هاشمی رفسنجانی در دیدار رئیس مجلس ترکیه با اشاره به تحولات اخیر در کشورهای اسلامی منطقه، گفت: عقلای کشورها نباید بگذارند تندروها، مخصوصاً از نوع سلفی با بهانه های دینی برای زندگی عادی مردم مشکل درست کنند.

به گزارش افکارنیوز ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار آقای جمیل چیچک، رئیس مجلس ترکیه با اشاره به اهمیت حسن همکاری سیاسی کشورهای همسایه در توسعه اقتصادی و مسائل فرهنگی و اجتماعی، گفت: در همه تحولات سیاسی، آینده کشورها از آن مردم است و دولت ها باید زمینه ها را برای همکاری ملت ها فراهم نمایند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر سوابق کهن روابط دو کشور و تأثیر همکاری های ایران و ترکیه برای پایداری ثبات و آرامش در منطقه، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تاکنون، همکاری با ترکیه همیشه از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی بوده است.

ایشان با یادآوری نمونه هایی از مذاکرات و همکاری های دو کشور در زمان مرحوم دمیرل و تورگوت اوزال فقید گفت: با حاکمیت حزب اسلامی اعتدال و توسعه، ایران و ترکیه می توانستند در دنیا و جهان اسلام بهترین روابط را داشته باشند که اگرچه از این ظرفیت به طور کامل استفاده نشد، اما حاکمیت تفکر و شرایط فعلی بهترین فرصت برای جبران گذشته و ترسیم همکاری بهتر در آینده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر تأثیر اعتماد سیاسی ایران و ترکیه به هم بر کشورهای منطقه و جهان اسلام گفت: با انفجار اطلاعاتی که در دنیا برای رشد آگاهی مردم اتفاق افتاد، ملت ها براساس منافع خویش، عملکرد دولت ها را تجزیه و تحلیل می کنند و سوابق مشترک فرهنگی بین ایران و ترکیه نشان می دهد که مردم هر دو کشور خواستار تعمیق این روابط می باشند.

ایشان با یادآوری اتفاقاتی که در افغانستان، پاکستان، عراق، مصر، تونس، سوریه، یمن، بحرین و دیگر مناطق اسلامی جهان می افتد، گفت: جای تأسف است که این تندروی ها به عنوان صدای اسلام در دنیا منتشر می شود، در حالی که اسلام دین برادری، برابری و احترام به عقاید و حقوق دیگران است.

آقای جمیل چیچک نیز در این دیدار با توصیف آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان «شخصیتی برجسته در دنیا جهان اسلام و ترکیه» گفت: برای هر سیاستمداری یک ضرورت حکومتی است که از تجربیات جناب عالی در جهت تعمیق روابط کشور متبوع خود با ایران استفاده نماید.

رئیس مجلس ترکیه با تشکر از نقش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بسط روابط دو کشور گفت: اگرچه این همکاری ها فراز و فرود داشته، اما علاقمندیم که در شرایط جدید، روابط خود را با جمهوری اسلامی گسترش دهیم.

وی با ابراز نگرانی از عملکرد گروه های افراطی در مخدوش کردن روابط دولت ها و ملت ها و با اشاره به تحولات سیاسی کشورهای اسلامی منطقه گفت: زمستان سیاسی بسیاری از کشورها را فرا گرفته و گروه های افراطی نمی گذارند آفتاب اعتدال برای بهار عربی در آسمان اراده سیاسی دولت ها بتابد.

آقای چیچک بر اراده مسئولان کشور ترکیه در گسترش روابط ایران تأکید کرد و گفت: امیدواریم دیدار و مذاکرات وزرای خارجه و رؤسای دو کشور در نیویورک، فصل تازه ای برای حسن همکاری دو کشور باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات