یادداشت/محسن صالحی

تکرار روش های خصمانه گذشته آمریکا آن هم پس از گفت وگوی تلفنی بی سابقه با رئیس جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد اساساً جریان خوش بین به غرب تشخیص درستی از کدخدا نداشته و کدخدای مورد نظر آنان، خود رعیت رژیم صهیونیستی است.

یکی از جملات کلیدی آقای دکتر روحانی در مناظرات انتخاباتی این بود که: «از من پرسیدند که مذاکره با اروپا راحت تر است یا امریکا؟ و من گفتم مذاکره با امریکا، چون اروپایی ها یک کدخدا و اربابی دارند که باید با او مذاکره کنند، بهتر است که ما قبل از آن با همین کدخدا مذاکره کنیم. »

بر اساس همین نگاه نیز دولت یازدهم از همان ابتدای کار، حل مسائل سیاست خارجی را در قالب یک مسئله بزرگ تر و کلی تر یعنی «مذاکره و حل مسأله با امریکا» تعریف کرده و معتقد است که در صورت گشایش در این شاهراه، راه های فرعی نیز تبعاً گشوده خواهند شد.

دولت امیدوار است که مسیر «مذاکره با کدخدا» ، به تغییر رفتار او بیانجامد و در نتیجه کدخدا بجای اینکه رعیت خود (دولت های مختلف اروپایی، آسیایی، افریقایی، امریکای لاتین) را به تقابل با ایران دعوت کند، همکاری با ایران را به آن ها سفارش کند. در مقابل، چنانچه مسئله با کدخدا حل نشود، هر چقدر هم جمهوری اسلامی تلاش کند که به سمت ظرفیت سازی و توسعه روابط با سایر کشورها حرکت کند، با موانع و دشواری های فزاینده مواجه خواهد شد.

در چهارچوب این مدل، «دیپلماسی پینگ پنگی» میان رئیس جمهور ایران و امریکا از قبل از انجام سفر به نیویورک شکل گرفت و به موازات آن، دولت اصرار زیادی به برقراری خط تماس مستقیم با دولت امریکا کرد. در طول سفر نیز، علاوه بر دیدار وزرای خارجه ایران و امریکا، گفت وگوی تلفنی بی سابقه ای میان روسای جمهور دو کشور انجام شد.

البته کنه و غایت مدل مفهومی آنچه که امروز در ذهن دولت می گذرد، چیز پیچیده ای نیست و تدبیر عجیب و غریبی نیز در دل این مدل نهفته نیست. این مدل، در واقع برگردانی از مدل «توسعه ی وابسته گرا» است که توسعه در داخل را منوط به ایفای نقش سازنده در جامعه بین الملل و نظم جهانی با تعریف امریکاییِ آن می داند. در واقع چنانچه شما قصد دارید که «بمانید» و «پیشرفت کنید» باید قواعد «حکمرانی خوب» را با همان تعریف رایج
در منظومه کنونی جهان، اساساً انقلاب اسلامی یک «عنصر نامطلوب» و اهداف و راهبردهای آن، «غیر سازنده» و «تنش زا» تلقی می شود. بنابراین، امریکا بعنوان کدخدای این دهکده جهانی خود را مجاز و بلکه دارای رسالت می داند که برای اصلاح این عنصر نامطلوب و هر عنصر دیگری که خارج از چهارچوب های نظم جهانی با تعریف مصوّب کدخداست، مجازات ها و تدابیری را بکار گیرد
در لیبرال دموکراسی در داخل کشور و همچنین در روابط بین المللی خود رعایت کنید.

در این مدل و بر اساس این تعاریف و در منظومه کنونی جهان، اساساً انقلاب اسلامی یک «عنصر نامطلوب» و اهداف و راهبردهای آن، «غیر سازنده» و «تنش زا» تلقی می شود. بنابراین، امریکا بعنوان کدخدای این دهکده جهانی خود را مجاز و بلکه دارای رسالت می داند که برای اصلاح این عنصر نامطلوب و هر عنصر دیگری که خارج از چهارچوب های نظم جهانی با تعریف مصوّب کدخداست، مجازات ها و تدابیری را بکار گیرد که منجر به حذف آن عنصر از درون سیستم و یا تغییر رفتار او شود.

دولت یازدهم اما تأکید دارد که با حفظ اصول و عقب نشینی نکردن از آرمان ها و راهبردهای اساسی و عبور نکردن از خط قرمزها، قصد مذاکره حل مسئله با کدخدا را دارد. این ادعا البته بزودی آزموده خواهد شد و در خصوص میزان توفیق روش دولت در چهارچوب مدل مورد نظر آن، در آینده ای نه چندان دور امکان قضاوت عینی برای آحاد جامعه وجود خواهد داشت، اگرچه برخورداری از نگاه کلان و آگاهی از تاریخ استعمار و روش های جبهه استکبار، افق واضحی را از هم اکنون پیش چشم هر بیننده صاحب بصیرتی می نهد.

اما اشاره این نوشته، پرسشی در چهارچوب همان اصول تابعه مدل مورد نظر دولت یعنی مدل و فرمول «کدخدایابی» است؛ پرسش اینجاست، اگر کدخدای مورد نظر دولت، خودش رعیت یک کدخدای دیگر باشد، آنگاه تکلیف چیست؟

به این موارد عنایت کنید:

- رئیس جمهور امریکا پس از مذاکره تلفنی با رئیس جمهور ایران بلافاصله در نطق تلویزیونی خود تأکید کرد: در طول این روند ما با دوستان و هم پیمانان خود در منطقه از جمله اسرائیل در تماس نزدیک خواهیم بود.

- رویترز به نقل از یک مسئول بلندپایه در دولت امریکا خبرداد: امریکا در خصوص گفت وگوی تلفنی که بین اوباما و روحانی انجام شد، با دولت اسرائیل در تماس بود.

- سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا (در گفت وگو با سی ان ان) گفت: ما در این روند، در تماس و ارتباط مستقیم با هم پیمانان اسرائیلی خود هستیم.

- دن شپیرو سفیر امریکا در تل آویو اظهار داشت: اهداف امریکا و اسرائیل درباره برنامه هسته ای ایران مطابق هم است.

- جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد: اگر اسرائیل نبود ما باید اسرائیلی می ساختیم تا حامی منافع ما در منطقه باشد. موضع اوباما در مورد اسرائیل تغییر نکرده است. حمایت آمریکا از امنیت اسرائیل تزلزل ناپذیر است.

نقطه اوج این اظهار نظرها نیز در جریان سفر نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به امریکا و دیدار با اوباما بیان شد. رئیس جمهور امریکا ضمن تأکید بر اینکه مفتخر است که در این اتاق بیشتر از هر یک از سران جهان از نتانیاهو استقبال کرده است، ادعا کرد: «من و نتانیاهو بر این باوریم که تحریم ها علیه ایران، آن ها را در موقعیت
باید بدون ساده دلی و خوش بینی افراطی و با کنار گذاشتن مدل «کدخدایابی» ، تدبیر راه گشایی را در منظومه ی پافشاری بر اصول و حقوق ملت ایران و دل نبستن به دشمنان تیز دندان و در چهارچوب «ساخت درونی قدرت» و «تکیه بر ظرفیت ها و توانایی های داخلی» و همچنین تداوم شعار «ما میتوانیم» و «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند» دنبال کرد.
مذاکره قرار داده است» و «ما هیچ گزینه ای اعم از گزینه نظامی را در ارتباط با ایران از روی میز خارج نکرده ایم تا اطمینان حاصل کنیم که ایرانی با قابلیت تسلیحات هسته ای منطقه را از ثبات خارج نکند و باعث تهدید امریکا نشود. »

در واقع اوباما، ضمن اشاره به راهکار دیپلماتیک در قبال ایران، همان راهبرد دو مسیره «فشار- دیپلماسی» را مورد تأکید قرار داد. یعنی فشار (تحریم و تهدید نظامی) برای متقاعد کردن ایران به تغییر رفتار متناسب با نظر امریکا و رژیم صهیونیستی.

نتانیاهو نیز همین رویکرد را تأیید کرد و گفت: «تهدید معتبر نظامی» و «تحریم قوی» همچنان تنها فرمولی است که ما می توانیم بر اساس آن به راه حل مسالمت آمیز درباره ایران برسیم.

بیان این اظهارات و تأکید بر تکرار روش های خصمانه ی گذشته آن هم پس از گفت وگوی تلفنی بی سابقه با رئیس جمهوری اسلامی ایران و واگذاری یک امتیاز بزرگ، نشان می دهد که کدخدای مد نظر دولت این بار نیز همان دست چدنی قالب گرفته در دستکش نرم مخملی و نقاب فریب و عدم صداقت را بر چهره دارد و لیاقت اعتماد دولت و ملت ایران را ندارد و از نگاهی دیگر، اساساً جریان خوش بین به غرب تشخیص درستی از کدخدا نداشته و کدخدای مورد نظر آنان، خود رعیت رژیم صهیونیستی است.

تعبیر دقیق رهبر انقلاب از نسبت دولت امریکا و رژیم صهیونیستی در مراسم نظامی روز شنبه، یک تعبیر واقع بینانه و دقیق بود: «ما دولت ایالات متّحده ی امریکا را دولتی غیرقابل اعتماد می دانیم؛ دولتی خودبرتربین، دولتی غیرمنطقی و عهدشکن، دولتی سخت در پنجه ی تصرّف و اقتدار شبکه ی صهیونیسم بین المللی - که به خاطر رعایت خواسته ها و منافع نامشروع شبکه ی صهیونیستی بین المللی مجبورند با رژیم غاصب و جعلی اشغال کننده ی فلسطین مماشات کنند، در مقابل او نرمش نشان بدهند؛ اسمش را می گذارند منافع امریکا، در حالی که بکلّی منافع ملّی امریکا با آنچه امروز اینها در حمایت از [آن] رژیم جعلی انجام می دهند، منافات دارد؛ از همه ی دنیا دولت ایالات متّحده ی امریکا باج می گیرد و به رژیم جعلی صهیونیستی باج می دهد. »

اگر چنین باشد –که همه شواهد و قرائن حکایت از این موضوع دارد- یا باید سودای مذاکره و حل مسئله با این کدخدا را در سر پروراند که وهم و خیال باطلی بیش نیست، و یا بدون ساده دلی و خوش بینی افراطی و با کنار گذاشتن مدل «کدخدایابی» ، تدبیر راه گشایی را در منظومه ی پافشاری بر اصول و حقوق ملت ایران و دل نبستن به دشمنان تیز دندان و در چهارچوب «ساخت درونی قدرت» و «تکیه بر ظرفیت ها و توانایی های داخلی» و همچنین تداوم شعار «ما میتوانیم» و «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند» دنبال کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات