سیدمحمد خاتمی برای اولین بار به صورت صریح به اتهامات کیهان به خود درباره دیدار با جورج سوروس و دریافت کمک های مالی برای موسسه بین المللی گفت وگوی تمدن ها پاسخ داد.

به گزارش افکارنیوز ، رئیس جمهور پیشین ایران که به مناسبت پانزدهمین سالگرد تصویب پیشنهاد گفت وگوی تمدن ها در سازمان ملل متحد با دو ماهنامه «اندیشه پویا» گفت وگو کرده، بدون آنکه از کیهان نام ببرد به اتهامات مکرر مدیرمسئول این روزنامه درباره ملاقات یا رابطه خود و «سوروس» پاسخ داده و گفته است: «شان من بالاتر از خیلی کسانی است که آنها می گویند با آنها ملاقات کرده ام. باید افتخار بدهیم که اینها بیایند وقت ملاقات بگیرند و صحبت بکنند اما من وقت ملاقات ندادم. صحبت هم نکردیم. به دروغ می نویسند فلانی برای ایران نسخه نوشته و با خاتمی مذاکره کرده که بیاید آن را در ایران پیاده کند. می گویند می خواهم نسخه کسی را در ایران اجرا کنم که نه او را دیده ام و نه با او صحبت کرده ام! من برای این انقلاب خون دل خورده ام. من روحانی ام. سابقه ام در انقلاب مشخص است. من می خواهم جمهوری اسلامی الگو باشد تا مسلمان و غیر مسلمان بگویند من می توانم در اینجا زندگی کنم، کار کنم و پیشرفت داشته باشم. من می خواهم حقوق بشر، روابط مطلوب با جهان، توسعه و زندگی آبرومند و امن در ایران تضمین شود. »

خاتمی در بخش دیگری از این گفت وگو درباره کمک های مالی نیز برای اولین بار توضیح داده است: «متهم هستیم که میلیاردها دلار از این و آن کمک مالی دریافت کرده ایم. در حالی که من یک ریال از کسی نگرفتم. حتی احتیاط هایی کردم. الان آقای کلینتون هر جا بخواهد برای سخنرانی برود قبل از آن ۳۰۰ هزار دلار به حساب او می ریزند. آقای گورباچف هر جا بخواهد سخنرانی کند ۵۰ هزار دلار می گیرد. ماندلا در دوران ریاست جمهوری من به منطقه آمد. به عربستان و کویت و امارات رفت. از هر کدام ۸ تا ۱۴ میلیون دلار گرفت. به ایران هم آمد. با کمال افتخار یک میلیون دلار گرفت و در نهایت با ۳۰ یا ۴۰ میلیون دلار بنیاد ماندلا را برای کمک به بیماران مبتلا به ایدز راه اندازی کرد. چه اشکالی داشت من هم این کار را بکنم و بروم ۴۰-۳۰ میلیون دلار برای سرمایه گذاری در این کار بگیرم؟ اما من این کار را نکردم. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات