دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: اگر اتفاق سال ۱۳۵۹ تکرار شود، قطعاً از کشورمان در مقابل هر تجاوزی با تمام قدرت دفاع می کنیم ولی آرزو نمی کنیم که جنگی برای ایران تحمیل شود، چراکه جنگ ها منابع انسانی و اقتصادی کشورها را از بین می برند.

به گزارش افکارنیوز ، سردار سرلشکر پاسدار صفوی در گفت وگویی به تشریح برخی حقایق دفاع مقدس پرداخت و گفت: ما واقعاً خواستار جنگ نیستیم ولی برای دفاع همیشه آماده ایم. برای اینکه جنگی رخ ندهد ما همواره باید در مرحله دفاعی و آمادگی به سر ببریم تا هیچ متجاوزی تصور تجاوز به ایران را نداشته باشد. پیام نیروهای مسلح ما در عین اقتدار، آمادگی دفاعی و بازدارندگی مؤثر است.

تصور نمی کنم دشمنان بخواهند جنگی نظامی علیه ما سامان دهند


وی درباره پیامدها و بازتاب های این پیام افزود: آمریکایی ها و صهیونیست ها که دشمنان بزرگ ما هستند، ماهیت این پیام را خوب فهمیده اند. تجربه عراق و افغانستان برای آنها خیلی گران تمام شد و البته ایران غیر از عراق و افغانستان است. ملت ایران، ملتی شجاع و متمدن با یک رهبری حکیم و خردمند است. همچنین آمریکایی ها در عراق و افغانستان از نظر من واقعاً شکست راهبردی خورده اند. صهیونیست ها هم که در جنگ ۳۳ روزه علیه حزب الله لبنان و ۲۲ روزه علیه غزه موفق نشدند، چگونه می توانند با یک ملت بزرگ مثل ایران وارد جنگ شوند؟ تصور نمی کنم دشمنان ما بخواهند جنگی نظامی علیه ما سامان دهند و ضعف های خودشان را خوب می دانند. جمهوری اسلامی ایران بدنبال صلحی مبتنی بر عدالت و امنیت پایدار است.

آغاز کننده هیچ جنگی نخواهیم بود


صفوی اضافه کرد: ملت ایران و جمهوری اسلامی یک قدرت منطقه ای است و می داند که ضعف های دشمنان چیست. با همه اینها ما به دنبال صلح و امنیت پایدار هستیم؛ البته صلح مبتنی بر عدالت. ما آغاز کننده هیچ جنگی نخواهیم بود. استراتژی ما جنگی و تهاجمی نیست بلکه استراتژی ما دفاعی و بازدارندگی مؤثر است. ما به دنبال صلح و آرامش مبتنی بر عدالت در منطقه هستیم و از جنگ هم بیزاریم. جنگ خسارات زیادی به ملت ها می زند.

وی با اشاره به جنگ افروزی ایالات متحده گفت: آمریکایی ها جنگ افروز هستند و با شعار صلح طلبانه این کار را می کنند و اصلاً سیاست آمریکایی ها و حتی صهیونیست ها هم همین است و جنگ را بر ملت های اسلامی تحمیل می کنند. آنها جنگ طلبند. ملت، دولت و رهبری ایران به دنبال صلح در مقیاس منطقه ای و جهانی هستند.

دفاع مقدس را در سه کلمه مظلومیت، مقاومت و پیروزی خلاصه می کنم


دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در ادامه با بیان اینکه" هشت سال دفاع مقدس را در سه کلمه مظلومیت، مقاومت و پیروزی خلاصه می کنم" ، افزود: واقعا ملت ما مظلوم واقع شد. مردم خرمهشر، خوزستان مظلوم واقع شدند و مجاهدت های بسیاری کردند. ما انقلاب کردیم و می خواستیم ملتمان روی آسایش را ببیند و کشورمان پیشرفت کند که جنگ ظالمانه ای را صدامیان با حمایت آمریکا، شوروی و کشورهای منطقه که هر کدام اهدافی برای خودشان داشتند بر علیه ما آغاز کردند. امام بزرگوار ما حدود دو میلیون نیروی داوطلب بسیجی را به جبهه ها اعزام کرد، نیروهای مقتدر ارتش و سپاه ما هشت سال مقاومت کردند و ملت ما در پشت جبهه ها ایستادگی کردند و ما یک پیروزی بزرگی که در طول تاریخ ایران و منطقه بی نظیر و منحصر بفرد بود را بدست آوریم که بی سابقه است.

وی ادامه داد: همین قدر که ما دفع تجاوز کردیم و سرزمین مان را حفظ کردیم، دشمن را بیرون رانیدم و به حقوق خودمان رسیدیم، پیروز شده ایم. از این جهت پیروز شدیم که دشمن را از کشورمان بیرون کردیم، صلابت ملت و نظام اسلامیمان را به دنیا ثابت کردیم، از قرارداد ۱۹۷۵ که صدام جنگ را به آن خاطر شروع کرد هیچ چیز کاسته نشد و هم اکنون دولت فعلی عراق هم آن را قبول دارد. البته صهیونیست ها از این جنگ خوشحال بودند چون منابع ایران، عراق و کویت به نفع آنها در این چند جنگ از بین رفت.

امیدواریم دولت جدید بتواند بر فشاری که به زندگی ما می آید، فائق آید


صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحریم ها علیه ایران گفت: دشمنان ما با این تحریم ها یک جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کردند و ما امیدواریم که ملت ما همانطور که در هشت سال جنگ نظامی پیروز شد در این جنگ اقتصادی هم بتواند با بی اثر کردن تحریم ها پیروز شود. امیدواریم که دولت جدید ما، جناب آقای دکتر روحانی و دولتمردان عزیز ما هم بتوانند با تدابیر لازم در مسایل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از این بحران تحریم ها و فشارهایی که به زندگی ما می آید، فائق آیند و به یاری خداوند متعال و عنایت امام زمان (عج) مثل جنگ نظامی از این جنگ اقتصادی هم با پیروزی خارج شویم.

نیروهای مسلح از دولت برآمده از ملتشان دفاع می کنند


دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به چشم انداز ۲۰ ساله کشور و جایگاه دفاعی که در ۱۴۰۴ باید به آن برسد گفت: نیروهای مسلح تضمین کننده امنیت ملی ایران هستند. به لطف خداوند متعال ما در وضعیت دفاعی و امنیتی هم اکنون مشکلی نداریم بلکه نیروهای مسلح ما تضمین کننده امنیت ملی ما هستند و هم اکنون دولتمردان ما هستند که باید مشکلات اقتصادی و سیاسی مردم را حل کنند. امنیت بستری است برای پیشرفت های اقتصادی و سیاسی و نیروهای مسلح تضمین کننده امنیت ملی ایران هستند. ما به دولت جدید بسیار امیدواریم چون هم پشتوانه مردم و هم اعتماد رهبری را دارد و نیروهای مسلح از دولت برآمده از ملتشان دفاع می کنند و البته از قوه مقننه و قضاییه. وظیفه نیروهای مسلح حفظ نظام جمهوری اسلامی و اقتدار آن است و سایر دستگاهها نیز در سایه امنیت می توانند به وظایف خودشان عمل کنند. دشمنان بایستی شاهد اقتدار و قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران باشند.

گفت وگو با دشمنان باید از موضع برابر و در موازنه مثبت قدرت باشد


صفوی در توصیه ای به دولتمردان جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: اقتدار ملی از دورن کشورها شروع می شود و اگر بخواهیم با خارجی ها هرگونه مذاکره ای انجام دهیم آنها باید اقتدار ملی و قدرت ملی ما را در عرصه های مختلف شاهد باشند و ما با دشمنان مان از موضع برابر باید صحبت کنیم نه اینکه بگویند ما هرچه می گوییم شما باید گوش کنید، بلکه در یک موازنه مثبت قدرت باید صحبت کنیم. من امیدوار هستم که دولت جدید ما بتواند مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ملت را حل کند. امیدوارم که دولتمردان به منابع درون ساز قدرت ملی توجه ویژه ای داشته باشند.

کشورهای همسایه بدانند دوستی با ایران بهتر از دوستی با آمریکا و صهیونیست هاست


وی همچنین با اشاره به وضعیت منطقه و دخالتهای فرامنطقه ای اظهار کرد: کشور ما نسبت به کشورهای منطقه از ثبات، آرامش، انسجام و قدرت بالایی برخوردار است. آمریکایی ها این منطقه را هدف قرار داده اند. ما با هوشیاری رهبری انقلاب اسلامی مان و هوشیاری دولتمردانمان نباید در دام خاورمیانه بزرگی که آنها طراحی کرده اند بیفتیم. هم اکنون روسیه در مقابل آمریکا ایستاده و چین رقیب قدرت اقصادی در مقابل آمریکاست. دولت های همسایه را پرهیز می دهم و به آنها می گویم دوستی با ایران بهتر از دوستی با آمریکا و صهیونیست هاست و بهتر است کشورهای منطقه برای امنیت، صلح، اقتصاد، پیشرفت و حفظ حکومت هایشان با ایران دوست و همکار باشند و یک روابط همه جانبه مبتنی بر پیشرفت، امنیت و صلح داشته باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات