معاون رییس جمهور عراق ضمن توصیف مذاکرات غرب با ایران به عنوان یک فرصت به واکاوی چگونگی برخورد غرب با ایرانی ها در زمان مذاکره پرداخت.

به گزارش افکارنیوز، خضیر الخزاعی در گفت وگو با روزنامه ی السفیر چاپ لبنان با بیان اینکه کشورش از نزدیکی روابط میان تهران –واشنگتن حمایت می کند، گفت: اگر که ایران با آمریکا و غرب اختلاف نظر داشته باشند، منطقه گرفتار خواهد بود و زمین و آسمان عراق زیر آتش توپخانه طرفین خواهند بود و ما اولین قربانی این درگیری خواهیم بود علاوه بر آن ۹۵ درصد از صادرات نفتی ما از طریق تنگه هرمز انجام می شود و اگر که اوضاع بحرانی شود و این تنگه بسته شود، این یعنی گلوگاه اقتصاد عراق بسته خواهد شد از این رو ما مبلغان صلحیم و به کشورهای درگیر توصیه می کنیم که با یکدیگر نجنگند و با یکدیگر مذاکره کنند.

وی ادامه داد: جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا به من گفت که آمریکا در گفت وگو با ایران جدی است و عراق می تواند نقش میانجی را بازی کند. ایرانی ها هم گفتند که عراق همزه وصل بین آنها و جهان، جهان عرب و غرب است.

الخزاعی با اشاره به اینکه به مدت ۲۰ سال از اساتید دانشگاه امام صادق در ایران بود، گفت: برخی از آنها (ایرانی ها) از دانشجویان من بودند از جمله سعید جلیلی، مذاکره کننده سابق ایران که دانشجوی من بوده و من روابط خوب و دوستانه ای با او دارم.

وی با اشاره به دیدار سه ماه پیشش با سفرای کشورهای گروه پنج در ضیافتی در شهر ژنو سوییس گفت که در آن زمان سفیر فرانسه از او خواست که در حل بحران با ایران نقش میانجی را ایفا کند چرا که روابط دوستانه ای با ایران دارد.

او افزود: من هم در این باره با ایرانی ها صحبت کردم. آنها گفتند که ما آماده ایم مساله هسته یی ایران را حل کنیم به شرطی که به ما احترام بگذارند. به بغداد برگشتم و این مساله را به سفیر فرانسه اطلاع دادم. او از من خواست تا سفرای گروه پنج را دعوت کرده و مساله را به آنها اطلاع دهم. من هم انجام دادم. به آنها گفتم که مشکل شما این است که شما ایرانی ها را خوب نمی شناسید. آنها صاحبان تمدنی اصیل هستند و به این گرایش تمدنی شان افتخار می کنند و از این رو این مساله بر اسامی آنها هم تاثیر گذاشته است. اسامی ایرانی ها غیر از اسامی افراد در جهان است اسامی آنها الهی، آسمانی، صلواتی، بهشتی و روحانی است و این بیانگر غرور ملی، تاریخی و تمدنی آنها است. وقتی شما به آنها احترام نمی گذارید آنها احساس می کنند که شما این عظمت و غرورشان را مسخره می کنید. در هر گفت وگویی وقتی برای مذاکره می آیید در حالی که بسته تحریمی هم با خود دارید، به آنها توهین می کنید. به آنها گفتم یک بار دیگر امتحان کنید نزد آنها بروید اما این بار با دسته گلی که همان کاهش تحریم ها است.

معاون رییس جمهور عراق در ادامه گفت: به آنها گفتم که آیت الله خامنه ای، رهبر معنوی دولت اسلامی و انقلاب اسلامی مردی فقیه است که مردم به او احترام می گذارند. او فتوایی را در تحریم تولید سلاح هسته یی صادر کرده است و جامعه ایرانی هم جامعه ای متدین است و این یعنی یک مهندس هسته یی و یا کارگر فنی و یا یک کارگر ساده نمی تواند کار حرامی را انجام دهد. بعد به آنها گفتم که در تفکر شیعی مرجع تقلیدی هست که باید علاوه بر فقیه بودن عادل باشد و عدالت تنها در صورتی محقق خواهد شد که انسان صادق باشد. اگر ملت ایران بفهمد که (آیت الله) خامنه ای به آنها گفته است که تولید سلاح هسته یی حرام است و بعد از دو سال بفهمند که (سلاح هسته یی) تولید شده آن قداستی که در ولایت فقیه وجود دارد، از بین خواهد رفت و نظام سقوط خواهد کرد و دیگر کسی به او احترام نخواهد گذاشت از این رو کسی درایران نیست که بخواهد سلاح هسته یی را بر نظام ترجیح دهد.

وی افزود: به سفرا گفتم این یعنی اینکه مساله سلاح هسته یی مساله خیالی است. علاوه بر آن انتخابات جدید در ایران این مرد (حسن روحانی) را که دارای دو خصلت متمایز از دیگران است مطرح کرده است خصلتی که کسی آن را ندارد و آن جمع بین اصالت دینی و فرهنگ معاصر است. او در حوزه (علمیه قم) با فقه دینی آشنا شد و از دانشگاه های معاصر (خارجی) فارغ التحصیل شد. او دکترای حقوق از انگلستان است و این یعنی او فردی با افقی گسترده است که می تواند با دیگران گفت وگو کند. او فردی بسته نیست و تنها رییس جمهوری است که اصلاح طلبان و اصولگرایان تندرو بر او اتفاق نظر دارند از این رو وقتی با شما راه می رود از ترس تندروها به پشت سرش نگاه نمی کند. او لباس تندروها به تن دارد و فکرش فکری متمدانه است.

وی افزود: او (روحانی) راه می رود در حالی که سلاح اعتماد به نفس را با خود دارد. به آنها گفتم که در مقابل شما مردی مثال زدنی با شرایطی مثال زدنی برای مذاکرات قرار دارد. شما هرگز فردی بهتر از این مرد و شرایطی بهتر از این فرصت را برای مذاکره نخواهید یافت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات