محمدجواد ظریف در ملاقات با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدگاه های دولت درباره نحوه ادامه مذاکرات و دستور کار آن را به اشتون اعلام خواهد کرد.

به گزارش افکارنیوز ، دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک آغاز شد.

یک مقام نزدیک به هیئت مذاکره کننده هسته ای کشورمان در نیویورک در این باره به خبرنگار فارس گفت: به دنبال انتخابات ریاست جمهوری در ایران و دیگر تحولات مهم منطقه ای و بین المللی، فضای مذاکراتی بین ایران و ١+٥ نسبت به گذشته به طور کامل دگرگون شده و بنابراین مذاکرات هسته ای نه در شکل و نه در محتوی نمی تواند در مسیر گذشته خود حرکت کند.

وی با اشاره به انتقال پرونده هسته ای به وزارت امور خارجه گفت: آقای ظریف در ملاقات امروز خود با خانم اشتون دیدگاه های دولت جدید ایران نسبت به نحوه ادامه مذاکرات و دستور کار آن را به وی اعلام خواهد کرد.

این مقام نزدیک به هیئت ایرانی با تاکید بر اینکه ذره ای از حقوق هسته ای مردم ایران نادیده انگاشته نخواهد شد، تصریح کرد: می بایست چارچوب های مفهومی و رویکردهای عملیاتی جدیدی تعریف شوند که نتیجه آنها یک بازی برد - برد باشد. بنابراین اینکه توپ در زمین کدام طرف است، دیگر تعبیر درستی نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: این بازی جدیدی است که قواعد جدید مربوط به خود را خواهد داشت و هدف آن نیز رسیدن به یک نقطه مشترک مورد توافق طرفین می باشد.

وزیر امور خارجه امروز در صفحه فیس بوکش نوشت: نمی توان توقع داشت مشکلات انباشته شده با یک یا چند ملاقات حل و فصل شود و برای رسیدن به راه حل های موفق و پایدار هر دو طرف باید آماده تعامل سازنده بر مبنای موضع برابر باشند.

ظریف پیش از این در دیدار با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در خصوص موضوع هسته ای، عزم و اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل و گفت وگو با گروه ۱+۵ برای یافتن راه حل های مسالمت آمیز که متضمن حقوق هسته ای کشورمان باشد را مورد تاکید قرار داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی چهارشنبه شب (۲۷ شهریور ماه) به وقت تهران و به منظور شرکت در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد. سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا و امیرحسین زمانی نیا وزیر امور خارجه را در این سفر همراهی می کنند.

ظریف و اشتون ۱۵ شهریور ماه در تماسی تلفنی درباره مذاکرات امروز به رایزنی پرداخته بودند.

حسن روحانی رئیس جمهور اخیرا مسئولیت مذاکرات هسته ای با طرف های خارجی را به وزارت امور خارجه محول کرد و یک منبع آگاه در این باره به فارس گفت که ظریف هدایت تیم مذاکره کننده را عهده دار است.

مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی ۱۹ شهریور ماه در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه اولین دوره مذاکره با ۱+۵ در دولت یازدهم قرار است در نیویورک برگزار شود را تفسیر نادرست از اخبار منتشر شده برشمرد و گفت: آقای ظریف و خانم اشتون در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار خواهند کرد و این دیدار اولین تماس بعد از تشکیل دولت یازدهم است که در آن مسائل و موضوعات مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این دیدار به منزله مذاکره ایران با ۱+۵ نیست و افزود: بعد از آن اعلام نظر خواهد شد که روند کار چگونه خواهد بود.

ظریف همچنین طی سخنانی در نیویورک خطاب به نمایندگان کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که ایران به دنبال حل و فصل مسئله هسته ای است و نمی خواهد برای مذاکره، مذاکره کند.

کاترین اشتون ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۲ در تماسی تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان گفت وگو کرد و ظریف در خصوص برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان، ضرورت وجود اراده سیاسی و عزم جدی برای حل و فصل این مسئله را مورد تاکید قرار داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به خانم اشتون وجود اراده سیاسی جدی در به رسمیت شناختن حقوق حقه هسته ای جمهوری اسلامی ایران، تامل و فکر نو در مورد مسئله هسته ای ایران را شیوه ای مناسب برای حل و فصل این مسئله توصیف کرد.

وی آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مذاکرات هدفمند در یک چارچوب زمانی معین خاطرنشان ساخت و اشتون نیز در این گفت وگوی تلفنی ابراز امیدواری کرد هر چه سریع تر مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۵ مجددا از سر گرفته شود.

*وزرای خارجه ۱+۵ چهارشنبه سوم مهرماه در نیویورک گردهم می آیند

به گزارش فارس، برخی منابع خبری نیز از نشست وزرای امور خارجه ۱+۵ در روز چهارشنبه سوم مهر ماه (۲۵ سپتامبر) در نیویورک خبر می دهند.

شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه دوم مهر ماه در نیویورک آغاز به کار می کند و حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نوبت عصر این نشست به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات