یت الله محمد مؤمن، عضو فقهای شورای نگهبان و نماینده مردم قم در مجلس خبرگان رهبری درباره فعالیت های علمی و مبارزاتی مرحوم آیت الله سید حسن طاهری خرم آبادی خاطراتی را منتشر کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، در این نوشتار خاطراتی می خوانیم:

مرحوم آیت الله آقای سید حسن طاهری خرم آبادی از علمای بزرگوار حوزه ی مبارکه علمیه قم و عضو جامعه مدرسین حوزه و عضو مجلس خبرگان رهبری بودند. از الطاف خدواند به بنده این بود که از زمانی که مرحوم آیت الله طاهری به قم مشرف شدند شاید در سال ۱۳۳۰ با ایشان آشنایی پیدا کردم. از همان ابتدای طلبگی در درس های مقدماتی در یکی از حجره های صحن مقدس شرکت می­ کردیم.

در بعضی از درس­ ها هم بنده با ایشان استاد واحدی داشتیم. رفاقت و نزدیکی ما با هم از آن زمان تا هنگام درگذشت ایشان ادامه یافت. آقای طاهری رحمت الله علیه بعد از این که دروس سطح را گذراندند در درس خارج فقه و اصول شرکت کردند. آن زمان مرحوم آیت الله بروجردی در قم بودند و درس مرحوم امام خمینی هم برقرار بود. مهم ترین و شلوغ ترین درسی که بعد از درس آیت الله بروجردی در قم وجود داشت، درس حضرت امام رحمه الله بود.

عالم وفادار انقلاب


بعد از فوت آیت الله بروجردی رژیم طاغوت حملاتی را به دستور آمریکا و این ابرجنایت کارها علیه دین اسلام و مقدسات مذهبی آغاز کرد. حضرت امام رحمه الله و آقایان مراجع دیگر مقابل شاه قیام کردند. طلاب و مدرسین دیگر هم به تبع در این مبارزات شرکت داشتند.

مرحوم آیت الله طاهری هم که جزء فضلا و در زمره ی مدرسین ممتاز حوزه بودند از همان سال ۱۳۴۲ در منبرها و سخنرانی هایی که در شهرهای مختلف داشتند مردم را به وظایف خودشان در مقابل خلاف کاری ها و جنایات رژیم طاغوت راهنمایی می کردند. حضرت آیت الله طاهری از این زمان به بعد مبارزات علیه رژیم را به گونه های مختلف پیگیری کردند.

امام رحمه الله که به نجف تبعید شدند، نوارهای سخنرانی­ های شان به ایران آورده می­ شد و بعد در کل کشور پخش می­ گردید. مرحوم آقای طاهری خرم آبادی جزء علمایی بود که در این نوع کارها نقش بسزا و فعالی داشت. پیام­ ها و سخنرانی­ های امام رحمه الله به شکل ویژه ای از سوی جامعه ی مدرسین قم پیگیری می شد.

جامعه ی مدرسین حوزه به مناسبت­ های مختلف اطلاعیه­ های متعددی علیه رژیم طاغوت صادر می کرد. این اطلاعیه ها با امضای تعداد زیادی از مدرسین حوزه ی قم منتشر می شد. مرحوم آیت الله طاهری یکی از امضاکنندگان و گردانندگان این نوع کارهای مبارزاتی بودند. البته این فعالیت ها قسمتی از حضور آقای طاهری در مبارزات علیه رژیم طاغوت بود.

مخالفت علنی علما با رژیم طاغوت باعث شد تا عده ی زیادی از آن ها تبعید شوند. از قم ۲۵ نفر تبعید شدند و از شهرستان های دیگر هم عده ای تبعید شدند. مثلاً رهبر معظم انقلاب که ساکن مشهد بودند تبعید شدند و آقای هاشمی رفسنجانی از تهران هم جزء تبعیدی­ ها و زندانی­ ها بود. این علما با هم در ارتباط بودند و در کارهایشان با هم هماهنگی می کردند. مرحوم آیت الله طاهری هم جزء این گروه بودند. فعالیت های انقلابی ایشان تا زمانی که مرحوم حضرت امام رحمه الله بنا بود از پاریس برگردند ادامه پیدا کرد.

در زمانی که بختیار زمام کارها را بدست گرفت و تلاش می کرد تا امام رحمه الله به ایران بازنگردند، جامعه ی مدرسین به تهران آمدند. ما در مدرسه ی علوی جمع شده بودیم. همه ی آقایان در یک جلسه حضور داشتند. شخصیت هایی مثل مرحوم آیت الله مشکینی، مرحوم آیت الله منتظری، مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی و… این بزرگان همه جزء مبارزین بودند. به خاطر تأخیر بازگشت امام رحمه الله از همان جا با ایشان در پاریس تماس گرفته شد. امام رحمه الله فرمودند که شما کاری نداشته باشید و در همین دسته­ جاتی که تهرانی­ ها دارند شرکت کنید. ظاهراً اواخر ماه صفر بود. مرحوم آیت الله طاهری هم در دسته­ جات شرکت می کردند.


نماینده امام در چندین عرصه


کمی بعد بنده به اتفاق آیت الله مطهری، آیت الله بهشتی، آیت الله مهدوی کنی، آیت الله طالقانی و آیت الله خامنه ای به همراه جمعی دیگر در مسجد دانشگاه تهران متحصن شدیم. دانشجوها در این حرکت با ما همراهی و همکاری می کردند. مردم هم با ما اعلام همبستگی می کردند. روز چهارم تحصن بود که گفتند بختیار فرار کرده است. ما از همان جا تصمیم گرفتیم که در روز ۱۲ بهمن که بنا بود حضرت امام رحمه الله تشریف بیاورند فرودگاه، علمای قم و تهران و برخی شهرستان­ های دیگر سخنرانی های کوتاه ده پانزده دقیقه ای برای حمایت از امام رحمه الله ایراد کنند.

بعد از پیروزی انقلاب ما به قم برگشتیم. حضرت امام رحمه الله همچنان نهضت را رهبری می کردند و علما و مدرسین هم در نابودی رژیم طاغوت و تأسیس حکومت اسلامی به دست حضرت امام رحمه الله با ایشان همراهی کردند. حضرت آیت الله طاهری هم مثل دیگر مدرسین شایسته در این کارها شرکت داشتند. انقلاب پی ریزی شد و شورای انقلاب تأسیس شد. قانون اساسی تدوین شد. مجلس شورای اسلامی تأسیس شد و در تمام این امور حضرت آیت الله طاهری خرم آبادی شرکت داشت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، طبعاً آیت الله طاهری هم رسالت همراهی با نظام را داشتند و هم وظیفه ی پیگیری بحث­ های آموزشی طلاب را. ایشان مدرس متینی برای حوزه بودند و همواره امور نظام و انقلاب و حکومت اسلامی را تقویت می­ کردند. امام خمینی رحمه الله آقای طاهری را به عنوان نماینده ی خودشان در پاکستان منصوب نمودند. آقای طاهری ظاهراً یک سال به عنوان نماینده ی ایشان و سرپرست امور حجاج ایرانی قبول مسئولیت نمودند و بعد به عنوان نماینده ی امام رحمه الله در سپاه پاسداران انتخاب شدند و باز از طرف ایشان برای انجام امور طلاب پاکستان و منتقل کردن مسائل دینی به مردم پاکستان به عنوان نماینده انتخاب شدند. ایشان تا زمان حیات امام رحمه الله به این فعالیت ادامه دادند.

بازوی علمی شورای نگهبان


بعد از فوت حضرت امام رحمه الله آقای طاهری از طرف رهبر معظم انقلاب به عنوان امام جمعه ی موقت تهران و همچنین به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شدند. بنده سال های متوالی با ایشان در جلسات شورای نگهبان همکاری می کردیم. ایشان یک فقیه وارسته و عضو برجسته ی شورا بودند. در زمانی هم که ایشان امام جمعه ی موقت تهران بودند خدمت رهبر معظم انقلاب رفتند و برنامه هایی را برای سامان پیدا کردن نماز جمعه ارائه دادند که رهبری هم تأیید نمودند.

در سال هایی که ایشان جزء فقهای شورای نگهبان بودند یک عارضه­ ای برای یکی از رگ­ های گردن­شان پیش آمد که منجر به کسالت ایشان شد. این کسالت بیش از ده سال طول کشید. به همین دلیل به رهبری عرضه داشتند که چنین کسالتی دارند و انجام امور محوله برایشان مشکل است. به همین دلیل ایشان از امامت جمعه ی تهران و عضویت در شورای نگهبان کنار گذاشته شدند. البته کار دیگری از طرف رهبری به عهده ی ایشان گذاشته شد و آن پیگیری مجمع مشورتی فقهی در قم برای شورای نگهبان بود. این مجمع تأسیس شد و تا همین اواخر هم ریاست آن با ایشان بود. در این مجمع که عده ای از علما در آن حضور پیدا می کنند، مسائل فقهی مطرح می شود و شرکت کنندگان آموزش های لازم برای انجام وظایف فقهای شورای نگهبان را دریافت می کنند.

از جمله ویژگی­ های آقای طاهری می توان به دقت نظر، اتقان و پیگیری مرتب راجع به مسائل علوم دینی اشاره کرد. ایشان بسیار علاقه داشتند که هم خود بیاموزند و هم به دیگران تعلیم و تدریس کنند. از کارهای بسیار ارزشمند مرحوم آیت الله طاهری بعد از پیروزی انقلاب این بود که مؤسسه­ ای در قم بنا نهادند به نام مؤسسه ی بقیة الله. طلابی که هفت یا هشت سال در حوزه آموزش دیده و داوطلب تحصیل در این مؤسسه هستند، به شرط برخورداری از سجایای اخلاقی و دینی می توانند در امتحان ورود به این مؤسسه شرکت کنند و در صورت قبولی، مشغول به تحصیل در این مؤسسه شوند. در این آموزش ها استادیاران قوی و برجسته ای حضور پیدا می کنند و سطح علمی این آموزش ها بالا است. این مؤسسه بیش از ۱۴ سال است که تاکنون فعالیت داشته و ثمرات پرباری داشته است.

تعدادی از فضلای همین مؤسسه جزء افرادی بودند که در آزمون تعیین صلاحیت علمی داوطلبان مجلس خبرگان شرکت کردند و قبول شدند و در انتخابات رأی آوردند و هم اکنون عضو مجلس خبرگان رهبری هستند. این کار بزرگی بود که مرحوم آیت الله طاهری موفق به انجام آن شدند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات