استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: تعیین مصادیق برای جرم سیاسی همانند تبدیل کردن دایره به مربع نشدنی است و این طرح مجلس برای تعیین جرم و مصادیق سیاسی به جایی نمی رسد.

به گزارش افکارنیوز، صادق زیبا کلام استاد دانشگاه تهران در پی اعلام وصول طرح جرم سیاسی در مجلس شورای اسلامی گفت: در انگلیسی یک ضرب المثلی است که دایره را هیچ وقت نمی شود به مربع تبدیل کرد. این اشاره به کاری است که ظاهرا ساده است ولی عملا شدنی نیست.

وی تاکید کرد: تعریف جرم سیاسی شدنی نیست و در هیچ جامعه توسعه یافته و دموکرات و آزادی دیده نمی شود، یک اصول اولیه ای هست که باید که رعایت شود، اما مطلقا چیزی به نام جرم سیاسی وجود ندارد.

این تحلیلگر اصلاح طلب گفت: در ایران ظرف ۳۴ سال گذشته قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور بارها خواسته اند جرم سیاسی را تعریف کنند اما موفق نشدند، در دوران اصلاحات تلاش های بسیاری شد ولی عملی نشد، در دوران هاشمی نیز نتوانستند در تعریف جرم سیاسی موفق شوند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به طرح نوشته شده از سوی نمایندگان مجلس برای تعریف مصادیق جرم سیاسی گفت: اگر از صدر تا ذیل این متن را بخوانید نامفهوم است، گاهی شاخ در می آورید گاهی گریه می کنید و گاهی خنده تان می گیرد، بزرگترین نکته این متن بی معنایی است، این طرحی که در مجلس عنوان شده است اساسا نتیجه ای ندارد.

زیبا کلام با طرح این سوال که دادگاه چگونه می تواند با توجه به این مصادیق در دادگاه تشخیص دهد که جرم سیاسی رخ داده است یا خیر تصریح کرد: ما نمی توانیم بگوییم دو جرم سیاسی و غیر سیاسی داریم، توهین توهین است اگر به کسی تهمت می زنید از شما شکایت می شود چه شخصی عادی باشد چه رئیس جمهور، اما در تعریف جرم سیاسی این گونه می شود که شما حق ندارید به فرد مسوول سیاسی فحش دهید یا توهین کنید، اگر به فردی عادی می توان توهین کرد به رئیس جمهور هم می توان توهین کرد یا افترا زد.

وی افزود: با تعریف جرم سیاسی، یعنی یک سری جرم وجود دارد که اگر به نمایندگان یا اشخاص سیاسی توهین کنید مجازات دارد اما برای افراد عادی مجازاتی نیست، در کشورهای توسعه یافته نخست وزیر از یک روزنامه نگار به جرم افترا علیه خودش شکایت می کند، اما اگر اینجا یک سخنی کذب از سوی یک مقام مسئول منتشر شود کسی پاسخ گو نیست، پس چگونه این مصادیق تعریف می شوند.

زیبا کلام تاکید کرد: جرم جرم است، این دوره نیز تلاش های مجلس به نتیجه نمی رسد همانطور که در گذشته لوایح زیادی را بررسی و تصویب کردند اما حتی با موافقت شورای نگهبان این لویح عملی نشد، این دست لوایح که تصویب شده اند اما اجرایی نشده اند بسیار زیاد است. این طرح جرم سیاسی نیز هر گونه تصویب شود قابل اجرا نیست و هزار و یک مشکل در دادگاه ها با این مصادیق ذکر شده از سوی مجلس به وجود می آید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات