سردار دهقان:

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی هرگز مذاکره به عنوان طرف ضعیف را نمی پذیرد، خاطرنشان کرد: ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاکره است.

به گزارش افکارنیوز ، سردار سرتیپ پاسدار" حسین دهقان" روز یکشنبه در باره چگونگی عمل به" نرمش قهرمانانه" در ارتباطات بین المللی گفت: مقام معظم رهبری قبلا نیز در خصوص سیاست خارجی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت را مطرح کردند که شاید سیاست نرمش قهرمانانه تعبیری از همان سه اصل باشد.

وی با بیان اینکه، این اصول بر روابط و مناسبات خارجی جمهوری اسلامی ایران حاکم است، ادامه خواهد داشت و تغییری نخواهد کرد، افزود: معنی سیاست نرمش قهرمانانه اینست که اصول، منافع و اهداف ملی ایران ثابت است و ما راهبردهای خودمان را نیز ثابت و غیرقابل تغییر می دانیم اما هر کسی در تاکتیک مانور می کند تا منافعش را ماکزیموم کند. ایران با پشتوانه عظیم مردمی و با توجه به توانمندی های اقتصادی و دفاعی اش می تواند در عرصه جهانی بازیگری مؤثری داشته باشد که یکی از جنبه های این بازیگری مساله مذاکرات است.

دهقان خاطرنشان کرد: یکی از اصول ثابت ایران اینست که بر سر میز مذاکره نباید به عنوان طرف ضعیف تلقی بشویم. ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاکره است و هیچ پیش شرط و تهدیدی را نخواهد پذیرفت و از طرف مقابل هیچ ترسی و واهمه ای به خود راه نخواهد داد.

وی گفت: نظام سلطه دلسوز نظام ما و منافع ایران نیست بلکه به دنبال منافع خودش است. سیاست نرمش قهرمانانه به این معنی است که طرف مقابل باید بپذیرد که در شرایط برابر، بدون تحمیل هر موضوعی به ما و بدون تعدی به حقوق رسمی شناخته شده برای هر نظام سیاسی در قانون بین الملل بر سر میز مذاکره بنشیند. اگر این شرایط فراهم باشد، ما مشکلی با مذاکرات نخواهیم داشت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در باره احتمال تفاوت دیدگاه نیروهای مسلح خصوصا سپاه پاسداران درباره سیاست نرمش قهرمانانه با نظر دستگاه دیپلماسی، تصریح کرد: سیاستی که مقام معظم رهبری اعلام می کنند، برای همه جهات و ارکان نظام لازم الاجرا است و نظام با عزم و اراده راسخ سیاست های رهبری را دنبال خواهد کرد و مقام معظم رهبری نیز نظارت می کنند، اگر کاستی وجود داشته باشد، تذکر خواهند داد و با کسی مماشات نخواهند کرد.

آمریکا توان جنگیدن ندارد

سردار سرتیپ دهقان در باره راهبرد آمریکایی ها برای گذاشتن دو گزینه جنگ و دیپلماسی روی میز خاطرنشان کرد: تحولات بیست سال گذشته منطقه و جهان و مداخلات نظامی آمریکا اولاً این درس را به نظامیان، سیاسیون و متحدان واشنگتن داده که هزینه جنگ بیشتر از منفعتی آن است، ثانیاً تصمیم به وارد شدن در جنگ آسان است ولی خروج پیروزمندانه از آن تضمین شده نیست.

وی گفت: سیاسیون آمریکا اراده ای برای جنگ در خارج از مرزها ندارند و توانی نیز برای جنگیدن، به این معنا که منطقه ای را اشغال کنند و نظامی سیاسی را ساقط کنند، ندارند ؛ ولی شلیک موشکی از زمین یا هوا به سوی منطقه ای قدرت و توانمندی نظامی محسوب نمی شود بلکه مهم اینست که بتواند اراده خود را بر اراده منطقه مورد هدف تحمیل کند و اراده اش، اراده غالب باشد.

وی افزود: این نکته نباید فراموش شود که اسرائیلی ها همیشه به دنبال این بودند که آمریکائی ها را به اقدامی علیه ایران تحریک کنند؛ ولی آمریکائی ها تاکنون نشان داده اند که آنقدر هم کم عقل نیستند و اوضاع را تجزیه و تحلیل می کنند ؛ لذا باید بپذیریم که لابی صهیوینستی همیشه آمریکا را علیه ایران تحریک می کند. تهدید" گزینه جنگ روی میز است" نیز چیز جدیدی نیست و از زمان جنگ تحمیلی تاکنون به بهانه های مختلف مطرح شده است.

سردار دهقان تاکید کرد: آنچه که آقای روحانی در این باره فرمودند و مورد تأیید نظام نیز است، اینست که نمی توان با زبان زور و تهدید با کسی مذاکره کرد. نکته مهم اینست که مذاکرات باید در فضای برابر، بدون تهدید و با احترام متقابل برگزار شود و اراده طرفی بر طرف دیگری تحمیل نشود و عبارت امروزی هر مذاکره ای باید جریان بُرد – بُرد را با خودش همراه داشته باشد. از نظر ما تهدید کردن و دعوت کردن به مذاکره قابل قبول نیست.

دوران مذاکره برای مذاکره پایان یافته است

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش بینی می کنید که آقای روحانی با اوباما دیدار کند، بیان کرد: آقای روحانی گفتند که در دنیای دیپلماسی همه چیز ممکن است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در باره میزان احتمال انجام چنین دیداری گفت: ابتدا آمریکائی ها تکذیب کردند ولی الان می گویند که ما آمادگی داریم. نکته مهم اینست که دوران مذاکره برای مذاکره پایان یافته است و مهم اینست که یک نشست خروجی داشته باشد و پس از نشست بتوان اقدامی را آغاز کرد.

موضوع استفاده نظامی از انرژی هسته ای در ایران مطرح نیست

سردار سرتیپ دهقان در باره اتهام طرف های غربی مبنی بر امکان انحراف ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز، خاطرنشان کرد: امکان انحراف ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز خود بهانه ای در دست آمریکائی ها است که از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی این مساله را دنبال می کنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بارها اعلام فرمودند که ما از لحاظ شرعی نمی توانیم به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته ای باشیم و فرمایشات رهبری برای همه ارگان ها تکلیف شرعی است و نمی توانند از فرمایشات ایشان تخطی کنند.

وی تاکید کرد: همه دستگاه های امنیتی آمریکا نیز گزارشی را منتشر کردند که هیچ علامتی دالّ بر انحراف ایران از برنامه هسته ایش به سمت استفاده نظامی وجود ندارد و آژانس نیز این مساله را به صورتی دیگر اعلام می کند و می گوید که براهینی اثبات نشده است. وقتی چیزی به نام استفاده نظامی از انرژی هسته ای در ایران وجود ندارد، چرا باید طرف های غربی تصور کنند که چنین چیزی وجود دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در باره دستاوردهای جدید این وزارتخانه در خصوص موشک و ماهواره چیست، گفت: فعالیت ها و تحقیقات چند جانبه وزارت دفاع مبتنی بر تحلیل دقیق، نگاه راهبردی و افق زمانی بلندمدت است که ما با توجه به تحولات امنیتی محیطی و تهدیدات متصور برای منافع ملی و براساس سیاست بازدارندگی و دفاع همه جانبه تجهیزات مورد نیاز و مؤثر را تولید می کنیم به عبارت دیگر تجهیزات و تسلیحات نوینی را تولید کنیم که برای نیروهای مسلح ما برتری سازی کند و به سمت بازدارندگی مؤثر پیش برویم. ما در صنایع هوائی توانسته ایم که انواع هواپیماهای هدایت پذیر از راه دور را مانند هواپیماهای شناسائی، رهگیری و جنگی تولید کنیم و تلاش می کنیم که مداومت پروازی، سقف پروازی و سرعت این هواپیما را افزایش بدهیم. بالگردها را نیز طراحی و تولید می کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات