سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ گفت: پرونده دانشگاه ایرانیان توسط دادستان دیوان محاسبات به دادستان عمومی انقلاب تهران ارجاع شده است.

به گزارش افکارنیوز ، مصطفی افضلی فرد اظهار کرد: در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ موضوع پرونده دانشگاه ایرانیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت، البته پرونده توسط دادستان محاسبات به دادستان عمومی انقلاب تهران ارجاع شده است.

این عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ تصریح کرد: با توجه به مکاتبه ای که با رییس مجلس انجام شده این موضوع به کمیسیون های آموزش و تحقیقات و اصل ۹۰ ارجاع شد تا به این موضوع رسیدگی کرده و نتایج بررسی خود را برای تکمیل پرونده به دادستان عمومی انقلاب تهران اعلام کنند.

وی خاطر نشان کرد: این موضوع براساس ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی از مصادیق هزینه کرد در غیر امور معین بوده و قابلیت پیگیری دارد.

افضلی فرد در ادامه اظهار کرد: همچنین در جلسه این کمیسیون موضوع ارزیابی عملکرد دولت و قانون الزام دولت به حمایت از اتباع آسیب دیده خارج از کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه براساس این قانون که ماده واحده آن در سال ۸۹ به تایید شورای نگهبان رسیده است، نیازمند این بوده با همکاری دستگاه های داخلی و مراجع بین المللی نسبت به این موضوع رسیدگی شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ تصریح کرد: برخی از ایرانیان خارج از کشور که شامل تجار و دانشجویان نیز می شود ممکن است به خاطر ارتکاب جرایمی در زندان های خارج از کشور به سر ببرند که این مسئله از طرف به ویژه آمریکا به شدت صورت گرفته است، لذا نیازمند است این موضوع از طرف وزارت امور خارجه مورد پیگیری قرار گیرد.

وی افزود: براساس تبصره دو ماده واحده قانون مذکور آیین نامه اجرایی این قانون ظرف سه ماه به تصویب هیات وزیران رسیده است اما اکنون بیش از ۱۹ ماه از زمان تصویب آن می گذرد و در تاریخ ۱۶ بهمن ماه سال ۹۰به وزارت امور خارجه ابلاغ شده ولی متاسفانه با گذشت ۱۹ ماه پس از ابلاغ مسوولان آن را اجرایی نکردند و این مسئله موجب شده اتباع ایرانی خارج از کشور به لحاظ مالی و حقوقی آسیب ببینند.

افضلی فرد خاطر نشان کرد: کمیسیون اصل ۹۰ در بررسی این موضوع به این نتیجه رسیده که تعلل و قصور دولت در آیین نامه اجرایی و حتی اجرای آن پس از ابلاغ محرز بوده و مسوولان سفارتخانه های وزارت امورخارجه در خارج از کشور می بایست در این زمینه به زندان ها سرکشی کرده و از وضعیت اتباع ایرانی اطلاع حاصل می کردند که متاسفانه سهل انگاری داشتند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ اظهار کرد: گزارش رسیدگی به قانون مذکور امروز به هیات رییسه مجلس داده می شود تا با اولویت در دستور کار قرار داده و در جلسه علنی مجلس قرائت شود.

وی در بخش دیگری این گفت وگو اظهار کرد: کمیسیون اصل ۹۰ در مورد ضرورت برگزاری جلسات کارگروه های دولت نیز بررسی لازم را انجام داده و براساس آن معاونت نظارت مجلس گزارشی ارائه کرده که این جلسات ناقص برگزار شده و یا به طور کامل برگزار نشده است.

افضلی فرد تصریح کرد: در ضرورت برگزاری جلسات کارگروه های دولت مقرر شد مکاتبه ای با رییس جمهور انجام شود تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم عضو ناظر در این کارگروه ها هستند، بتوانند گزارش جامعی ارائه کنند چرا که برگزاری این جلسات می تواند بخشی از مشکلات و معضلات جامعه را حل و فصل کند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در پایان اظهار کرد: همچنین آقایان مصطفی افضلی فرد و داود محمدی از طرف کمیسیون اصل ۹۰ برای عضویت در کارگروه تسهیل و تسریع در صدور مجوز از دستگاه های اجرایی مشخص شدند تا به مجلس معرفی شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات