برای شرکت در مراسم پروتکل تحویل موقت نیروگاه اتمی بوشهر در محل نیروگاه علی اکبر صالحی به مقصد بوشهر حرکت کرد.

به گزارش افکارنیوز ، این مراسم بعد از ظهر امروز (دوشنبه) با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، رئیس شرکت پیمانکار روسی نیروگاه، وزیر نیرو و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام می شود.

نیروگاه بوشهر در هفته های گذشته توانسته است با قدرت بیش از ۹۰۰ مگاوات به طور مستمر به شبکه سراسری برق متصل باشد و پس از طی این مرحله و فقدان هرگونه اشکال فنی نیروگاه آماده ی تحلیل موقت به پیمانکار ایرانی شده است.

به گزارش ایسنا، ایران همواره اعلام کرده است راه اندازی و بهره برداری ایمن نیروگاه در اولویتش قرار دارد. تحویل موقت نیروگاه به پیمانکار ایرانی به مدت سه سال انجام می شود و در این مدت تمام امور و فعالیت نیروگاه تحت مدیریت پیمانکار ایرانی قرار دارد و پیمانکار روس بر بخش های آموزشی و نظارت حضور دارد. پس از آن نیز فعالیت نیروگاه به طور کامل در اختیار پیمانکار ایرانی قرار می گیرد. سوخت نیروگاه بوشهر به مدت ۱۰ سال توسط روسیه تامین خواهد شد.

گفتنی است در بیش از ۳ دهه گذشته اکبر اعتماد، رضا امراللهی و رضا آقازاده، رئیسان پیشین سازمان انرژی اتمی تلاش داشتند تا نیروگاه اتمی بوشهر را به سرانجام برسانند اما مشکلات پیش رو چنین امکانی را فراهم نکرد. به نظر می آید علی اکبر صالحی، که برای بار دوم ریاست سازمان انرژی اتمی را به عهده گرفته است کلید نیروگاه بوشهر را خواهد چرخاند.

۳۷ سال است از شروع ساخت نیروگاه بوشهر می گذرد، این نیروگاه در زمان رژیم پهلوی توسط یک شرکت آلمانی در ۱۹۷۴ (۱۳۵۲) شروع به ساخت کرد و روند ساخت آن ادامه داشت تا این که با انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی این روند با اختلال و توقف مواجه شد. پس از آن ایران با روسیه برای تکمیل نیروگاه توافق کرد و شرکت روس اتم از ۱۹۹۵ کار ساخت این نیروگاه را با تکنولوژی روسی و تبدیل تکنولوژی غربی به شرقی ادامه داد. تکمیل نیروگاه بوشهر قرار بود در سال ۲۰۰۱ به اتمام برسد اما این روند تا ۲۰۱۱ به دلایل فنی و مالی و سیاسی تاخیر افتاد. اولین محموله ی سوخت نیروگاه بوشهر به وزن ۸۲ کیلوگرم در آذر و دی ماه ۱۳۸۶ و طی ۸ مرحله وارد ایران شد. همچنین محموله ی دیگری برای تامین سوخت نیروگاه در سال دوم نیز به ایران وارد شده است.

بر اساس این گزارش، در شهریور ۱۳۹۰ سوخت گذاری نیروگاه انجام و عملیات آماده سازی برای بهره برداری مقدماتی آغاز شد و در نهایت در شهریور ۱۳۹۰ برای اولین بار نیروگاه به شبکه ی سراسری برق کشور متصل شد. از آن زمان تاکنون نیروگاه در مراحل تست و آزمایش قرار دارد. شایان ذکر است پس از بهره برداری مقدماتی نیروگاه به خاطر مسائل فنی و نیز برخی خرابکاری ها (ویروس اکستاکس نت) از مدار خارج شده است و برای یک بار سوخت نیروگاه به طور کامل از قلب راکتور خارج و پس از شستشوی قلب مجددا بارگذاری شد. خوشبختانه ایران توانست با کنترل و مدیریت خرابکاری های خارجی نیروگاه را به سلامت به مقصد برساند.

به گزارش ایسنا، از شهریور ۱۳۹۰ با بحرانی شدن قلب راکتور بوشهر در عمل نیروگاه فعال شده است و ایران اولین نیروگاه اتمی خود را در اختیار گرفت که اولین نیروگاه اتمی نیز در خاورمیانه و منطقه محسوب می شود.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران و روسیه همواره اعلام کردندآماده ی همکاری های بعدی برای ساخت نیروگاههای اتمی در ایران هستند. مقامات ایران اعلام کردند که نیروگاه بوشهر امکان مجهز شدن به ۴ راکتور با قدرت هزار مگاوات را دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات