سخنگوی هیئت رئیسه مجلس جنجالها درباره تماس تلفنی رئیسان جمهور ایران و آمریکا را هیاهوی غرب خواند و گفت: برنده تماس ما هستیم.

  عبدالرضا مصری سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که گفتگوی رئوسای جمهور ایران و آمریکا در سفر نیویورک میدانی برای راست آزمایی دیدگاه های مختلف در کشور نسبت به مسئله مذاکره با آمریکا بود، گفت: در کشور دو دیدگاه نسبت به مسئله مذاکره با آمریکا وجود دارد که به سیاسیون و مردم عادی مربوط می شود.

وی افزود: دیدگاه اول تصور می کند اگر ما با آمریکا ارتباط برقرار کرده و مذاکره کنیم مشکلات کشور حل می شود، این دیدگاه معتقد است مسئولان نظام مقصر صورت نگرفتن مذاکره تا به امروز هستند.

مصری ادامه داد: دیدگاه دیگر معتقد است این مسئله به خصومت آمریکا بر می گردد و ربطی به مسئولان ایرانی ندارد، اگر هم ما بخواهیم مذاکره کنیم آمریکایی ها به دنبال خباثت خود هستند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به این که فرصتی پیش آمد که این دو دیدگاه در محک قرار گیرند، ادامه داد: برخی تلاش می کنند کار را به حوزه رهبری بکشانند و این گونه وانمود کنند که مقام معظم رهبری مخالف مذاکره هستند اما خوشبختانه نیویورک میدانی بود برای راست آزمایی هر دو دیدگاه که ببینید کدام دیدگاه به واقعیت نزدیک تر است.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: دستگاه دیپلماسی ما به واقع با حفظ مواضع اصولی که جای تشکر دارد فضایی را برای غرب و آمریکا ایجاد کرد تا چنانچه راست می گویند وارد مذاکره شوند.

مصری با اشاره به این که دستگاه دیپلماسی کشورمان در گام نخست خوب عمل کرد اما شاهد رفتارهای چندگانه از سوی مقامات آمریکایی بودیم، گفت: مقامات آمریکایی ابتدا درباره ارتباط تلفنی موضع گیری خاصی کردند اما وقتی دیدند فضا به نفع آنها نبوده و پیروزی برای جمهوری اسلامی ایران است لحن و محتوای کلام خود را تغییر دادند و گفتند منظور ما از انرژی هسته ای غنی سازی نبود در صورتی که خط قرمز ما غنی سازی است.

وی عنوان کرد: علی رغم میل باطنی مقامات آمریکایی مشخص شد که لابی صهیونیستی دخالت و نفوذ صددرصد بر روی سیاست مداران آمریکایی دارد زیرا حرف از این لابی باعث شد که مقامات آمریکایی تغییر موضع دهند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر این که حقانیت جمهوری اسلامی ایران برای دنیا ثابت شد، ادامه داد: ما اهل مذاکره، گفتگو و منطق هستیم؛ کشوری با قدمت ۳ هزار سال تمدن هرگز از مذاکره دور نیست به شرط آن که مذاکره بدون پیش شرط، به صورت برد برد و با رسمیت شناختن حقوق یک کشور صورت گیرد.

مصری با اشاره به این که غرب برای انحراف اذهان عمومی از اصل مسئله هیاهویی راه انداخت که چه کسی ابتدا تماس گرفته است، ادامه داد: این مسئله جزء مسائل فرعی است، اعتقاد من این است که پیروز میدان آمریکا، جمهوری اسلامی ایران بود؛ ضمن این که بسیاری از فرمایشات و تذکرات رهبری که عمدتا پیش از سفر همه دولت ها مطرح می شود و آن این که ما به طرف مقابل اعتماد نداشته و به دولت مردان خود اعتماد داریم چون در قد و قامت نظام ظاهر خواهند شد عینیت پیدا کرد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: برنده تماس ما هستیم، اگر ابتدا ما تماس گرفته ایم به معنی آن است که توانستیم کشور مدعی ابرقدرتی دنیا را پای تلفن بیاوریم تا با ما صحبت کند و اگر آن ها تماس گرفتند نشان می دهد که قدرت ما را در منطقه پذیرفته اند؛آمریکایی ها متوجه برد ایران شده اند و تلاش می کنند بازار این گفت و گو ها را آشفته کنند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: خوشبختانه برای برخی که تصور می کردند ما در صحنه دیپلماسی نتوانستیم طی چند سال گذشته خوب عمل کنیم روشن شد که خباثت و عهدشکنی آمریکایی بیشتر از آن است که بخواهیم به این زودی به آن ها اعتماد کنیم، آمریکا باید زمینه اعتماد را فراهم کند.

وی با تاکید بر این که ما ثابت کردیم قابل اعتماد هستیم گفت: از پیروزی انقلاب تا کنون جمهوری اسلامی ایران حتی به یک کشور کوچکترین تعرضی نداشته اما آمریکا در همین مدت ۱۶ جنگ مستقیم با کشورهای مختلف داشته است که نشان می دهد این کشور قابل اعتماد نیست.

مصری همچنین در خصوص تعطیلی دولت فدرال آمریکا عنوان کرد: این مسئله یک مسئله داخلی سیاسی و اقتصادی است. نمی تواند ارتباطی با تحریم هایی که علیه ایران اعمال می شود داشته باشد، این گونه نیست که بگوییم آمریکا به خاطر این مسئله تحریم ها را علیه ایران متوقف می کند.

سخنگوی هیئت رئیسه همچنین در خصوص شعار مرگ بر آمریکا گفت: این شعار نتیجه یک رفتار است، دلخوری ها و جراحت هایی که ما از آمریکا داریم مانند بیماری که شدیدترین فشارها را تحمل کرده و فریاد می زند باعث شده که ما فریاد مرگ بر آمریکا سردهیم.

وی ادامه داد: آمریکا طی این سال ها دارایی های ما را بلوکه کرد. جنگ را بر ما تحمیل و به ایران در طبس حمله نظامی کرد، بیش از ۳۰ سال است که ما را تحت فشار تحریم ها قرار داده که نتیجه این اقدامات فریاد مرگ بر آمریکای ملت است.

وی با اشاره به این که این مسئله معالجه شود دلیلی برای فریاد زدن وجود نخواهد داشت ادامه داد: متاسفانه آمریکا آنقدر به ما جراحت وارد کرده که این جراحت ها به زودی التیام پیدا نمی کند، عمق جنایت های آمریکا آنقدر زیاد است که فریاد مرگ بر آمریکا خاموش نمی شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات