معاون اول رییس جمهور کشورمان با اشاره به اشتراکات فراوان میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه گفت: اراده و عزمی جدی در میان مسئولان و مقامات ایران برای توسعه و گسترش سطح روابط با کشور دوست و همسایه ترکیه وجود دارد.

به گزارش افکارنیوز ، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار «جمیل چیچک» رییس مجلس ملی ترکیه، با بیان اینکه" روابط تجاری و اقتصادی تهران - آنکارا نسبت به ظرفیت های موجود در دو کشور، اندک است" ، تصریح کرد: ایران و ترکیه می توانند در تمامی زمینه های اقتصادی همچون نفت، گاز، برق و سرمایه گذاری مشترک در بخش های مختلف، روابط اقتصادی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

وی همچنین با تاکید بر لزوم افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور افزود: انتقال گاز ایران به اروپا از طریق ترکیه زمینه افزایش همکاری دو کشور را فراهم می کند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های بانکی میان دو کشور گفت: این امر می تواند موجب تسهیل نقل و انتقالات ارزی و گسترش همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه شود.

جهانگیری با اشاره به اثرگذاری دیدگاه های رییس مجلس ترکیه در سیاست های این کشور، ابراز امیدواری کرد که سفر جمیل چیچک به ایران سرفصل جدیدی در روابط تجاری دو کشور را به دنبال داشته باشد.

رییس مجلس ترکیه نیز در این ملاقات با بیان اینکه" اراده قاطعانه ای برای توسعه روابط میان مسئولان دو کشور وجود دارد" ، سفر خود به جمهوری اسلامی ایران را موفقیت آمیز ارزیابی کرد و گفت: در این سفر ملاقات ها و دیدارهای مفید و موثری با مقامات ایرانی داشتم که امیدوارم زمینه گسترش روابط تجاری را فراهم کند.

جمیل چیچک با بیان اینکه" ایران و ترکیه دو کشور مهم و تاثیر گذار در منطقه هستند" ، روابط اقتصادی دو کشور را دارای اهمیت فراوانی دانست و بر لزوم گسترش سطح این روابط متناسب با ظرفیت های موجود در دو کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه" اراده قطعی حکومت ترکیه توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران است" ، بر ضرورت توسعه و تعمیق هرچه بیشتر مناسبات در تمامی زمینه ها تاکید کرد و خواستار تعیین نمایندگان ویژه از سوی دو کشور برای انجام هماهنگی های لازم در جهت گسترش مناسبات و روابط دو کشور شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات