«آمریکا و غرب فهرستی طولانی از خواسته ها و مطالبات خود از ایران را آماده کرده اند» .

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه فایننشال تایمز با انتشار این خبر درباره «پشت پرده دیپلماسی لبخند در روابط آمریکا و ایران» نوشت: ایران عمیقا نسبت به انگیزه ها و اهداف شیطان بزرگ تردید دارد. از دید ایران، واشنگتن همپیمان قوی «محمدرضا پهلوی» و عامل کودتای مشترک با انگلیس برای براندازی دولت «محمد مصدق» نخست وزیر منتخب سابق ایران به دنبال ملی سازی صنعت نفت است.

این گزارش می افزاید: «هرچند انتظارات از ایران و آمریکا افزایش یافته است، اما واقعیات با آغاز مذاکرات واقعی دو کشور در ۱۶ اکتبر در ژنو آشکار خواهد شد. تهران خواستار لغو سریع تحریم ها است. اما آمریکا و کشورهای دیگر فهرستی طولانی از خواسته ها از جمله توقف غنی سازی در سطح ۲۰ درصد، تعطیلی تاسیسات آب سنگین اراک و قطع فعالیت تاسیسات غنی سازی فردو را آماده کرده اند» .

فایننشال تایمز نوشت: «بسیاری از تحریم های آمریکا در نتیجه تصویب قوانینی در کنگره و بسیاری از این قانونگذاران هم مانند اسرائیل، قویا نسبت به اهداف ایران مظنون هستند. مجلس نمایندگان آمریکا تاکنون به جای لغو تحریم ها، دور جدید اقدامات علیه ایران را تصویب کرده و سنا در حال بررسی آن است. »

این روزنامه در عین حال تأکید کرد اگر آمریکا از فرصت موجود برای بهبود روابط با ایران استفاده نکند، بزرگ ترین اشتباه راهبردی خود طی ۱۰ سال گذشته پس از جنگ عراق را مرتکب شده است.

نکته جالب اظهارات یک مقام سابق آمریکایی است که در مصاحبه با سایت المانیتور از مواضع دکتر روحانی در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل ابراز ناخرسندی کرد و گفته است: پیش از این تلقی خوبی از روحانی وجود داشت اما از سخنان روحانی تا حدودی ناامیدی ایجاد شد چون به نظر رسید که وی به اظهارات قبلی ایران حاکی از اینکه جامعه جهانی حق ندارد به ما بگوید که چه کار بکنیم، بازگشته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات