اگر تشکیل شود میان دو قوه اختلاف ایجاد می شود. نباید اینگونه به مسائل دامن زد و اختلافات گذشته را تکرار کرد. قوای مقننه و مجریه باید با صمیمیت و تعامل با هم کار کنند.

این نماینده مجلس هشتم در پاسخ به این سؤال که آیا فراکسیون اعتدال به نفع سه وزیر باقی مانده روحانی است، تأکید کرد: بنده معتقدم تشکیل فراکسیون اعتدال به زیان سه وزیر تمام می شود و تأثیر منفی خواهد داشت.

علیخانی گفت: من بعید می دانم کسانی که به دنبال تشکیل فراکسیون اعتدال در مجلس هستند دوست و دلسوز دولت باشند. فراکسیون رهروان ولایت اکثریت مجلس است در واقع باید پذیرفت در کل اصلاح طلبان مجلس ۷ یا ۸ نفر بیشتر نیستند اما از آنجایی که برخی به دنبال خودشیرینی هستند می گویند باید چنین فراکسیونی راه اندازی کنیم در حالی که این کار آنها اگر انجام شود به زیان دولت تمام می شود.

همچنین داریوش قنبری دیگر نماینده اصلاح طلب مجلس هشتم به آریا گفت: باید توجه داشت که تشکیل فراکسیون اعتدال نباید باعث فروپاشی فراکسیونی شود که الان با محوریت آقای لاریجانی مشغول فعالیت است و اکثریت مجلس را در اختیار دارند.

وی اظهار داشت: فعالیت فراکسیون اعتدال در چارچوب فراکسیون رهروان ولایت بهتر خواهد بود زیرا فروپاشی رهروان ولایت می تواند موجب قدرت گرفتن افراطی ها و تندروهای طیف راست در مجلس شود و برخی از رهروانی ها نیز به آن سمت بروند.

یادآور می شود برخی لابی های ناسالم، آلوده و مخفیانه در مجلس موجب رأی آوردن ناپلئونی برخی وزرای متهم به تخلفات بزرگ اقتصادی و سیاسی - از جمله نقش آفرینی در فتنه ۸۸- شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات