سرپرست سازمان فضایی ایران از تعیین تکلیف اعزام انسان به فضا در یک کمیته منتخب خبر داد و آخرین وضعیت پرتاب ماهواره تدبیر را تشریح کرد.

به گزارش افکارنیوز ، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و سرپرست سازمان فضایی ایران با اشاره به مسئولیت خود در سازمان فضایی ایران گفت: جلسات متعددی درباره سازمان فضایی ایران تشکیل شد، اما در یک مورد به جمع بندی رسیدیم.

وی افزود: کمیته عالی رتبه ای در خصوص سازمان فضایی ایران فعالیت می کند که در این کمیته حمید فاضلی جانشین بنده در سازمان فضایی ایران، مهندس شفتی رئیس قبلی سازمان فضایی، بازرگان رئیس قبلی سازمان صنایع دفاع ایران، سردار فرحی رئیس سازمان هوافضای وزارت دفاع، انتظاری مسئول بخش ماهواره ای وزارت ارتباطات و دکتر امید، حضور دارند و در حال انجام کار هستند تا مشخص کنند که بهترین نحوه سازماندهی سازمان فضایی ایران چگونه است.

مشاور رئیس جمهور تصریح کرد: این کمیته عالی تاکنون در یک زمینه به نتیجه رسیده و مقرر شده که ماهواره مخابراتی بخشی از ماموریت وزیر ارتباطات باشد و اگر این موضوع از وزارت ارتباطات جدا باشد، وزیر ارتباطات نمی تواند به وظایف خود پاسخگو باشد لذا کمیته به این نتیجه رسید که پرتاب ماهواره مخابراتی باید توسط وزیر ارتباطات دنبال شود.

ترکان خاطرنشان کرد: درباره اینکه ماهواره سنجش از راه دور باید به چه سازمانی محول شود، هنوز در حال تصمیم گیری هستیم چرا که دستگاه های زیادی مصرف کننده ماهواره های سنجش از راه دور هستند، مثلا به دنبال این هستیم که مشخص کنیم، ماهواره ای که موجود زنده و کپسول زیستی به فضا پرتاب می کند، وظیفه کیست؟

وی اظهار داشت: ماموریت ارسال انسان به فضا در برنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اما باید بررسی شود که این ماموریت ها به عهده وزارت علوم است یا وزارتخانه های دفاع و ارتباطات باید آن را پیگیری کنند، بنابراین در حال تعیین این موضوع هستیم.

سرپرست سازمان فضایی ایران گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران دانشمندان بزرگی در عرصه فضایی دارد که آن ها نظراتی درباره ساختار این سازمان هستند و ما در حال جمع آوری این نظرات هستیم و سپس نظر نهایی را به آقای رئیس جمهور منتقل می کنیم تا وی تصمیم بگیرد.

ترکان تاکید کرد: فعلا این تصمیم گرفته شده که جدا کردن ماموریت ماهواره مخابراتی از وزارت ارتباطات مخل ماموریت وزیر ارتباطات خواهد بود، و لی جمع بندی نهایی به عمل نیامده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرتاب ماهواره تحقیقاتی تدبیر، گفت: برنامه های سازمان فضایی ایران قطع نظر از اینکه در نظام اداری کشور در کدام ساختار دولتی قرار بگیرد، در حال پیگیری است لذا برنامه های فضایی و علمی جمهوری اسلامی ایران قابل توقف نیست و دانشمندان کشورمان پروژه ها را انجام می دهند بر همین اساس، پرتاب ماهواره تحقیقاتی" تدبیر" تا پایان سال جاری در حال پیگیری است و انشاالله انجام خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات