دیدارهای دیپلماتیک هیأت ایرانی در نیویورک ادامه دارد.

گزارش افکارنیوز، روزنامه همشهری در شماره امروز (دوشنبه ۸ مهرماه) خود نوشت:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که پیش از همه به نیویورک رفته بود، دیدارهای خود را در این شهر پی می گیرد.

توافقات جدید درباره اتهامات پرونده آمیا، پیگیری پرونده دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن و رفع سوءتفاهم ها با امارات و دعوت از مقامات این کشور عربی برای حضور در ایران از اتفاقات مهم عصر شنبه و روز یکشنبه در نیویورک بود.

دیروز و عصر روز شنبه وزیر خارجه ایران علاوه بر دیدار با همتایان یمنی و آرژانتینی ۸ دیدار دیگر هم انجام داد. در مهم ترین این دیدارها وزیران خارجه ایران و آرژانتین بر سر گام های بعدی تحقیقات پرونده انفجار آمیا در بوینس آیرس توافق کردند.

محمدجواد ظریف در دیدار با" هکتور تیمرمن" همتای آرژانتینی اش در نیویورک به وزیر خارجه آرژانتین وعده داده ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق برای تحقیق درباره واقعه انفجار آمیا عمل خواهد کرد. وزرای خارجه ایران و آرژانتین همچنین توافق کردند در ماه نوامبر کمیته مشترک تحقیق از حادثه انفجار آمیا در شهر ژنو سوئیس تشکیل شود.

طبق تفاهمنامه امضاشده بین ایران و آرژانتین که در سال گذشته به امضای وزرای خارجه ۲ کشور رسید، قرار شده ۲ کشور با تشکیل یک کمیته مشترک درباره حادثه انفجار ساختمان یهودیان در بوینس آیرس (آمیا) تحقیق کنند. این تفاهمنامه در بهمن ماه سال گذشته به تصویب مجلس آرژانتین رسید اما هنوز مراحل و فرایند های قانونی تصویب آن در مجلس ایران طی نشده است.

به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، وزیر خارجه آرژانتین به نقل از ظریف گفته است که تفاهمنامه تحقیق از واقعه انفجار آمیا در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده و منتظر امضای نهایی رهبری است.

ظریف با وزرای امور خارجه رومانی، سوریه، ترکمنستان، امارات، ارمنستان، آرژانتین، یمن، قرقیزستان، سریلانکا و نروژ هم دیدار و گفت وگو کرد. علاوه بر توافق طرفین بر گسترش همکاری ها و مبادلات فرهنگی که اصل جدایی ناپذیر اینگونه دیدار هاست بحث هایی هم درباره مسئله هسته ای ایران و مسائل خاورمیانه مطرح شد.

البته گفت وگوی تلفنی رئیس جمهور ایران و آمریکا هم بخشی از این مذاکرات دوطرفه بود.

ظریف و ولید معلم وزیر خارجه سوریه نیز در دیداری جداگانه، آخرین تحولات جاری در سوریه و تلاش ها در جهت خاتمه این بحران را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند. مسئله افغانستان در دیدار وزرای امور خارجه ایران و ترکمنستان مورد بررسی قرار گرفت.

ظریف و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزرای امور خارجه ایران و امارات نیز در دیداری جداگانه روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. در این دیدار که مسائل مربوط به ایرانیان مقیم امارات مطرح شد، طرفین توافق کردند که مسائل مربوطه در کمیته کنسولی مورد بررسی و حل و فصل قرار گیرد و نهایتا وزرای امور خارجه ۲ کشور متقابلا از یکدیگر برای سفر به کشورهای متبوع خود دعوت کردند.

دیدار وزیرخارجه ایران با همتای یمنی هم دیروز انجام شد. ظریف و وزیرخارجه یمن درباره آخرین وضعیت دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن مذاکره کردند. در این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان به مسئولیت دولت یمن اشاره کرد و خواستار تسریع در اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای یافتن، آزادی و بازگشت سالم وی شد.

وزیر امور خارجه یمن نیز با تشریح تلاش های دولت یمن در این ارتباط قول داد که در جهت آزادی سریع تر دیپلمات ایرانی حداکثر تلاش خود را انجام دهند. مخاطرات افراط گرایی و اختلافات فرقه ای در منطقه و تسری آن به فراتر از مرزهای کشورها و ضرورت همکاری جمعی برای مهار آن از محورهای مذاکرات این دو مقام بود.

در دیدار وزیر خارجه کشورمان با وزیر امور خارجه قرقیزستان برقراری خط هوایی مستقیم میان ۲ کشور برای ارتقای ارتباطات مردمی و تسهیل امور تجاری سازنده توصیف شد. ظریف با یادآوری توانمندی های ایران در حوزه های صنعتی، عمرانی و خدمات فنی و مهندسی، آمادگی کشورمان را برای مشارکت در طرح های توسعه ای قرقیزستان اعلام کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات