حضور رسانه ای و همگانی رییس مجمع مصلحت نظام در عرصه عمومی نشان از دوران تازه ای در زندگی سیاسی هاشمی پس از فترت سالهای پس از انتخابات ۸۸ است.

گزارش افکارنیوز، قدرت و به خصوص قدرت سیاسی و جایگاه ابراز وجود آن نقش مستقیمی با فرود یا صعود یک سیاستمدار دارد.

یک ضرب المثل چینی در توضیح اهمیت این مسئله می گوید «شخصی که از ارتباط با دنیای خارج محروم شده باشد تفاوتی با یک مرده ندارد» .

ما به ازای این مسئله را در دنیای سیاست می توان با حضور یک سیاستمدار در عرصه های مختلف ارتباط با مردم جستجو کرد. حال این ارتباط می تواند در قالب یک سخنرانی باشد و یا یک مصاحبه تلویزیونی و حتی یادداشت هایی که در رسانه های گوناگون مجازی و یا مکتوب منتشر می شود.

شاید تحرک یک سیاستمدار در چنین عرصه ای نشان از این باشد که باید دوره جدید را در زندگی وی جستجو کرد.

*عزلت رسانه ای دوران فتنه


وقایع سال ۸۸ و فتنه روی داده در آن را شاید بتوان جزو پرچالش ترین دوران زندگی سیاسی هاشمی رفسنجانی عنوان کرد، تقابل وی با یکی از نامزدهای ریاست جمهوری که اتفاقا با اقبال مردمی در آن دوره روبرو بود، به رویارویی هاشمی با بخش اعظم جامعه منجر شد.

نامه سرگشاده و البته بدون «سلام و والسلام» وی به رهبر معظم انقلاب و تأکید بر تبعات برخی اتفاقات روی داده در انتخابات، به روشنی نشان می داد که میانه هاشمی رفسنجانی با حداقل بخشی از سیاسیون و جامعه سیاسی کشور به شدت حاد شده است. پس از پایان اتفاقات روی داده در سال ۸۸ و مسائل مرتبط با وی، هاشمی رفسنجانی به نوعی عزلت رسانه ای گزید.

به غیر از برخی اتفاقات خاص همچون جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا مجلس خبرگان رهبری، لنزهای دوربین های رسانه های جمعی نمی توانستند هاشمی رفسنجانی را در مجلس دیگری بجویند. تمام جلسات و سخنرانی های وی تنها به صورت رسمی و انحصاری از سوی دستگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتشر می شد و رسانه ها تنها از این طریق به انتشار اخبار رئیس مجمع مصلحت نظام می پرداختند.

معدود برنامه های رسانه ای رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز یا پیش از اجرا لغو می شد و یا بدون حضور رسانه های جمعی برگزار می شد.

*انتخابات حضور هاشمی را پر رنگ می کند


اتمسفر فضای سیاسی کشور در ماه های منتهی به انتخابات سال جاری بار دیگر سبب شد تا حضور هاشمی در عرصه رسانه ای کشور و به خصوص ارتباط عمومی با مردم گسترده تر شود.

پیش از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، جلسات هاشمی رفسنجانی با اقشار مختلف مردم رو به فزونی گذاشت و جلسه ای نیز با حضور خبرنگاران و رسانه های جمعی به نیت یک گفت وگوی دوستانه برگزار شد.

شاید اوج این حضور رسانه ای را بتوان در آخرین دقایق ثبت نام هاشمی رفسنجانی در وزارت کشور جستجو کرد که با استقبال پرشور رسانه های جمعی و به خصوص رسانه های خارجی، همزمان با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت برای همراهی ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی همراه شد.

گرچه به نظر می رسید رد صلاحیت هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری نقطه پایانی بر این افزایش حضور باشد اما پیروزی روحانی سبب شد تا هاشمی و حضور وی در این عرصه روند صعودی را طی کند.

*سایتی برای تمام فصول


شاید در این بین پیشانی این فعالیت رسانه ای را سایت هاشمی رفسنجانی عنوان کرد که در طول ماه های گذشته تلاش زاید الوصفی را برای انتشار نظرات وی در فضای مجازی به خرج داده است.

انتشار خاطرات گذشته هاشمی و یا بازخوانی آنان در مناسبت های مختلف، ذکر تذکرات هاشمی در مقاطع متعدد و همچنین مصاحبه با شخصیت های گوناگون و باز انتشار آنان بخشی از تلاش های این سایت محسوب می شود.

*بهار دوباره آیت الله در رسانه ها


در روزهای اخیر، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سفرهای استانی خود را نیز آغاز کرده است، سخنرانی وی در جمع مردم سوادکوه و انتشار اخباری درباره محکومیت رژیم بشار اسد و حمله شیمیایی به مردم سوریه که با موضع نظام جمهوری اسلامی در تقابل کامل قرار داشت موجب هیاهوهای رسانه ای فراوانی گردید هیاهوهایی که در نهایت با تکذیب شخص هاشمی رفسنجانی درباره این سخنان به پایان رسید.

قرار است هاشمی رفسنجانی همزمان با عید سعید قربان در مراسم بزرگداشت سی ودومین سالگرد شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی سفری به کرمانشاه داشته باشد و در جمع مردم سخنرانی کند، البته سفر به استان ایلام نیز از برنامه های پیش بینی شده آیت الله است.

سؤال اینجاست که آیا این حضور رسانه ای و همگانی رییس مجمع مصلحت نظام در عرصه عمومی نشان از دوران تازه ای در زندگی سیاسی هاشمی پس از فترت سالهای پس از انتخابات ۸۸ است و آیا این پیرمرد ۸۰ ساله بار دیگر در عرصه سیاسی کشور کمر راست کرده است؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات